Çanakkale gündem haberi: Icra Vekili Yardımcısı Güç: Troya Ekin Yolu Festivali Çanakkale’ye imzasını attı

Hars ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Özgül Özkan Güç, “Troya Ekin Yolu Festivali ilk defa gerçekleşmiş olmasına karşın Çanakkale’ye imzasını attı. Çanakkaleliler üstelik festivallerini sevdiler” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı vasıtasıyla kombinasyon edilen Troya Ekin Yolu Festivali, 16-25 eylül tarihlerinde Çanakkale’da düzenlendi. Festivalde 41 noktada, 112 etkinlikle, 1000’den aşkın sanatçının katılımıyla temas hoşnutluk ve seçkin zevke seslenme fail etkinlikler düzenlendi. Hele minik sanatseverler da unutulmazken tiyatrodan atölyeye, film gösteriminden, hayal şovlarına kadar bir nice ayrımlı aktiflik hazırlandı. Hars ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Demirören Selen Ajansı’na yaptığı açıklamada, Troya Hars Yolu Festivali’nde konserler, sergiler, atölyeler, it canlı haddinden fazla ayrımlı türde etkinliğin beraberinde ayan albeni etkinliklerinin de düzlük aldığını anlatım etti.

Troya Müzesi’nde derrace etkinliği gerçekleştirildiğini belirten Icra Vekili Yardımcısı Özgül Özkan Zor, “Etkinliğin akıbet gününde Gelibolu Maratonu’nu gerçekleştirdik. 10 gündür süren ekin nutuk maratonu oldu diyebiliriz. Bunun bile maratonla sonuçlanması düşündürücü oldu. Hamidiye Tabyası’nda düzenlenen 57’nci Saraka Senfonisi ve Erdemli Tabiiyet konserleriyle etkinliğimizi tamamladık. Haddinden Fazla dörtköşe geçen 10 ahit oldu. Çanakkaleliler festivale haddinden fazla ehil çıkıp benimsediler. Festival sürekli kişi rekorlarını kırdı. 10 bin, 20 bin, 30 bin emanet katılımlı konserler düzenlendi. Ulusal ve uluslararası alandan sanatçılarımızın katıldığı sergiler haddinden fazla ilgi gördü. Bala etkinliklerimiz üstelik çok kalburüstü geçti. Kamyon tiyatromuzun ayrımsız gösterisine bin 200 çocuğumuz geldi. Aileler çocuklarıyla etkinliğe katıldılar. İlk öğün gerçekleşmiş olmasına rağmen Troya Hars Yolu Festivali, Çanakkale’ye imzasını attı. Çanakkaleliler bile festivallerini sevdiler” diyerek konuştu. “GELİBOLU MARATONU BÖLGEYE AYAR KATIYOR”Troya Firez Yolu Festivali’ne karışma edilen Gelibolu Maratonu için mütekellim Bakan Yardımcısı Çetince, “Gelibolu Maratonu bölgeye değer katan, tarihini spor vasıtasıyla, zahir gelgel etkinliğiyle birlikte insanlara hissettirmek isteyen oylumlu aynı maraton. Çanakkale ve Çanakkale dışından sporseverlerin katılımını gözlemliyoruz. Farklı parkurlar var 42K, 21K, 10K ve 1915 Andaç Koşusu. Ben birlikte hem festivalin anısına hem Gelibolu Maratonu anısına kendim amacıyla aynı yadigâr olması üzere 1915 Ajanda Koşusu’nu gerçekleştirdim” şeklinde konuştu. “HÜKÛMET MERKEZI FIREZ YOLU FESTİVALİ’Nİ BAŞLATMAYA GİDİYORUZ”Hars Yolu Festivalleri üzerinde 3 yıl çalışıp 1 yıldır bile uyguladıkları tıpkısı içtihat olduğunu vurgulayan Nazır Yardımcısı Zor, “İlk namına İstanbul’de Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’ni yapmıştık. Arkası Sıra Ankara’da Hükûmet Merkezi Ekin Yolu Festivalimizi gerçekleştirdik. Festivallerin düzenlendiği üçüncü site bile Çanakkale oldu. 10 günlük bire bir süreci burada tamamladık. 22 eylülde Konya’da Mistik Çalgı Aleti konsepti ile başlayan firez yolu festivalimiz bitmeme ediyor. 1 ekimde Ankara ve İstanbul birlikte başlıyor, en son birlikte Diyarbakır olacak. Biz birlikte takım kendisine buradan Ankara’ya geçerek Payitaht Firez Yolu Festivali’ni başlatmaya gidiyoruz” dedi.

Share: