Bayburt’un kültürel ve tarihi olayları belgeselle kayıt altına alınacak

Teknik Bindi Programı çerçevesinde Bayburt’tan bindi almaya adalet kazanan 2 proje için imzalar atıldı.

Ilbay Cüneyt Epcim başkanlığında gerçekleştirilen imza töreninde, Bayburt İl Hususi İdaresi ve Aydıntepe Kaymakamlığı’nca başvurusu yapılan projelere ilişkin Bindi Sözleşmeleri imzalandı.

Bayburt İl Özel İdaresi eliyle hayata geçirilecek olan “Bayburt’un Değerleri Site Müzesinde Yaşatılıyor” isimli proje “Ehram Nesiç, Purutçuluk Geleneği, Fevk Kırzı Köyü İffetli Kadınlar, Ermeni Mezalimi ve Taş Mağaralar Olayı ve Kop Müdafaası konularında dokümanter ve tanıtım videoları çekimleri gerçekleştirilerek Bayburt Şehir Müzesinde ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Aydıntepe Kaymakamlığı marifetiyle yürütülecek olan “Proje Eğitimle Başlar” isimli proje kaza bünyesinde 7 yabanlık benzeri proje ekibi oluşturulacak ve proje ekibine PCM ve proje çeper konularında eğitimler verilecek.

Konuyla ilişkin değerlendirmede kâin Ilbay Cüneyt Epcim, hayata geçirilen projelerin şehre turizm anlamında artı anlamda heybetli katkılar sunacağını ve çekimi yapılacak belgesel ve lansman videolarıyla şehrin kültürel miraslarının, tarihe damga vuran olayların anahtar altına alınarak ati kuşaklara aktarılmasından duyduğu memnuniyeti tabir etti.

Valilik derinti salonunda gerçekleştirilen imza törenine KUDAKA Umumi Sekreteri Oktay Büzük, Aydıntepe Kaymakamı Mehmet Arsoy ve Bayburt İl Hususi İdaresi Genel Sekreteri Hayrettin Koçyiğit katıldı.

Bayburt site müzesinde mankafa sayım

Projenin hayata geçirilmesi ile gelişigüzel Bayburt, şehir müzesine kavuşacak ve kentin turizm öğeleri burada sergilenip civar plana çıkarılacak. Çalışmaların bitmeme ettiği Site Müzesinde incelemelerde kâin Vali Cüneyt Epcim proje üzerine yetkililerden vukuf aldı.

Hummalı çalışmaların devam ettiği Bayburt Site Müzesi, gelişmemiş süre içerisinde hizmet kazandırılacak. – BAYBURT

Share: