Bire Bir asırlık çınar torununun torunlarını kucağına aldı

Sivas’ta işlek 105 yaşındaki Bekir Güller, torununun torunlarını kucağına almanın mutluluğunu yaşıyor.

Sivas merkeze vabeste Kader beldesinde işlek Bekir Güller, 1 asırlık yaşıyla dikkat çekiyor. İlerleyen yaşına karşın hafızasıyla adından küçümseme ettiren Güller, resmiyette 9 yaş kıtipiyoz gözüküyor. 105 yaşındaki Bekir dedenin 100’ün üzerinde torunu bulunuyor. Torunun torunlarını kucağına almanın mutluluğunu kıpırdak Bekir dede yoğurdu çokça tükettiğini tarladan gelince ise yayla ve ebebulguru çorbası içtiğini belirtti.

“Allah’ın sevgili kuluymuşum kim torunlarımın torunlarını gördüm”

Torunlarının torunlarını gördüğünü söyleyen Güller, “Gençliğimde; Arpa ekmeği yedim, hububat ekmeği yedim. Tarladan geldiğimde plato çorbası yiyordum. Bulgur çorbası yiyordum. Cins işi yiyordum. Tarlada çalgı orağı yaparken yemeğimizi yerdik devam ederdik. Bakracın içine yoğurdu özelerdik içine su ve savsaklamak koyar yerdik. Üstüne bile kömbe ekmeği yerdik. Bilahare işimize devam ederdik. Allah’ın sevgili kuluymuşum kim torunlarımın torunlarını gördüm. Ne güzelce mutlu oldum. Buraya geldi ayrıntılar, ne güzelce eşi dostu gördük. Çokça iyice oldu, lezzetli oldu” diyerek konuştu.

“Bu zamana büyüklüğünde gelmesinin sebebi yoğurt yiyor olması”

Torununun torununun annesi olan Şehriban Güller, Bekir dedenin bu zamana kadar gelmesinin nedeninin yoğurt yemesi olduğuna değinerek, “Bu yıl yatakta yatıyor. Bu yaşına gelmesinin sebebi imanı mı sağlıklı beslenmesi mi nikbet ediyorum. Bütün şöyle söyler dede, acıktığım antlaşma ben bilcümle yoğurt yerdim diyor. Bu zamana büyüklüğünde gelmesinin sebebi yoğurt yiyor olması. Sizde yoğurdu çokça yiyin diyor” dedi.

“Yalnız kışın soğuklardan çevre sökel oluyor”

Torununun torununun annesi olan Ayşe Güller, Bekir dedenin sadece kışın soğuklardan ortalık sökel olduğunu tabir ederek, “Benim ananem kızı tamam. Torunun torununu gördü. 100’den çok torunu vardır. Benim ananemin 30’dan çok torunu var. Rabbim ince ömürler versin. Bizlerde hepimizde sağlıkla yaşarız inşallah. Bizlerde torunumuzun torununu kullanmak baht olur inşallah. Akrabalar Bekir dedeyi görmeye geliyorlar. Bildim bileli Bekir ata burada 105 yaşına girdi. Saf besleniyorlarmış. Bozuk arazi kuvvetli insanmış. Elden kışın soğuklardan belde hasta oluyor” şeklinde konuştu. – SİVAS

Share: