Bayburt’ta Nene Karı Camisi ibadete açıldı

Bayburt’ta, Mustafa ve Mehmail Mangan kardeşler aracılığıyla 2,5 dönüm arazide yapımına 2020’dahi başlanan Nene Karı Cami ve Kuran Kursu binası tamamlanarak hizmete açıldı.

Kaleardı Mahallesi’ndeki cami ve Kuran kursunun açılışında mütekellim Ilbay Cüneyt Epcim, Küçük Asya İrfan geleneğinin, örf ve adetlerinin bibi sürdürüldüğünü söyledi.

Epcim, “Bugün bu güzel günde hele ayrımsız vasiyetin adına gelmesi hususunda hususi ehemmiyet atfedilen bir durumla bir aradayız. Burada Manganez ailesinin yetişkin tıpkısı eserinin açılışı fora etmek amacıyla toplandık. Öncelikle Mustafa ve Mehmail beyefendileri tebrik kartı ediyorum. Allah’tan, Manganez ailesine nice birçok hakeza aynalı hizmetler yapmayı şans etmesini da diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Çocukların Kur’an eğitimi alması amacıyla cami yanında yaptırılan binanın koca bire bir ihtiyacı karşılayacağını tamlayan Epcim, şunları kaydetti:

“4-6 gözyaşı Kur’an-ı Kerim eğitimi matlup öğrencilerimizin siftinlik çok kaliteli tıpkısı ortama kavuşacak olmalarının mutluluğunu yaşıyoruz. Şu anda genellikle cami altlarında verilen eğitimlerle 4-6 yaş eğitimleri Ilmek İşlerine sınırlı müftülüğümüzce yapılmakta, artık çokça elan birinci sınıf hizmet sunacağımızı sizlere izah etmek istiyorum. Bittabi ki 4-6 gözyaşı Kur’an-ı Bonkör eğitimleri olmak amacıyla hep dini eğitimlerin, imam hatip liselerinin, intikal, eğitim veren noktaların gelişimi bizleri Anadolu’da haddinden fazla mutlu etmekte, bu memnuniyetimizi dahi buradan beyan etmek istiyorum. Bu vesileyle tekrardan bu caminin varisi, Cevriye hanımefendinin vasiyeti konusunda yapan Mustafa ve Mehmail beye tekrardan teşekkürname ediyor, Bayburt halkının derin görelik ve saygısını kendilerine iletiyorum.”

Konuşmaların ardından dualar eşliğinde açılışın gerçekleştirildiği törende, vatandaşlara Kur’an-ı Verimli ödül edildi.

Açılışa, Bayburt Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, eski heybet bakanlarından Faruk Nafiz Özak, gurur amirleri, siyasi parti devlet başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Share: