Beykoz Belediyesinden Tokatköy’deki kentsel transformasyon çalışmalarına ilgili iddialara yanıt Açıklaması

İstanbul Beykoz Belediyesi, Tokatköy’deki kentsel tahavvül çalışmalarında insanların cebren yerlerinden edildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Belediyeden yapılan açıklamada, ayrımsız müddet geçmiş Tokatköy’üstelik Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Beykoz Belediyesince başlatılan kentsel inkılap çalışmalarının planlandığı gibi sürdürüldüğü aktarıldı.

Basın ve toplumsal iletişim araçları aracılığıyla proje ve çalışmalarla ait bazı gerçeğe aykırı bilgilerin paylaşıldığı, kamuoyunun kavisli yönlendirildiği belirtilen açıklamada, ilçeye antre çıkışların kapatıldığı yönündeki iddiayla ilgili, hoppadak kentsel tahavvül alanında asayiş amacıyla tılsım alındığı tabir edildi.

Belediyenin iddialara karşı meze hakkını fethetmek istediği fakat eleştirilerin düzlük aldığı matbuat kuruluşlarından bu konuda periyot almadığı kaydedilen açıklamada, insanların zorla yerlerinden edildiği yönündeki iddiayla ilgilendiren, “Kentsel inkılap yapılacak toprak belediyeye ilişik. Proje böylelikle hem evler yenilenecek hem dahi hak sahipleri tapularına kavuşacak.” bilgisi verildi.

Bölgede “rantsal tahavvül yapıldığı” yönündeki iddiaların dahi hatırlatıldığı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Proje maliyetinin kısaca yüzde 80’i heybet tarafından karşılanacak. Şehremaneti kendine ilişkin olan arazideki hakkından vazgeçerek milyarlarca TL’lik bire bir gelirden birlikte vazgeçmiş olacak. Adalet sahipleriyle yüz kere toplantılar yapıldı. Kül proses eş akılla yürütüldü. Tokatköy’de bu projeye özel tıpkısı yazıhane açıldı. Proje alanındaki hak sahiplerinin balaban çoğunluğu muvafakat verdi. Muvafakat veren türe sahipleri aylar önce evlerini boşalttı ve projenin başlamasını bekliyor.”

Share: