Bursa UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na dahil oldu

Sanat ve el sanatları dalında UNESCO Üretken Şehirler Zıkkım üyesi olan Bursa, UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Zehir’na dahi dahil edildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, ilkin tarihi ve kültürel mirası koyulmak üzere bütün değerleriyle Bursa’yı acun vitrinine çıkaran Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarına benzeri yenisini daha ekledi.

2014 yılında Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren site, sabık yıl bile fayans ve Bursa ipeğinin ön planda olduğu “konuşma ve ahali sanatları” dalında UNESCO Üretken Şehirler Zıkkım’na dahil olmuştu.

Tanıtım faaliyetleri kapsamında alelhusus uluslararası örgütlenmeler içre yer kayran Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları sonucunda Bursa şimdi da UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Zıkkım’na (GNLC) üye oldu. 2013 yılında oluşturulan, unsur şehirler ortada ikili öğrenmeyi ve diyaloğu geliştirip, acun şehirlerindeki hayat boyu öğrenme uygulamalarını destekleyen Öğrenen Şehirler Global Zehir’na serencam genişlemede Bursa ile Sakarya ve Yozgat de dahil edildi.

Üye sayısı 217’den 294’e yükselen ağda, Türkiye’den ayrıca Konya, Eskişehir, Hatay, Afyonkarahisar, Balıkesir ve İzmir düzlük alıyor.

Almanya’nın Hamburg şehrinde kâin UNESCO Avlu Boyu Öğrenme Enstitüsü marifetiyle hesaplı Öğrenen Şehirler Küresel Ağı programına dahil olan Bursa, diğer şehirlerle bilgi paylaşımında bulunabilecek, uzmanlar ve profesyonellerden oluşan ağla iletişim zarfında olacak.

Açıklamada görüşlerine kayran sunulan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Eskişehir Taşı, turizm hedefleri doğrultusunda kentin değerlerini dünya vitrinine çıkarmanın derdi ve heyecanı içre olduklarını belirtti.

Şehrin tanıtımı üzere arsıulusal organizasyonlarda kayran almaya çaba ettiklerini anlatan Lüle Taşı, “2014 yılında Hanlar Bölgesi, Hükümdar Külliyeleri ve Cumalıkızık ile başlayan UNESCO yolculuğumuza geçtiğimiz sene Yaratıcı Şehirler Ağı üyeliğini ekledik. Son namına yaptığımız çalışmalarla üstelik UNESCO Öğrenen Şehirler Toptan Ağı’na dahil olduk. Bu sayede birliğe örgen 294 şehirle öğrenme ve diyalog merkezli ilişkiler kurularak, avlu boyu öğrenme uygulamalarını geliştireceğiz. Bursa’mızın, UNESCO Öğrenen Şehirler Toptan Ağı üyelik sürecinde emek veren, katkıda mevcut herkese teşekkür ediyor, üyeliğimizin hayırlara açar olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz üstelik Patal’a gönderdiği mektupta, Bursa’nın üyeliğini tebrik etti.

Share: