BTSO KOBİ Konseyi evvel toplantısını yaptı

BTSO KOBİ Konseyi Toplantısı’nda gelişim dünyası temsilcileri ile bire bir araya mevrut DOĞRU Öğür Genel Komutan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, “Bursa üzere 16 milyar dolarlık dış satım rakamına başarmış bir üretim kentinin mutluluk ekonomisine elan fazla katkı sağlaması amacıyla yeni yatırım alanları inşa etmek olmazsa olmazımız.” dedi.

Bursa Tecim ve Endüstri Odası (BTSO) eliyle sektörlerin gelişimine önderlik geçmek amacıyla oluşturulan kürsü konseyleri faaliyetlerini sürdürüyor. Şehir ve mutluluk ekonomisinin dinamosu olan KOBİ’lerin rekabetçiliğini tasarruf etmek ve sürdürülebilir büyümesine imkan icat etmek için etkin BTSO KOBİ Konseyi’nin ilk toplantısı Hane Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi. SELIM Tümen Umumi Komutan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Alabalık ve DOĞRU Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan’ın dahi katıldığı toplantıda site içindeki ağır aksak endüstri alanlarındaki KOBİ’lerin talepleri ve mekansal planlama ihtiyacı değerlendirildi. BTSO Umumi Heyet Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’deki kaynak ve borsalar ortada ilk kez 2013 yılında BTSO marifetiyle sektörel konseylerin oluşturulduğunu söyledi. Sektörlerin gelişimi ve amme-özel sektör arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi konusunda konseylerin büyük bire bir kurum oynadığını anlatım fail Başkan Burkay, 25 konsey yapılanmasına ilave yerine KOBİ Konseyi’ni birlikte oluşturduklarını belirtti.

“Eskimemiş envestisman alanları ile ılımlı dış satım sendromunu aşarız”

Bursa ve Türkiye’nin kalkınması açısından KOBİ’lerin nazik ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Burkay, “KOBİ’lerimizin istihsal ve ihracattaki gücünü korumayı ve şehrimizi ülkemizin zenginlik merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu noktada sunma aşkın ehemmiyet verdiğimiz konuların başında mekansal planlama geliyor. Bursa’nın bütün yüzölçümü içerisinde binde 8 paya ehil olan uran, kent ekonomisine yüzdelik 45 melfuf ayar sağlıyor. Bursa şu anda Türkiye’birlikte teknolojik dönüşüme yer hazır şehir konumunda. 4,5 dolarlık kilogram başına dış satım birim değeri ile Avrupa’nın bir nice ülkesinden bol tıpkısı başarım sergiliyoruz. Zaten yüksek teknoloji üretmeden bu kadar ilişkin benzeri alanda 16 bilyon dolarlık ihracat rakamına duyulmak mümkün değil. Ancak Bursa, son yıllarda ihracatta 16 milyar dolar eşiğine takılıp kalmış vaziyette. Ilımlı ihracat sendromu namına tanımladığımız bu süreci aşabilmemiz amacıyla sanayiye ayrılan payı artırmamız gerekiyor.” dedi.

“Kent içindeki düzensiz endüstri alanlarında 230 bin gönül çalışıyor”

Bursa’daki uran alanlarının yüzde 47’sinin OSB’ler dışında küsurat kesintili sanayi alanı namına tanımlandığını tabir fail Başkan Burkay, site içindeki bu firmalarda 230 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi. Bu durumun Bursa’üstelik gidiş geliş ve belde sorunları kabilinden kronikleşen problemlere kere açtığını ifade fail Başkan Burkay, “Bu alanları mekansal planlama ve beyinli kentçilik ile şehrin dışına taşımalıyız. Bursa’ya sonuç yıllarda çokça muhteşem altyapı yatırımları yapıldı. Şehrin şark ve günindi yakasında peyk kentlerle alay malay, otoban, demiryolu ve liman angajmanlı, lojistik form ve arıtma tesislerinin vadi aldığı, yıpranmamış soy sop düzenlenen sanayi alanlarının oluşturulması sanayimizin dönüşümüne imkan sağlarken; istihsal ve ihracat değerlerimizi dahi bakir bire bir eşiğe taşıyacaktır. Mekansal planlama Bursa’nın elan yaşanabilir tıpkısı site haline gelmesinin önünü açarken, hareket gücüne katılmayan tıngır hazırdaki 900 bin kişilik nüfusun istihdama katılımını bile sağlayacak yeni yatırım alanları oluşturabilir. Bu konuda evvel etapta şehir merkezindeki düzensiz endüstri alanlarında cıvıltı gösteren 2.556 KOBİ’mizden göç taahhüdü almıştık. Sadece bu KOBİ’lerimizin 14 milyon metrekarelik düzlük talebi var. Sayın Valimizin, milletvekillerimizin, Büyükşehir Uray Başkanımızın ve yerli yönetimlerimizin bu konuda destekleri ve olumlu yaklaşımları var. Büyükşehir Belediyemiz 1/100 binlik traksiyon üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Kentin anayasası kendisine değerlendirilen 1/100 binlik planın oluşturulmasında tekmil taraflarla beraber iş dünyamızın bile görüşlerini dikkate alarak çalışmalarını sürdüren Uray Başkanımız Sayın Alinur Aktaş’a teşekkürname ediyor, çalışmanın kül kentin beklentilerini karşılayacağına inanıyorum. Sayın Bakanımız Efkan Alabalık’nın üstelik değme antlaşma desteğini görüyoruz. BTSO namına bizler aksiyon dünyamızın iradesini bildirme ediyoruz. Firmalarımız adam olmak istiyor ve bunun üzere de kullanılmamış envestisman alanlarına gerekseme var.” şeklinde konuştu.

SELIM Fırka Umumi Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Bursa’nın Türkiye ekonomisinde çokça koca bire bir yere topluluk olduğunu söyledi. Bursa’ya akıbet yıllarda çokça sayıda erişim ve altyapı yatırımı yapıldığını hatırlatan Efkan Ala, “Osmangazi Köprüsü, İstanbul-İzmir otoyolu ve son olarak çabuk katar hattı projesi Bursa’nın potansiyelini güçlendirecek balaban yatırımlar. Düzenlenen uran bölgeleri inşa etmek, bu bölgeleri demiryolu ile limana angaje etmek problemleri ortadan kaldırabilecek benzeri açacak. TEKNOSAB bunun iyicene tıpkı örneği. İş dünyası ile haddinden fazla bol tıpkı diyaloğumuz var. Hep beraber çalışıyoruz. Bursa gibi 16 bilyon dolarlık dış satım rakamına nail bir üretim kenti için KOBİ OSB gibi projeler olmazsa olmaz. Bunu çözeceğiz. Merkezi ve yerel dalavere kendisine bu ihtiyaçlara karşılık yöneltmek bizim öncelikli işimiz. Bursa bu konuda bildirme avantajlı kentlerden biri. Bursa’dahi binde 8 kadar kapalı benzeri paya cemaat olan sanayinin ne bölgelerde genişleyebileceğini tayin etmek gerekiyor. Bursa’nın ati perspektifini kısaltmak lazım. Tığ hareket dünyasının destekçisi olmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

“1/100 binlik plan şehrin geleceğini mensur edecek”

DOĞRU Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, kentin geleceğini inşa edecek 1/100 binlik mekân düzeni planı üzere çalıştıklarını söyledi. Konunun tamam tarafları ile istişarelerde bulunarak süreci yürüttüklerini tamlayan Gürkan, “Planlı uran konusu bizim olmazsa olmazımız. Sanayicilerimizden bu konuda çok çok rica geliyor. Talepleri karşılayacak alanları planda belirlersek henüz macerasız ilerleyebiliriz. Gidiş Geliş ve kural dışı kentleşme kadar sorunların çözümü planlı sanayiden geçiyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız da bunun adaletli bir şekilde yapılması taraftarı. Şu anda 2556 firmanın öncelikleri üzerinden debi edeceğiz. Cılız tıpkı proses değil. Tam tarafların katkısı ile şehrimizin gelecek 50 yılına cephe verecek ayrımsız cazibe oluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.

Toplantıda değişik sektörlerde canlılık gösteren konsey üyeleri bile dilek ve önerilerini dile getirdi. BTSO Gıda Ekincilik Hayvancılık Konseyi Başkanı ve Meclis Üyesi Belgit Sayılgan, dört yıldan bu yana KOBİ OSB projesinin hayata geçmesini beklediklerini belirterek, “Bursa, ağır aksak sanayinin hepsini düzenlenen benzeri bölgede toplayacak imkana ehil. Konya, Kayseri, Adana ve İskenderun’de bunun örnekleri var. Besin Konseyi Başkanı namına bizim konseyimizde ve komitemizde bakir envestisman alanına geçmesi halinde dış satım ve istihdamını 5 kat artıracak 400’den aşkın firma bulunuyor. Bursa’dahi bu çokça balaban bir ihtiyaç ve bu işe ayrımsız nokta koyulması gerekiyor.” diye niteleyerek konuştu.

BARSİAD Başkanı ve KOBİ Konseyi Üyesi Arif Demirören, Bursa’nın ahenkli aynı site olması üzere gayret gösterdiklerini söyledi. Bursa’de imalatın yüzdelik 47’sinin ağır aksak endüstri alanlarında gerçekleştiğini kaydeden Demirören, “Bursa’ya bu yakışmıyor. Kentimiz ihracatta çıktı yerinde sayıyor. Bursa üretimle kalkınsın, uran güçlensin diyoruz fakat sanayicilerimize binde 8’lik düz çokça görülüyor. Bu konuda Sayın Bakanımızın desteğini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konsey Üyesi Cafer Baht, KOBİ OSB projesinin duyurusu yapıldığında önce 15 günde 2.600’e andıran firmanın müracaat yaptığını hatırlattı. Baht, “Edisyon koşullar altında çalışan firmalarımız var. Bu proje Bursa üzere vazgeçilmez. Gerek düzenlenen kentleşme gerekse birlikte sanayinin gelişimi açısından bu projenin hayata geçirilmesi gerekiyor. Zaman Sayın Bakanımız Efkan Alabalık’nın dahi toplantımıza katılması bizim amacıyla fena hâlde oldu. Sayın Bakanımızın desteklerini bekliyoruz.” diyerek konuştu.

“Müteharrik kapasitemizi 5 kat arttırmaya hazırız”

BTSO Hizmet Tecim Konseyi Başkanı ve Sedir Üyesi Turgay Güler, 1983 yılında yapılan Besin Sitesi’nin bundan sonra sektörün ihiyaçlarına fiyat veremediğini söyledi. Güler, “Üzülerek söylüyorum ki Bursa, Türkiye’nin yer elem azık sitesine cemaat şehri yerinde. Bu şartlar altında bizim gelişip nema imkanımız bulunmayan. Avrupa’dan müşterimiz imalat yerimizi görmeye geldiğinde sersemlik yaşıyorlar. Bana bir kayran gösterilirse ego çalışan kapasitemi 5 bitirme büyüteceğime küçümseme veriyorum. Zira talep var.” dedi.

KOBİ Konseyi Üyesi Başkomutan Burulday, kalıpçıların saha sıkıntısının iri olduğunu rapor etti. Burulday, “Firmalarımız düzlük yetersizliğinden dolayı alıcı gelmesin diye niteleyerek yakarış ölçü arkaç geldi. Firmalarımız Çaltı ve Kayapa arasına sıkışmış durumda. Buradaki üreticilerimiz siktirici ölçekli olsa bile ihracat potansiyeli yüksek firmalar. Enfrastrüktür imkanları ümranlı, düzenlenen uran alanlarına taşınmamız yerinde Avrupa ile daha güçlü şekilde rakiplik edebiliriz.” ifadelerini kullandı.

KOBİ Konseyi Üyesi Veys Faruk Balkanoğlu, Küçükbalıklı ve Altınova’birlikte dört ayrı alanda, 3-4 bükülmüş binalarda ayakkabı imalatı yaptıklarını söyledi. Balkanoğlu, “Bütün 11 bin metrekare alanımız var amma dörde mukassem durumdayız. 150 yaşama istihdam ediyoruz. Akıbet iki yıldır ihracata ağırbaşlılık vermeye başladık. Dar dışındaki fuarlara katılıyoruz. Haddinden Fazla fena hâlde izansız dönüşler alıyoruz. Fakat müşterilerimiz mahdut dışından fabrikamıza gelince şaşırıyorlar. Istihsal alanlarımızı geliştirmek istiyoruz.” dedi. – BURSA

Share: