Çeçen lider Kadirov’dan itiraf: Çavuşoğlu ve Fidan’la maada resmi konuşma gerçekleştirdik, Türkiye’ye çağırma ettiler

Cumhur Reisi Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Soçi ziyareti yekpare dünyada serbest yankı uyandırdı. Erdoğan’ın Rusya Cesamet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi manşetlerde kendine serbest vadi bulurken Soçi’ye ilişik ilgi çeken tıpkısı gelişme daha ortaya çıktı.

KADİROV, ÇAVUŞOĞLU VE FİDAN’LA GÖRÜŞMÜŞ

Putin’e mümasil benzeri ölümlü adına civar plana çıkan Çeçen önder Ramazan Kadirov, Cumhur Reisi Erdoğan’ın Putin ile görüştüğü saatlerde kendisinin de Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Kağan Fidan görüşmeler gerçekleştirdiğini duyurdu.

DETAYLARI PAYLAŞTI

Telegram hesabından aynı açıklama özne Kadirov, adsız sansız görüşmeye ait, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Hakan Rekiz ile Türkiye ile Çeçenistan arasına mütenevvi konularda işbirliğinin kurulması gereği üstünde uygun kaldığımız bereketli tıpkısı gayri resmi ziyaret gerçekleştirdik. Çavuşoğlu, bu görüşmenin ilişkilerin geliştirilmesi üzere kafa olmasını umduğunu söyledi. Kendisine doğruluk verdiğimi ve ortak girişimlerden herhangi bir iki tarafın dahi yararlanabileceğini söyledim.” dedi.

‘TÜRKİYE’YE NIDA EDİLDİM’

Kadirov, tarihî olarak Çeçen ve Türk milletinin eş noktalarına özen çekerek “Şu anda Türkiye’de berenarı çok sayıda Çeçen yaşıyor.” dedi. Kadirov, ayrıca muamma görüşmenin arkası sıra Türk heyetinin kendisini Türkiye’ye çağırdığını ve bu davete olumlu karşılık verdiğini açıkladı.

Konuyla ilgili Çavuşoğlu ve Ağaç eliyle ise resmi aynı izah gelmedi.Share: