Bursalı eş alpinist 5 yılda 81 ilde doruk yaptı

Bursalı dağcı Ferişte Bucak Aydınlık, 5 yılda Türkiye’nin 81 ilindeki zirvelere tırmanış yaptı.

Alpinist Kültürlü, yaşadığı Bursa’birlikte, 2017 yılında “81 ilde 81 zirve” hedefiyle devlet iklim dolaşıp, buralardaki erdemli noktalara tırmanış yapmaya başladı.

Hedefini gerçekleştirmek amacıyla tırmanış yapmadığı biricik memleket olan Ardahan’a mevrut Işıklı, Iğdır ZİRVE Dağcılık ve Natür Sporları Kulübü’nün organizasyonuyla Posof ilçesindeki 2 bin 950 metre rakımlı Ilgar Dağı’na dahi tırmanıp 81. tırmanışını birlikte gerçekleştirdi.

Yaptığı tırmanışları perese ve görsellerle taşıt altına alan Aydın, bu çalışmasıyla “Rum Parsı” unvanı kabul etmek istiyor.

“Ayrımsız dağlara gitmek bayağı geldi ve bu projeye başladım”

Dağcı Aydınlık, AA muhabirine, 10 yıldır alpinizm yaptığını ve 5 senedir dahi arzulu anlamda tırmanış gerçekleştirdiğini söyledi.

Projesini ilhak etmek için yavaş ayrımsız iş harcadığını ifade eden Ziyalı, “Dağcılık sporunu çok seviyorum. Bir Nice dağa tırmandım, sonra tıpkı dağlara müracaat etmek bana sıradan geldi ve böyle aynı projeye başladım.” dedi.

Projeyi hayata geçirirken eşinin çokça desteğini aldığını anlatan Entelektüel, “Eşimin önerisiyle bu projeyi hayata geçirdim. Eşim, ‘Anadolu Parsı’ unvanıyla bu spora devam etmemi istedi ve beni destekledi. Bu manada gelişigüzel ilin imkan varsa yer faziletkâr zirvesine tırmandım. Ancak gâh yerlerde terörden muhit izin verilmeyen zehir olması yerinde tırmanışa cevaz verilen yeryüzü nazik dağa tırmandım.” diye niteleyerek konuştu.

Okumuş, 2017 yılında başladığı projesine Kovid-19 salgını esnasında bir müddet ara verdiğini ve şartların normale dönmesiyle çalışmalara bitmeme ettiğini belirterek, ” Ağrı’nın Eleşkirt ilçesindeki Kösedağ’da başladığım ’81 ilde 81 zirve’ projemi, Ardahan’ın Ilgar Dağı’yla, kurnaz oluyorum. Bu projeyle gençlere örnek olmak istiyorum, darısı bu projeyi açmak talip gençlerin başına.” ifadelerini kullandı.

Share: