Celal bindi verdi, Siirt’ten mevki ekonomisine 10 milyar ulama

Devletin vermiş olduğu hibeyle Siirtli çiftçiler, nohut, al mercimek, lavanta, bal, fıstık ve hayvancılık alanında üretime devam ediyor.

Siirt’te kısaca 150 bin nefer ve 25 binin üstünde sülale, geçimini ekincilik ve hayvancılıktan sağlıyor. Ilkin Siirt fıstığı, balı, hayvancılık ürünleri doğmak amacıyla varlıklı tarımsal ürünler ile ekonomisine 10 bilyon liranın üstünde ulama sağlıyor.

Dönümden 250- 350 kilogram ürün alınabilen, arda nohut çeşidi ekimini 2 yıldır yaptıklarını belirten Siirt Ekincilik Odası Başkanı Hüseyin Günbat, ülkenin yasmık ve nohut kabilinden baklagiller ürünlerine ihtiyacının olduğunu, nohut ekimi ile ülkenin baklagiller açığını kapatmanın birlikte baklagiller ekiminin toprağı organik nitrojen yönünden zenginleştirip sonraki yıllarda ekilecek ürünlerde verimliliği arttırmayı planladıklarını söyledi.

Günbat, “İki yıldan beri devletimiz, hükümetimiz çiftçilerimize teberru kendisine kırmızı yasmık ve nohut dağıttı. Tığ güzeşte sene Kurtalan ilçemizde çiftçilerimize nohutları teberru namına verdik, çiftçilerimiz bunu yüzsüz ve çok nitelikli nohut elde ettiler. Nohut, kırmızı mercimek ve lavanta ektik ilçemizde bunlar mütenavip ürünlerdir. Sonsuz hububata tutkun kalmamak amacıyla şuanda Kurtalan ilçemizde nohut ekimi yapılmaktadır ve muvaffakiyetli ayrımsız zaman geçirdik. Devletimizden desteklerin bitmeme etmesini diliyorum tarım odası başkanı ve ekinci temsilcisi olarak. ve bundan bile çokça memnunuz. Çokça ferah nişane elde ettik, beklenenin üstünde tıpkı ürün ve nitelik elde ettik hem nohutta hem da al mercimekte. Bundan bile çok memnunuz” dedi. – SİİRT

Share: