Bayburt Üniversitesinde kontenjanların hacısı hocası doldu

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) rejim sonuçlarına göre, Bayburt Üniversitesine lisans ve civar lisans düzeyinde 3 bin 708 kullanılmamış öğrenci yerleşti.

Üniversiteden yapılan kayıtlı açıklamada, yöre lisans programlarına 2 bin 367, lisans programlarına 1341 kalkmak üzere 3 bin 708 öğrencinin anahtar hakkı elde ettiği belirtildi.

Ön lisans ve lisans programlarındaki kontenjan doluluk oranının yüzde 100 namına gerçekleştiği vurgulanan açıklamada, okul birincilerine ayrılan mülhak kontenjanlarla birlikte 15 bin 395 öğrenci sayısına vasıl üniversitenin tarihinde ilk defa bu rakama ulaştığı aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine düz verilen Rektör Prof. Dr. Mutlu Türkmen, üniversitenin uyguladığı “şampiyonların üniversitesi”, “aklı olgun yüksekokul” ve “proje seferberliği” stratejisiyle büyümeye devam ettiğine dikkati çekti.

Öğrenci adaylarının bu stratejilerin temel aktörü olduğunu tamlayan Türkmen, şu değerlendirmede bulundu:

“Belde illerde gerçekleştirdiğimiz halkla münasebat çalışmalarından, millî ve arsıulusal amaç kitleye hitap fail mevhum fuar çalışmalarına kadar cemi sürecin katmanlarında öğrencilerimize bir mesajı ilettik. Sizler tercihlerinizle büyüyeceksiniz. Tığ ise sizinle. Kendini olmak, ilerlemenin, tasavvufun, bilimin, sporun ve sanatın özündeki asıl ilkedir. Kendimizi aşarak tarihi tıpkısı seviyeye ulaşmamızda katkısı olan cümle faaliyet arkadaşlarıma, ailemizin yıpranmamış seçme üyeleri olan öğrencilerime, parçalanmamış kültürel dokusu ve tarihi mirasıyla üniversitesini sahiplenen şehrime ilgiyle teşekkürname ediyorum.”

Share: