BBP Genel Başkanı Destici’den Türkiye Güreş Federasyonuna konuşma

Büyük Birlik Partisi (BBP) Umumi Başkanı Mustafa Destici, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Izzetinefis Eroğlu’nu makamında ülfet etti.

Destici, ziyarette, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda alınan madalyalardan dolayı Eroğlu, umumi heyet, antrenör ve sporcuları tebrik etti.

Eroğlu’nun böke çarkıt güreşçi olduğunu hatırlatan Destici, “Haysiyet şampiyonumuz hem Türkiye’nin gururu hem de bizim siftinlik çokça bulunmaz aynı kardeşimiz. Kendisi sporcu olduğu dönemlerde birlikte çokça başarılıydı. Avrupa, dünya şampiyonlukları, olimpiyatta başarılar elde etti. Onun üzere bu güreşin içinden gelmiş birisinin federasyon başkanı olması, serencam başarılara de baktığımız zaman ne kadar makul aynı intihap olduğunu ortaya koyuyor.” diyerek konuştu.

Destici, Eroğlu’na güvendiklerini belirterek, “Kendisi elhak bu fariza için çok istekliydi. Bu göreve gelirse güreşte çok şişman başarılar elde edeceğini bize anlatmıştı. Tığ de namına güveniyorduk. Yavuz olsun ziyaretine da gelememiştim. Şahsına, ekibine, Türkiye Güreş Federasyonumuza okşayıcı olsun diyorum.” ifadelerini kullandı.

Güreşe ilişkin olduğunu dile getiren Mustafa Destici, şunları kaydetti:

“Ortaöğretim ve lisede sizin kadar olmasa de biz üstelik az buçuk güreş yaptık. Güreşe ait birisiyim, zımnında üstelik yakından izlem ediyorum. Kendileri göreve geldikten bilahare turnuvalarda pespaye balaban başarılar elde ettiler. Serencam Dünya Şampiyonası’nda grekoromen stilde Türkiye, dünya şampiyonu oldu. Gönül Kayaalp kardeşimiz, şampiyonumuz, 5. kat acun şampiyonu olarak rekor kırdı. Grekoromende ayrıca Burhan Akbudak kardeşimizin önce şampiyonluğu, o de tendürüst ayrımsız arkadaşımız. Mısır Yasemini Adar’ın ikinci şampiyonluğu, o bile hem hoşgörülü hem birlikte sportmen. Taha Akgül bizim evladımız, kardeşimiz, Sivas’ın yiğidosu. Kendisiyle de haddinden fazla yakından görüşüyoruz, tıpkı şekilde Dilek, başka sporcularımız, hocalarımız ve başkanımızla bile. Hep şampiyonlarımız ve madalya düzlük sporcularımızı gözlerinden öpüyorum. Âdeta sporcularımız Türk milletini gururlandırdılar, Türkiye Cumhuriyeti devletini onurlandırdılar. Ay-zahir aldatma bayrağımızı dört sefer göndere çektirdiler, İstiklal Marşımızı okuttular. Seçme birine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. bundan sonra olimpiyatta birlikte tıpkı muvaffakiyet yakalayacaklarına özden inanıyorum.”

Eroğlu: “Acun Şampiyonası’na damgamızı vurduk”

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Haysiyet Eroğlu, ziyaretten etraf Destici’ye teşekkürname ederek, “1957 yılından sonradan ilk kez Acun Şampiyonası’nda 4 kızıl madalya aldık.” dedi.

Grekoromen güreşte Türkiye’nin topluluk halinde dünya şampiyonu olduğunu hatırlatan Eroğlu, şunları söyledi:

“en son 2009’dahi mızıka halinde böke olduk. 2022 yılında Dünya Güreş Şampiyonası’na Türk güreşi namına, vaktiyle olduğu üzere yeniden damgamızı vurduk. Manidar ayrımsız şampiyonluk oldu. Türk güreş tarihinde ilkler yaşandı. Kasıt Kayalap 5. misil acun şampiyonu namına Türk güreş tarihinde bire bir prensip imza attı. Ayrıca karı güreşinde Mısır Yasemini Adar kardeşimiz ikinci dünya şampiyonluğunu elde etti. İlk kat eş tıpkısı sporcumuz, iki kat acun şampiyonu oldu. Mısır Yasemini Adar, Türkiye Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi, kadınlardan sorumlu asbaşkan ve sporcumuz. Bu birlikte sadece Türk güreş tarihinde değil, acun güreş tarihinde eşi tıpkısı olmayan bire bir başarı. Yasemin Adar’ın değerli madalyasını da Güreş Federasyonu Başkanı, ağabeyi yerine ben takdim ettim. Hisse Senedi Akbudak ilk kez büyüklerde dünya şampiyonu oldu. Erkin stil 125 kiloda Taha Akgül kardeşimiz üçüncü posta dünya şampiyonu oldu, Istek’yı takip ediyor. Onun dışında 3 tunç madalyamız var. Henüz önceki Acun Şampiyonası’nda on paralık madalya almayan gençlerimiz, ufak tefek nüanslarla şampiyonluğu kaybetti. Amma bize meze verdiler, 2023 yılında inşallah Acun Şampiyonası’nda bize değerli madalya kazandıracaklar.”

Eroğlu, “2022 yılı Türk güreşi üzere dobra aynı yıl oldu. Avrupa şampiyonluklarının, Avrupa ikinciliklerinin, acun şampiyonluklarının olduğu benzeri sene oldu. Biz ‘Türk güreşine bakir tıpkı ruh lazım.’ dedik. Bu heyecanla görevimize başladık. Rabbime şükrediyorum. Biz, bunu alay malay başardık. Sizin birlikte huzurunuzda hepsine değişik teşekkürname ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.Share: