Çanakkale’de mevcut Şüheda Abidesi Merasim Alanı’ndaki “Vatan ve Milli Savaş Abide Rölyefi” restore ediliyor

Çanakkale’üstelik Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Hisarlık Tepe üzerinde meydan alan Şüheda Abidesi’nin merasim alanında mevcut “Vatan ve Milli Savaş Anıt Rölyefi” restore ediliyor.

Şehitler Abidesi’nin merasim alanında 2004 yılında yapılan 45 metre uzunluğunda, 3,5 metre yüksekliğinde dünyanın yeryüzü büyük rölyeflerinden olan “Yurt ve Milli Mücadele Anıt Rölyefi” antlaşma içre yıprandı.

Tarihi Düz Başkanlığınca rölyefteki bozulmaların giderilmesi ve geçmiş yapıldığı dönemden itibaren ara sıra tarihi yanlışların düzeltilmesi amacıyla restorasyon çalışmaları başlatıldı.

Zeytinburnu Belediyesi’nin destek verdiği yenileme çalışmaları kapsamında rölyefte kayran düzlük Mustafa Eksiksizlik Atatürk heykeli bronz malzemeden yeniden yapılacak, zar kısmında düz kayran ve Milli Uğraş’yi anlatan rölyef ise yenilenecek.

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanı İsmail Kaşdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, rölyefin yavaş yavaş yıprandığını ve başkanlık kendisine yenileme kararı aldıklarını söyledi.

Yenileme ve yenileme sürecine başladıklarını anlatan Kaşdemir şunları kaydetti:

“18 Mart 2023 tarihinde, Cumhuriyetimizin 100. yılındaki 18 Mart törenlerine kadar restorasyon sürecini bitirmiş olmayı ümit ediyorum. Bu rölyef küçük dünyanın sunu büyük rölyeflerinden aynı tanesi. 45 metre uzunluğunda ve 3,5 metre yüksekliğinde bire bir rölyef. Biz bu rölyefi elan tafsilatlı dayanabilecek, akva bire bir malzemeyle bire bir şekilde, aslına sadık kalarak baştan yenileyeceğiz, restore edeceğiz. Burada henüz mehabetli tıpkısı konuda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dahi heykelini bronzdan yapacağız. Bir elan burada çok uzun yıllar yenilemeye gerekseme duyulmayacak. Şüheda Abidesi’ndeki merasim alanındaki o kabartma aslına akıllıca olarak ve bire bir şekilde, akva namına yeniden yapılacak. 18 Mart 2023 tarihinde yetiştirilerek, törenlere hazır ağıl gelmiş olacak.” dedi.

İsmail Kaşdemir, Tarihi Düz’da başkanlıklarınca bilcümle majör yapıları elden geçirdiklerini hatırlatarak, “Aslına, dokusuna vabeste kalarak, gine yeniliyoruz. İnşallah burada Tarihi Düzlük’daki bütün bize sevimli olan yapıları, anıtları tabyaları, kaleleri rehabilite ederek, aslına ve dokusuna dokunmadan, orijinalliğini bozmadan yenileyip, ziyarete akıllıca kuzuluk getireceğiz.” diye konuştu.Share: