Bilecik’te 34. Ulusal Tarımsal Mekanizasyon ve Erke Kongresi düzenlendi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesince 34. Millî Zirai Mekanizasyon ve Erke Kongresi (TARMEK) gerçekleştirildi.

Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, Kültür ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde düzenlenen kongredeki konuşmasında, tarımdaki teknolojik gelişime dikkati çekti.

Kızılkaya, buna paralel adına tarımsal üretimde rekolte artışının yaşandığını dile getirdi.

Rektör Prof. Dr. Şükrü Beydemir ise dünyadaki sonuç yıllardaki değişimin, özge tamlık cıvıltı alanlarında olduğu kadar zirai uygulamalarda da yeniliğe ve bilimselliğe olan ihtiyacı gösterdiğini söyledi.

Dünya nüfusunun derhâl artmasıyla kaynakların yetersizliği sorununu getirdiğini, bunun üstelik toplumları farklı yöntemlere sevk ettiğini tamlayan Beydemir, şöyle konuştu:

“Tarım arazilerinin bereketli ve etken kullanımı, akıllıcasına im ve makul aplikasyon kabilinden konular günbegün önem kazanmaktadır. Dünyanın andıran zamanda yaşadığı ve ülkemizin arabuluculuğu ile münhal hububat krizi, toplumların özlük kendilerine yeter ölçüde tarımsal istihsal yapmaları gerektiğini bizlere aynı sefer daha göstermiştir. Bu tarımsal üretimi yaparken im seçimi, toprakların bereketli kullanımı, enerji tasarrufu, uygulamada makbul şalter ve gereçler kadar takatli çok etken dikkate alınmalıdır. Ülkemizde alelhusus sonuç yıllarda evcil ve milli imkanlarla geliştirilen tarım makinaları ve teknolojileri gelecek için bizlere umut vermektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen zirai politikalar ülkemizin ekincilik geleceğine yön verirken yapılan akademik icraat ise tarımsal modernizasyona önderlik etmektedir. Darülfünun yerine bizler de metin haddinden fazla alanda olduğu kabilinden tarımsal faaliyetlerde da ilmî çalışmalar yapmakta ve sonuçlarını konunun muhatapları ile paylaşmaktayız.”

Bilecik Belediye Başkan Vekili Ferişte Cıda Subaşı, Kütahya Şehremini Bilen Işık, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arkadaş Çelik, TARMAKDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fert Ertekin, TARMAKBİR Genel Sekreteri Selami İleri ile akademisyen ve tarımsal elektrik yürüteç firmaların katıldığı kongrede, Türkiye’bile zirai faaliyetlerin dünü, bugünü ve yarını ile ait değerlendirmelerde bulunuldu.

Share: