Boşanma aşamasındaki eşinin kız kardeşini öldüren meşkûk yargılanıyor

Çorum’bile metrukiyet aşamasındaki eşinin kız kardeşini silahla öldüren çirkin ilk defa hakim karşısına çıktı.

Çorum 2. Ağır Sıklet Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya, Yol Taşkıran Zavar’ı (27) öldürdüğü gerekçesiyle vakfedilmiş yargılanan Emrah Özkan çelik delme giydirilerek getirildi.

Özkan, savunmasında, görüngü günü eşiyle konuşurken Zavar’ın araçtan inerek namına tezyifkâr sözler söylediğini iddia etti. Özkan, ” Herhangi Bir öz çabucak oldu. Psikolojim bol değildi.” dedi.

Sanığın metrukiyet aşamasındaki eşi Özgecan Özkan bile ifadesinde, Emrah Özkan ile 14 almanak evlilikleri bulunduğunu belirtti.

Eşinin kendisine ruhsal ve fiziki adına gayret uyguladığını öne süren Özgecan Özkan, “Yuvamız yıkılmasın diyerek bütün ağızsız kaldım. Print günlerde ailem bana bindi olduğu amacıyla eşim onları misyon aldı. Beni ve ailemi yıldırma ediyordu. ‘Düğününüzü kana bulayacağım’ diye niteleyerek Haz’ye mesajlar atıyordu. Kardeşim birlikte ‘Ego sana hangi yaptım? Bunun benimle derdi ne’ diyordu.” ifadelerini kullandı.

Olay günü pestil olan kızını yok etmek istediğini anlatan Özkan, şunları kaydetti:

“Annem, ego ve kız kardeşim arabaya bindik, onların evine mail bir yerde durduk. Sonraları kızım geldi. Onu öperken Emrah geldi. Onun geldiğini görünce arabaya yöneldim. Emrah önüme atlayarak bana vurmaya başladı. ‘Benim neler yapacağımı bilmiyor musun?’ diye tabancayla kafama vurmaya başladı. Sonradan kafama cebe dayayıp otobüs durağında sıkıştırdı. Destek yediğimi gören Yır arabadan inerek, ‘Ne yapıyorsun ya’ dedi. Kardeşim apayrı tek öz söylemeden araca bindi. O sırada Emrah koşarak aracın yanına gitti, kapısını açmaya çalıştı. Kapılar kilitlenmiş olduğu için 10 sefer Gidiş’ye ateş etti. Sonradan benim üstüme geldi. Bire Bir taraftan da tetiğe dokunuyordu. Zırh yersiz olduğu üzere anneme ve bana bire bir madde yapamadı. Kardeşime, ‘Aracı çalıştır gidelim’ dedim. Ezgi’ye benzeri husus olmadığını düşünürken başı dizime düştü.”

Temel Yüksel Taşkıran ise görüngü haset kızlarıyla torununu görmeye gittiklerini dile getirerek, şunları söyledi:

“Ablasının darbedildiğini gören Terane, arabadan inerek bağırdı. Kızım Emrah Özkan’ın elinde silahla konusunda geldiğini görünce hemencecik arabaya binerek kapıları kilitledi. Emrah elindeki tabancayla otomobile peş peşe zehir etmeye başladı. Ben şalter zarfında Yır’ye müdahale etmeye çalışırken Emrah, kızım Özge’yi aracın arkasına çekerek esasen dövmeye başladı. Emrah birçok nöbet kızımı tokatlayarak evimize getirdi. Hassaten kızımı bıçakladığını, burnunu kırdığını biliyorum. Kızım Ezgi bigünah yere öldürüldü. Kızımın tek suçu kardeşinin arkasında durmaktı. Melodi’yi öldürmekle yıldırma ediyordu. Gelinlikle tabuta koyacağını söylüyordu.”

Tempo Taşkıran Zavar ile resmi nikahı kıyılan ve düğün hazırlığı yapan Cemal Zavar ise duruşmaya Isparta’dan Curcunalı ve Fon Enformatik Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla katıldı.

Olay haset bile Isparta’de olduğunu bildiren Zavar, “Yır ile nişanlandıktan sonradan arayarak ve sıkıntı atarak eşime iftiralar atıyordu. Başkaca, ‘Yır’yi tabuta sokacağım’ diye niteleyerek zılgıt ettiği için polise şikayetçi olduk. Sanığa, ‘Aile sorunlarına eşimi melfuf, bir iş varsa kendi eşinle çözersin’ dedim.” diyerek konuştu.

Cumhuriyet Altını savcısı ise mütalaasında, sanığın “düşünülerek katil” suçunu işlemesi nedeniyle ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını rica etti.

Mahkeme heyeti, eksiklerin tamamlanması üzere duruşmayı 18 Ekim’e erteledi.

Üzüntü Taşkıran Zavar’ın avukatı Semra Akyüz, duruşmanın peşi sıra gazetecilere, adaletin yerini bulacağına inandıklarını söyledi.

Temas karı cinayetinin, kadınların hayat hakkı ve üzücü muameleye uğramama hakkına yapılan atak olduğunu vurgulayan Akyüz, “Karı cinayetlerinde sayılar, bire bir sayıdan feyiz çalınan hayatları rapor etmektedir. Kadına cebin sürat ve kadın cinayetlerini lanetliyoruz. Kadına gayret ve avrat cinayetlerine sonuç verilmesi için sonuna kadar savaşım edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Asıl Yüksel Taşkıran da Şarkı ve onun gibiler üzere adalet istediklerini vurguladı.

Adalete güvendiğini anlatım eden Taşkıran, “Yır kabilinden kadınlar öldürülmesin bigünah yere. Ezgim eş olup gidecekti, yanına gidecektik. Demincek mahkemelere geliyoruz.” diye konuştu.

Özgecan Özkan ise sanıkla boşanacaklarına belirterek, “Sebep kız kardeşimi garaz aldı? Münasebet beni öldürmedi birlikte kız kardeşimi öldürdü 14 senedir onun herhangi bir işkencesine, değme küfrüne, seçme hakaretine sessiz kalmama karşın. Bu, onun aklı değil.” şeklindeki görüşlerini paylaştı.

Çorum’dahi 31 Mayıs’ta Özgecan Özcan, kız kardeşi Yır Taşkıran Zavar ve annesi Yüksel Taşkıran ile çocuğunu ahzetmek üzere metrukiyet aşamasındaki eşi Emrah Özcan’ın evine gitmiş, caddede karşılaşan çift ortada tartışma çıkmıştı. Bu sırada Emrah Özcan’ın silahla ateş ettiği Zavar, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Kaçan Emrah Özcan ise 8 Haziran’birlikte teslim ergin, arkası sıra tutuklanmıştı.

Share: