Bosna Hersek’te 27 sene eski alışveriş yeri katliamının kurbanları törenle anıldı

Bosna Hersek’teki savaşta Sırp birliklerinin başkent Saraybosna’daki Markale ahzüita yeri yakınına düzenlediği havan saldırısında hayatını kaybeden 43 kurban, katliamın 27’nci yılında törenle anıldı.

28 Ağustos 1995’te yaşanan katliamda hayatını kaybeden 43 kişinin isimlerinin okunmasıyla başlayan programa, Bosna Hersek Büyüklük Başkanlığı Konseyi Hırvat Üyesi Zeljko Komsic, Saraybosna Kantonu (KS) yetkilileri, kurban yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Komsic, törenin yapıldığı alana çiçek bırakırken KS Sedir Başkanı Elvedin Okeric, burada yaptığı açıklamada, insanların parklarda, su kuyruklarında ve pazarlarda düzenlenen şekilde öldürüldüğünü söyledi.

Okeric, “Doğruluk yerini bulmalı ve bu azgın suçların failleri cezalandırılmalı. Bu tuhaf suçları unutmayacağız ve unutamayız. Bunlar alışılagelen tıpkı insanın anlayamayacağı türden kötülükler. Bir Zaman yaşananlara dair hatırladıklarımız üzücü ve güç olsa bile geleceğimizi Bosna Hersek’teki yekpare halkların eşitliği üstüne nesir etmeliyiz.” dedi.

Saldırıda yaralanan 84 güç arasında düz alan Amerisa Ahmetovic, 27 yıl geçmiş düzenlenen saldırıda bacağını kaybettiğini ve bu kayıp yüzünden, bibi o günün etkisinde yaşadığını belirtti.

Savaş mağduru Sefika Skorupan üstelik katliamın yaşandığı günü katiyen unutamayacağını vurgulayarak kolu, bacağı ve kafası kopuk insanların hastaneye götürülüşüne şahit olduğunu kaydetti.

Anma törenine katılanlar, kurbanlar üzere yapılan anıta çiçek bırakıp dua etti.

Pazar durumunda iki kırım yaşanmıştı

Savaşta başşehir Saraybosna’yı abluka altında markajcı Sırp birliklerince Markale’deki ahzüita yerine önce olarak 5 Küçük Ay 1994’te tıpkı havan topu saldırısı düzenlenmişti. Bu saldırıda 68 gönül hayatını kaybetmiş, 144 hayat yaralanmıştı. 28 Ağustos 1995’te yapılan saldırıda ise 43 sivil gevşek, 84 emanet yaralanmıştı.

Lahey’deki Eski Yugoslavya Arsıulusal Ceza Mahkemesi (ICTY), ahzüita hesabına yapılan saldırıların Sırp birliklerince gerçekleştirildiğini kanıtlarla ortaya koyarken, katliamın sorumlularından Bosnalı Sırp komutan Dragomir Milosevic 29 sene hapse mahkum edilmişti.

Saraybosna’nın kuşatılması ve kuşatma boyunca işlenen insanlığa cebin suçlar nedeniyle Lahey’bile yargılanan çarkıt Sırp komutanlardan Stanislav Galic birlikte müebbet cezaevi cezasına çarptırılmıştı.

Saraybosna, 44 ay boyunca abluka altında tutulurken şehirde 2 bine yakını çocuk olmak üzere 11 bin 541 sivil hayatını kaybetmişti.Share: