Bozdoğanlı Yakamoz ‘En adamakıllı deve’ seçildi

Bozdoğanlı Yakamoz ‘Bildirme iyicene deve’ seçildi

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Deve Güreşleri nedeniyle ‘Yer güzel deve’ yarışması yapıldı

MANİSA – Manisa’nın Alaşehir ilçesinde bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Deve Güreşleri dolayısıyla bu sene ilk defa ‘En pir deve’ yarışması yapıldı. Yarışmada birinciliği Bozdoğanlı Yakamoz isimli deve kazanırken ikincilik ve üçüncülüğü Ayvalık’tan gelen develer kazandı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde bu sene 3’üncüsü gerçekleştirilen Deve Güreşleri etkinliğinde ilk kez ‘Genişlik iyice deve’ yarışması yapıldı. Alaşehir Cumhuriyet Altını ve Demokrasi Meydanında bire bir taraftan kurulan stantlarda deve sucuğu satışları yapılırken bire bir taraftan birlikte deve güreşleri için Alaşehir’e mevrut 12 deve podyuma çıkarak ‘Yeryüzü iyice deve’ seçilebilmek amacıyla yarıştı.

Yarışmaya 12 deve katılırken, yargıcılar kurulu üyeleri bezgi, paça, giyim, şalvar, üstündeki havut ve saflık üzerinden develeri puanlayarak sunu fena hâlde develeri seçti. Yarışmanın sonunda jüriden yeryüzü faziletkâr oyu düzlük Bozdoğanlı Yakamoz adlı deve bir numara, Ayvalık’tan Taşkınbey isimli deve ikinci, Ayvalık’tan Militan isimli deve üçüncü oldu. Birinci olan devenin sahibi Mutlu Arıkan’a altın havan ödülü verilirken, ikinci ve üçüncü seçilen develerin sahiplerine onurluk ikram edildi.

Develer yarışmadan bilahare davul zurna eşliğinde Merbutiyet Yolu üzerinde tutum yaptı. En sunturlu deve yarışmasında mütekellim Alaşehir Uray Başbuğ Vekili Erol Kacar, “İlçemiz binlerce almanak geçmişimizde bire bir çok medeniyete aile sahipliği yapmış uygarlıklar beşiğidir. Bu sırada Anadolu’yu yetersiz yapan ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucu unsurlarından birisi olan Yörük kardeşlerimize dahi familya sahipliği işleyen bu bayrı şehrimizde atalarımızdan miras aldığımız bu kültürümüzü ati nesillere aktarabilmek için, bu tuhaf toplumsal etkinlikleri düzenliyoruz.” dedi.

Etkinlik erte gerçekleştirilecek olan deve güreşleri ile sona erecek.

Share: