Beykoz Tokatköy’deki Cebren Katabolizma Devam Etti. İyi Partili Andican: “Burada Tıpkısı Getirim Arayışı Var”

İstanbul’dahi AKP’li Beykoz Belediyesi, mahkemenin yürütmeyi tevkif kararına rağmen Tokatköy Mahallesi’ndeki evleri kentsel transformasyon kapsamında yıkmaya bitmeme etti. Bölgeye mevrut İYİ Fırka İstanbul Milletvekili Ahat Andican, “Bunun, ayrımsız kent rantı yaratmak amacıyla hukukun sonucu beklenmeden, mahkemelerin sonucu beklenmeden, yangından mal kaçırır kabilinden yapılan benzeri aplikasyon olduğunu biliyoruz. Burada ayrımsız getirim arayışı vardır” dedi.

AKP’li Beykoz Belediyesi’nin yıkım ekipleri, Tokatköy Mahallesi’ndeki evleri kentsel tahavvül kapsamında mat etmek için çalışmalarını bugün bile sürdürdü. Mahkemenin yürütmeyi tevkif kararını gerekçe göstererek yıkıma engel olmaya etkin mahalleliye alın polis güçleri ve enerjik güç ekipleri de sokaklara barikat kurdu. Evini tecezzi etmeyen tıpkısı mahalleli üstelik inatçı kelepçeyle gözaltına alınarak evi tahliye edildi. Başka ayrımsız yurttaş ise evinin boşaltma edilmemesi üzere çatıya çıkarak kat tuttu.

İYİ Öğür Genel Başkanı Meral Akşener’in güzeşte cumartesi günü Beykoz ziyareti sırasında mahallelinin sorunlarını dinleyip vekillerinin bölgeye gitmesi talimatını vermesi üstüne, İYİ Fırka İstanbul Saylav Ahat Andican ile İl Başkanı Buğur Kavuncu birlikte bugün bölgeye geldi. Mahallelinin sorunlarını dinleyen Andican ve Kavuncu, daha sonradan bölgede kurulan tıpkı barikatın uğrunda açıklama yaptı.

AHAT ANDİCAN: SONUÇLARI BELİRLENMEMİŞ DAVALAR OLMASINA KARŞIN CEBREN EVDEN ATILIYORLAR

“Vatandaşın hakkını, hukukunu engelleyen, giderici benzeri uygulamayla burada karşınızdayız. Maatteessüf Tokatköy’de kentsel transformasyon projesi adı altında yapılan bir uygulamayla cebin karşıyayız. Zaman sabahleyin 03: 00 sıralarında polis güçleri, itimat güçleri bütün mahalleyi kontrol altına almışlardır ve şu anda hala devam etmekte olan ve sonuçları belirlenmemiş davalar olmasına rağmen Tokatköy sakinleri evlerinden zorla çıkarılıp dışarıya atılmışlardır” diyen Andican, sözlerini şöyle sürdürdü:

“KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULAMASI KENDISINE TANIMLANAMAZ: Kentsel inkılap akıllıcasına bir şeydir. Uygulanması müstelzim benzeri şeydir. Amma yapılması müstelzim öz, vatandaşla uzlaşma içerisinde yapılmasıdır. Vatandaşla neva içerisinde yapılmayan, vatandaşın hakkını, hukukunu bulunmayan varsayan ve vatandaşın neymiş bir iç savaş yapılıyormuşçasına baskınla evlerinden atılarak yapılan tıpkı uygulamanın, kentsel dönüşüm projesi yahut kentsel inkılap uygulaması yerine tanımlanması benzer değildir. Bu, iktidarın ve bu bölgenin belediyesinin yasa tanımazlığı, ülfet tanımazlığı, vatandaşın hakkına, hukukuna tevakki etmek duymamasının tıpkı göstergesi yerine ortaya çıkmıştır. Üste öylesine kim insanlar evlerinden sabahın 03: 00-04.00’ünde zorla dışarıya atılarak bu uygulama yapılıyor. Çatılara çıkmış olan insanların orada olmasına bakılmaksızın tahrip olayı bitmeme ediyor. Gazlı fişekler saldırmak kanalıyla sanki terörist organizasyona cebin savaş ediyormuşçasına bir aplikasyon yapılıyor.

İKTİDARIN KOLTUĞU KAYBETMESİNİ SAĞLAYACAK: Bunun aynı kent rantı yaratmak üzere hukukun sonucu beklenmeden, mahkemelerin sonucu beklenmeden, yangından para kaçırır kabilinden yapılan tıpkısı aplikasyon olduğunu biliyoruz. Burada bir getirim arayışı vardır. Bu zulmün, bu uygulamanın, bu vatandaşı yok varsaymanın, vatandaşın haklarını ve vatandaşın fiziksel varlığını ayaklar altına almanın temelinde tıpkısı getirim enam, rant elde ika arayışı vardır. İktidar, bu makule uygulamalarını değme yerde gerçekleştiriyor. Tozkoparan’birlikte ve İstanbul’un eksantrik bölgelerinde da analog uygulamalar bitmeme ediyor. İktidar bu şekildeki uygulamalarıyla bugün tıpkı rant elde ediyor cins ama vatandaş bunun faturasını önümüzdeki seçimlerde, sandıkta hakkıyla faturasını kesecektir. Bu iktidarın iktidardan uzaklaşmasını, koltuğu kaybetmesini sağlayacak tıpkısı serencam ortaya çıkacaktır.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Hususiyet arkamızdan gelsin” açıklamasını üstelik hatırlatan Andican, konuyla ilişik hukuki sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

BUĞRA KAVUNCU: KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

İYİ Fırka İl Başkanı Buğra Kavuncu de kentsel inkılap ile ilgili İstanbul’un kip çok bölgesinde sorunlar yaşandığını dile getirdi. Kavuncu, “Buradaki insanların elden kendileri, babaları değil, dedeleri gelmişler buraya yerleşmişler. Yani esbak tapu iskan belgesi almış olan tıpkısı mıntıka değil burası. Tarihi bir özelliği bile var. Dedeleri işçi kendisine Tokat’tan gelmişler. Adı elhak o yüzden Tokatköy. Çetin benzeri haksızlığa uğranıldığına dayalı benzeri ebat var. Bununla dayalı üstelik tığ yüklenmek amacıyla buradayız. Konunun takipçisi olacağız” diye konuştu.

MAHALLELİNİN AVUKATINA ENGELLEME EDİLDİ

Mahallelinin avukatı Lütuf Çelen birlikte polislerin kendisine engelleme ettiğini söyledi. Alandan çıkışına izin verilmediğini tamlayan Çelen, kentsel dönüşüme alın alınan yürütmeyi durdurma kararını İYİ Tümen heyetine gösterdi.Share: