Beyşehir Gölü’nde endemik kök olan yağ balığı avlayanlara ceza

Konya’nın Beyşehir ilçesinde korunan türler arasında olan yağ balığını yasak olmasına karşın avlayan 8 balıkçıya toplamda 28 bin 784 TL ukubet kesildi.

Edinilen bilgiye göre, Beyşehir İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Beyşehir Gölü’nde hayat süren nesli kaybolmaya beniz tutan ve endemik enva arasında düz alan yağ balığının ağız kesimlerde avcılığının yapıldığına müteveccih artan şikayet ve ihbarlar üstüne harekete geçti. Akarsu ürünleri arama ekipleri, ağız kesimde lezzetli sulara nizam atan avcıların avını yaptığı balıklar ile açıklardan limanlara çağ fail kayıklarda inceleme yaptı. Yapılan kontrollerde yağ balığı rastlanan 7 tıfıl balıkçıya güç başı 3308 liralık atılmak için 23 bin 156 liralık, 1 ticari balıkçıya üstelik 5 bin 628 teklik ceza kesildi.

Konuyla ait yapılan açıklamada, Beyşehir Gölü’nde ağ ile ya birlikte üçkâğıt ile yağ balığı avlanmasının 2020 yılında yürürlüğe giren tebliğler layıkıyla sene boyu yasak olduğu hatırlatılarak, “Bu yasağa yaraşmayan ticari ve mektep çocuğu balıkçılara yönetsel nakdî ceza uygulanmıştır. Yağ balığı Türkiye’de takkadak Beyşehir ve Seydişehir ilçelerine arpalık ayrımsız türdür. Günümüzde nesli tükenmekte olan yağ balığının korunması için tamlık vatandaşlarımızın hassas olmalarını bekliyoruz” denildi. – KONYA

Share: