Bilcümle yurt sathının savunulmasının emredildiği Sakarya Muharebesi’nin üzerinden 101 sene geçti

Türk ordusunun Palikarya ordusunu hezimete uğratarak büyük bire bir zafer kazandığı, Halas Savaşı için dönüm noktası olan ve peşi sıra Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanı sunulan Sakarya Meydan Muharebesi 101 yaşında.

AA muhabirinin derlediği bilgilere bakarak, 22 bölüm süren korkulu çatışmaların ardından zaferle sonuçlanan Sakarya Meydan Muharebesi, Türk ve acun tarihinin koskocaman savaşları ortada yerini aldı.

Birinci İnönü Savaşı ve İkinci İnönü Muharebesi’nde yenilen Palikarya ordusu İngilizlerin desteğiyle kül teçhizatlı adına nazik cüretkâr üzere hazırlandı.

Yunan Kralı Konstantin’in 7 Orak Ayı’de İzmir’den Uşak’a, cephenin encam hattına gelmesiyle 8 Temmuz 1921’dahi hareketlenen Palikarya ordusunun 10 Temmuz’üstelik başlattığı iri hamle 24 Orak Ayı’a büyüklüğünde devam etti.

“Tekalif-i Milliye Emirleri” yayınlandı

Sakarya Nehri’nin doğusuna çekilerek Yunan Ordusu ile ortada uzaklık koyan Türk ordusunda de heybetli hazırlıklar sürerken Türkiye Nazik Kavim Meclisi (TBMM) Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü 5 Ağustos 1921’da “Türk Orduları Başkomutanı” olarak görevlendirdi.

Başkumandan, geçmiş iş olarak ordunun ihtiyacını karşılamak üzere, kanunla namına verilen yetkiyi iletilmek yoluyla hep halkı fedakarlığa çağırarak, geri hizmet destek kaynaklarını bırakmak amacıyla 7-8 Ağustos’ta “Tekalif-i Milliye Emirlerini” yayınladı.

Kaynakların büyük bire bir kısmının Sakarya Cephesi’ne aktarılmasını sağlayıcı Atatürk, 12 Ağustos 1921’birlikte Günindi Cephesi’ne anbean, düşmanın beklenen hareketlerine yönelik stratejileri birlikte belirledi.

“Hattı müdafaa yoktur, sathı saye vardır”

Yunan kuvvetleri, 13 Ağustos’ta müstakbel saldırıya başlamasının ardından 23 Ağustos’tan itibaren birlikte ağırlık merkezi Sakarya mevzisinin güney kanadı oluşmak için taarruza geçti.

Üstün güç ve silahlarla taarruza güzeşte antagonist ordusu, Sakarya mevzisinde ara sıra çekilmelere hastalık olurken kuşatmayı bloke etmek için manevralar işleyen Türk ordusunda birlikte okkalı zayiat yaşandı.

Palikarya ordusunun, Türk defans hatlarını kimi zaman kırdığı böyle bire bir ortamda Serdar Mustafa Eksiksizlik Vakur, 26 Ağustos’ta çizgiye sınırlı alnaç sistemini değiştiren, “Hattı koruma yoktur, sathı sıyanet vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın seçkin karış toprağı vatandaşın us ile ıslanmadıkça terk olunamaz.” tarihi emrini verdi.

Yunan birlikleri, 23-30 Ağustos’taki kısık saldırılarına karşın düşman karşısında “çelikten tıpkı kermen” kabilinden duran Türk ordusunu kuşatamayınca bu sefer Tembel istikametinden taarruza geçti ancak başarılı olamadı.

Türk ordusu, 10 Ilkgüz’üstelik başlattığı genel alın hücum ile Yunan ordusunu korkulu tıpkısı hezimete uğrattı. 22 ahit 22 geceleyin devam fail Sakarya Meydan Savaşı, 13 Eylül 1921’dahi düşmanın Sakarya Nehri’nin doğusunda ağız ağıza yok edilmesiyle sonuçlandı.

Tarihin akışını muhavvil savaşma, yıpranmamış zaferin birlikte müjdecisi oldu

Sakarya Meydan Savaşı, Türk devletinin tarihine, dünya tarihinde ender olan nazik tıpkı meydan muharebesi namına geçti.

Tarihin akışını muhavvil ve Türk halkının esarete cevaz vermeyeceğinin tıpkısı el henüz dünyaya ilan edildiği bu şişman zaferin arkası sıra 19 Ilkgüz 1921’dahi Başkomutan Mustafa Eksiksizlik Kâmil’ya Meclis yoluyla “Mareşal” rütbesi ve “Gazi” unvanı verildi.

Palikarya ordusunun hezimete uğratıldığı Sakarya Meydan Savaşı, Halas Savaşı’nın üstelik zaferle sonuçlanacağının arz büyük müjdecisi oldu.

Share: