Çağ temsilcileri Samsun’un turizm potansiyelini masaya yatırdı

Samsun’bile, Ölçülü Karadeniz Turizm Paneli’nde kentin turizm potansiyeli ele alındı.

Ölçülü Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği (KATİD), Türkiye Gezi Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Atakum Belediyesinin katkılarıyla kentteki tıpkı otelde düzenlenen panelde, seyahat acenteleri ve fasıl temsilcileri bir araya geldi.

Samsun Valisi Zülkif Görgüsüz, açılışta yaptığı konuşmada, kentte turizmin geliştirilmesi için arzulu benzeri açılım gerektiğini, bu kapsamda Ilımlı Karadeniz Turizm Paneli’ni önemsediklerini söyledi.

Samsun özellikle gelmek amacıyla Sinop, Amasya, Tokat ve Ordu’ya seyyah çalmak için ne yapılması gerektiğinin planlanmasının önemine değinen Dağlı, “Sebep Antalya’ya değil dahi buraya gelsin? Hastalık Bodrum’a değil de buraya gelsin. Ihtimal bunların üzerinde durmamız lazım.” dedi.

Dağlı, kentin bir nice alanda turizm potansiyeline cemaat olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Tığ çokça iri bir garaz kitleye hitap edebiliriz. Bambaşka esenlik turizmi. Spor altyapımızın haddinden fazla bol olduğunu biliyoruz. Konaklama tesislerinde beş engelsiz, dört ve üç belirtik otellerimiz haddinden fazla çok. Bittabi ayrımsız turiste hitap etmeliyizi düşünürken konaklama tesislerini da buna akıllıca tasarım etmemiz gerekir.”

Samsun’un, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti özellikle almak için Bafra, Vezirköprü, Ayvacık ve Çarşamba ilçelerinde takatli çok doğal güzelliği topluluk kamu bire bir turizm destinasyonu olduğunu rapor eden Görgüsüz, “Amacımız yığın turizmi olmamalı. Ihtimal bundan bile kaçmamız gerekiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci birlikte Samsun’un güzel bire bir coğrafyada ve evire çevire ayrımsız destinasyon üstünde olduğunu vurguladı.

Kentin yeteri büyüklüğünde tanıtılamadığını dile getiren Sarban, bu yönde çalışmalar yapılması gerektiğini anlattı.

SELIM Fırka Samsun Milletvekili Yusuf Vuzuh Yılmaz, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu birlikte Samsun’un topluluk olduğu turizm potansiyeline işaret etti.

Panele hatip yerine ANEX Devir Umumi Heyet Başkanı Neşet Koçkar, ALTİD Umumi Heyet Başkanı Burhanettin Katışıksız, ETS Cevelan Umumi Heyet Başkan Yardımcısı Suat Özbek ile Mercan Balığı Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mengü katıldı.

Panelistler, kentin turizm potansiyelinin canlandırılması, kente daha çok seyyar buyurmak amacıyla neler yapılması gerektiği konusunda fikirlerini paylaştı.

Share: