Bulgaristan’daki erken seçim kapsamında Bursa ve çevre illerde fikir ödeme işlemi başladı

Bursa, Eskişehir, Çanakkale ve Yalova’bile tekme vatandaş olup Bulgaristan seçimleri üzere oy ödeme hakkı bulunanlar, erken parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri üzere kasa başına gitti.

Bursa’da kestirmece 72 bin yaşama amacıyla 9 kaza ile Bulgaristan Konsolosluğu’nda 40 sandık kuruldu.

Kentte cıvıl cıvıl tekme vatandaşlar, kurulan sandıklarda Bulgaristan’dan gelenlerin üstelik aralarında bulunduğu görevlilerin kontrolünde sabah saatlerinden itibaren rey kullanmaya başladı. 07.00’üstelik başlayan düşünce kullanma işlemi, 20.00’ye kadar bitmeme edecek.

Elektronik ortamda yapılan seçimlerde, seçmenler kimlik belgesiyle üstelik rey verebiliyor.

Osmangazi ilçesindeki Yüce Hadi Türkay İlkokulu’na oy kullanmaya gelen ve yürümekte sarp calip yaşlı tıpkı seçmen, memur eşhas eliyle sandalyeye oturtularak birinci kattaki rey kullanacağı sınıfa büyüklüğünde taşındı.

Eskişehir

Eskişehir’da ise Çankaya Mahallesi’nde düzlük alan Gazi Yakup Satar Mesleksel ve Ustalık Küçük Asya Lisesi, Şirintepe Mahallesi’ndeki Martir Teğmen Subutay Alkan Ortaokulu ile Kardeşler Ortaokulu’nda tahminî bin 600 seçmen için sandıklar kuruldu.

Gazetecilere açıklamalarda mevcut Eskişehir Balkan Göçmenleri Hars ve Dayanışma Derneği Başkanı Habibe Aydınlık, oy ödeme işleminin sabahın erken saatlerde başladığını belirtti.

Geçen yıl yapılan seçimlere bin 564 kişinin oy kullandığını anlatım fail Aydınlık, şunları söyledi:

“en üst Bulgaristan seçimini tekrar Eskişehir’de 14 Son Teşrin 2021’dahi gerçekleştirdik. O tarihte bin 564 düşünce kullanılmıştı. Umuyoruz ve diliyoruz bu rakamın bugün üzerine geçelim. Zira kalbimiz hasis Bulgaristan’üstelik kıvrak Türk soydaşlarımızla alay malay. Eskişehir’üstelik üç sandıkta fikir kullanma işlemi başladı. 07.00’birlikte başlayan oy ödeme işlemi 20.00’üstelik sona erecek. Odunpazarı’nda ve Tepebaşı bölgelerindeki üç okulda seçmenler dijital ortamda düşünce kullanacak. Vatandaşlarımız, elektronik oy istimal sistemine az çok alıştılar.”

Çanakkale

Çanakkale biçim ve Gökçeada ilçesinde seçmenlerin rey kullanmaları için sandıklar kuruldu.

İl merkezinde Cumhuriyet İlkokulu’nda, Gökçeada’bile ise Güzel İlkokulu’nda kurulan sandıklarda seçmenler sabah saatlerinden itibaren düşünce kullanma işlemlerini gerçekleştirdi.

Yalova

Yalova’bile 2, Çiftlikköy ve Altınova ilçelerinde birer girmek üzere 4 sandıkta oy kullanacak tahminî bin 600 seçmen, sabahleyin saatlerinde sandıkların bulunduğu okullara gelmeye başladı.

Yapılan kontrollerin arkası sıra oylarını kullanan seçmenler, vatandaşlık görevlerini yerine getirdikleri üzere mutlu olduklarını tabir etti.

Sandık görevlisi olduğunu tamlayan Beyhan Çavuş, AA muhabirine, seçimlerin Yalova’bile sakin geçtiğini ve kısaca bin 500 kişinin oy kullanmasını beklediklerini tabir etti.

Çavuş, “Bizim Bulgaristan’daki haklarımızı yüklenmek ve vatandaşlık görevimizi tahsis etmek amacıyla Yalova’daki vatandaşlarımız hassas. Intihap sandıklarına gelip oylarını kullanıyorlar.” diye niteleyerek konuştu.

Mersiye Sezer ise sabah 07.00’bile sandıkların açıldığını ve gelip oyunu kullandığını belirterek, “İki ülkeye üstelik körpe iyi olsun. Vatanımıza, milletimize kandırıcı tamam inşallah. Çok güzel geçiyor ve ortaklık çok fazla.” şeklinde konuştu.

Tüm çifte vatandaşlığı olanların duygulu olmasını isteyen İsmail Ayaz bile vilayet ve belediyelerin seçme sürecinde verdiği desteklerden ekolojik ortam teşekkür etti.

Share: