Büyükşehir’den ekincilik ve hayvancılığa destek

Büyükşehir’den tarım ve hayvancılığa bindi

MUĞLA – Muğla Büyükşehir Belediyesi kurulduğu 2014 yılından beri tarıma verdiği desteklerle Muğlalı üreticinin yüzünü güldürüyor.

Verimli toprakları, başta ürünleri ile Türkiye’nin sunma majör ekincilik kentlerinden biri olan Muğla’üstelik Büyükşehir Belediyesi önderliğinde üretim kooperatifleri işbirliği ve eş akılla zirai üretime birçok alanda destek sağlanıyor. Türkiye’nin arz donanımlı Toprak Çözümleme Laboratuvarı’nı gine Türkiye’nin sunma kuvvetli Yerel Sulp Merkezi’ni Muğla’da kuran Büyükşehir Belediyesi, kooperatifleri bire bir bina altında topladığı Vahim Birliği ve daha birçok yenilikçi projesi ile Muğla’de tarıma büyük destek veriyor.

Muğla’nın Yer Haritası çıkarıldı

Tarımsal üretimde yer balaban konulardan biri olan bilimsel verilerle ne toprakta neyin yetişeceğinin anlaşılmasını sağlayan Yer analizi Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımıyla 2015 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yerleşkesi içerisinde hayata geçirildi. Tarımsal Gayeli Arazi Sulama Suyu ve Nebat Laboratuvarı bugüne kadar 15 bin 570 numuneyi analiz etti. Türkiye genelinden 43 site, Kazakistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen numuneler dahi laboratuvarda analiz edilerek üretime ulama sağlandı. Laboratuvarda üreticiler tarafından getirilen örneklerde zirai gayeli sulama suyunda 12, toprakta 15, bitkide 13 değişebilir çözümleme yapılıyor. 2015 yılından beri Muğla’dahi yapılan yapılan 12 bin 106 tahlille Muğla’nın yer haritası oluşturuldu.

Türkiye’nin yer donanımlı Yerel Çocuk Merkezi, Muğla’birlikte kuruldu

“Yerel Sulp Millî Pahal” sloganıyla yola sâdır Muğla Büyükşehir Belediyesi 29 Ilk Teşrin 2016 yılında Türkiye’nin bildirme kuvvetli Evcil Döl Merkezi’ni Muğla’ya kazandırdı. 3 skor laboratuvar, 1 sayı distilasyon tesisine cemaat Domestik Nesil Merkezi tespit edilmiş 958 evcil tohuma sülale sahipliği yapıyor. Antrparantez dikimi yapılan, çoğaltılan yerel tohumlardan 17 Milyonu Türkiye’nin 80 iline ücretsiz dağıtıldı.

25 milyon gelgel garantili çiçek üretildi

Muğla Büyükşehir Belediyesi 2015 yılında Köyceğiz Beyobası Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile başlattığı alım garantili çiçek üretimi ile bugüne büyüklüğünde 25 milyon çiçek üretti. 3 merdiven 6 yetiştirici ile başlayan istihsal 30 sera 60 üreticiye ulaştı. Özellikle eş üreticilerle bitmeme eden çiçek üretimi ile Muğla’üstelik üretilen kışlık ve yazlık çiçekler sair şehirlere satılmaya başladı.

318 kadına 954 karakeçi dağıtıldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi alelhusus kadın üreticilerin üretime katılması, sülale ekonomisine ulama sağlamaları amacıyla 13 ilçede Kıl Keçisi projesini başlattı. Muğla’nın doğasına, yapısına genişlik akıllıca hayvanlardan olan karakeçi ile küçükbaş hayvan popülasyonunu yükseltmek, kadınların üretime katılmasını sağlamayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi bugüne büyüklüğünde 318 kadına 954 karakeçi dağıtımı gerçekleştirdi.

Semere Göveri Kurutma Tesisi ile ürünlerin ilişik değeri artıyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından, Fethiye Karaçulha Toptancı münhal içerisinde kurulan Sonuç Sebze Kurutma Tesisi üreticilerin ekleme değeri faziletkâr kitap elde etmesini sağlamaya devam ediyor. 2018 yılında faaliyete başlayan tesiste bugüne kadar 105 ton yaş kitap kurutuldu. Toplanmış 153 çiftçinin 26 kabil ürünü tesiste işlenerek munzam değeri erdemli ürüne dönüştürüldü.

Türkiye’da önce Tarımda Kooperatiflerle Ağır Birliği kuruldu

Muğla Büyükşehir Belediyesi Muğla’dahi cıvıltı gösteren tarımsal gayeli kooperatifleri “Muğla Ekincilik Bunaltıcı Birliği İşletme Kooperatifi” adı altında bire bir araya getirerek biricik benzeri çatı altında birleşmelerine önderlik etti. Oluşturulan bu sakil birliğine sınırlı canlılık gösteren zirai kalkınma, zirai üretim ve pazarlama, karı girişimi üretim ve pres kooperatifleri gibi zirai ruh gösteren kooperatifler ortaklık sağlayabilecek, oluşturulan bu kombinezon ile de ürünlerini daha uygun fiyata elan degaje kitlelere ulaştırabilecek ve kazançlarını arttırmış olacaklar.

“Geleceğin tarımda, umudun birlikte bu topraklarda olduğunu biliyoruz”

“Toprağını Bey Ürününü sat, Yerli Döl Ulusal Güç” sloganları ile 2014 yılında Büyükşehir yerine yola çıktıklarını belirten Muğla Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Osman Gürün tarımda üreten köylüyü gene milletin efendisi yapacaklarını belirtti. Başkan Gürün; “Muğla, birbirinden değerli 13 ilçesi, mefret kıyılar ile dünyada ve ülkemizde turizm kenti olarak bilinir. Kıyılardan içerilere girdiğimizde bereketli toprakları ile rustik Muğlamız haddinden fazla yüce benzeri tarım kentidir. Dünya’nın sunma herhangi bir zeytinyağı, susamı, çam balı, turunçgiller ve elan birçok ürünü bu topraklarda yetişir. 2014 yılında Büyükşehir olan Muğla’mızda tarıma, üreten köylümüze destek olmak için bir nice projeyi hayata geçirdik. Yerey analizinden, domestik tohuma, fidan desteğinden, çalım garantili çiçeğe, arıcılıktan, ipekböcekçiliğine, sakız ağacından, üzüm bağlarına, tıbbi derlem bahçelerinden akıllı ekincilik çiftliğine, benzen tankı desteğinden belediyelerimizin arazilerini üretim kooperatiflerimize açmaya kadar tarıma parçalanmamış gücümüzle bindi oluyoruz. Kooperatiflerimizle güç birliği yapıyor, tarımda eş akılla hareket ediyoruz. Çünkü geleceğin tarımda, umudun birlikte bu topraklarda olduğunu biliyoruz. Üreten köylümüzü gine milletin efendisi yapacak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün önünde Muğla’mızı ve ülkemizi geleceğe taşıyacağız” dedi.

Share: