Cankurtaran sürücüleri metin eğitimlerden geçiyor

Cankurtaran sürücüleri sağlam eğitimlerden geçiyor

ANKARA Gittikçe yarışarak maltalık kurtarmaya müteharrik ambulans sürücüleri, Afiyet Bakanlığı Müstacel Esenlik Hizmetleri Umumi Müdürlüğünce personele verilen, “Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitimi (ASGE)” ile müstakbel sürüş teknikleri noktasında pek eğitimlerden geçiyor.

Ivedi Sağlık Hizmetleri Umumi Müdürlüğü yoluyla, ambulans kazalarının önlenmesi, enerjik ve artağan bire bir bakım sunumunun sağlanması için 2005 yılından itibaren sayrılarevi öncesi ivedili esenlik hizmetleri personeline “Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitimi (ASGE)” veriliyor. Toplamda 32 saat adına planlanan terbiye 8 saat nazari, 24 saat aplikasyon ve peşi sıra kuramsal ve kullanışlı imtihan ile tamamlanıp, muvaffakiyetli kursiyerlere “Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitici Eğitimi Sükse Belgesi” veriliyor. Sağlam eğitim sürecinden geçen sürücüler, trafikte karşılaşacağı ağır sıklet durumlarda yapması gereken akıllıca manevraların ve değişik tehlikesiz sürüş becerilerinin kazandırılması üzere türlü etaplardan oluşan parkuru tamamlıyor.

“Ambulans ayrımsız hız uzlaştırıcı değil, kontrollü ve emin benzeri kurtarma aracıdır”

Uzun yıllardır Ankara İl Afiyet Müdürlüğü Ivedi Keyif Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde paramedik namına görev aldığını vurgulayan Eş Güdümcü Ahmet Özkan, “Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitimi yerine tanıdık ASGE modülümüz sayrılarevi öncesi ivedi esenlik hizmetlerinde işyar meslektaşlarımıza güdücü bilgisi, becerisi, tavrı ve tutumunu geliştirmek amacıyla yaptığımız eğitimlerdir. Ahali yoluyla hatalı bilinen imajı da gidermek istiyoruz. Cankurtaran bire bir sürat uzlaştırıcı değildir. Ambulansın amacı sizin sevdiklerinizi ve sizi yeryüzü sakıncasız şekilde hastaneye aksettirmek ve hayatınızı kurtarmaktır. Bununla ilişkin dahi art kabinimizde ehliyetli donanıma sahibiz. Bu yüzden birlikte cankurtaran aynı yordam uzlaştırıcı değil, kontrollü ve tehlikesiz tıpkısı istirdat aracıdır. Cankurtarandır” ifadelerini kullandı.

“Sürücüler bize kez verirse geçebiliyoruz, bunu unutmamamız gerekiyor”

Kestirmece 10 yıldır paramedik namına çalışan ve 6 yıldır üstelik cankurtaran sürüş güvenliği eğitmeni namına fariza fail Çağla Ünal, “Haftalık 32 saatlik bire bir terbiye sürecimiz oluyor. 8 saati teorik adına, 24 saati uygulama namına gerçekleşiyor. Önümüze aniden sâdır anahtar, yavru ve tıpkısı durumlarda hangi yapmamız gerektiğini tecrübe ediyoruz. Direksiyon hakimiyeti, mirat kontrolü, derinlik algısı bunlar çokça mefret. Bunların burada etaplarla eğitimini veriyoruz. en üst günde birlikte arkadaşlarımız demolara giriyorlar. Onların liyakatli olmasına göre sertifikalarını veriyoruz. Alelhusus değinmek istediğim tıpkısı bahis var. Sürücüler bize sefer verirse geçebiliyoruz, bunu unutmamamız gerekiyor. Esas amacımız güvenli sürüşü dayatmak” şeklinde konuştu.

“Sağlı sollu yani carcur sistemi şeklinde yolu açmak gerekiyor”

Kestirmece 15 yıldır paramedik adına çalıştığını ve son 2 aydır üstelik ambulans şoförü yerine bakım sağladığını belirten ASGE kursiyeri Zeliha Yılmaz, “Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitimi’hangi katılmamın sebebi; kendimi az buçuk henüz yükseltmek, park yeri ile ilgili problemlerimiz var mı bulunmayan mu bunlar gibi konuları müstakbel sürüş eğitimi alarak devrolmak, nerelerden lacerem yapacağımızı az buçuk henüz denemek için geldim. Eğitmenlerimiz dahi sağlıklı olsunlar çok özverililer, bu konuda bize çokça yardımcılar. Bilinç düzeyinin az buçuk artması lazım. Önceki siren sesini duyup belen lambalarının yandığını görerek ambulansın geldiğini fark ettiğinde; sağlı sollu yani fermuar sistemi şeklinde yolu yarmak gerekiyor. Demincek bizatihi yerine şartlandıkları için sağa savuşma eğiliminde bulunuyorlar. Bu el sol abes olsa dahi sen arasında isen senin önüne kırıyorlar. Önüne kırdıkları amacıyla carcur sistemi işlemiyor ve sen dahi solda kalmak zorunda kalıyorsun. Carcur sistemi olsa sağlı sollu açılırlar ve cankurtaran ortadan haddinden fazla güzelce şekilde ilerler” diye konuştu.Share: