Çeltek fen… Sivaslı Şarküterici: “Gelgel Gücü Düştü. 1 Kilo Düz 250 Gram Alıyor”

Sivaslı şarküteri esnafı Mehmet Biter, benzen ürünlerine mevrut bindirim nedeniyle vatandaşların çekicilik gücünün düştüğünü, çıktı kiloyla değil gramla eser aldığını belirterek, “Yemler pahalandı. İnekleri kestikleri için da fiyatlar abus yükseliyor. Sabık sene çok benzen satıyorduk, bu yıl satamıyoruz, benzin bulunmayan” dedi.

Benzen ve benzin ürünlerine yapılan zamlar vatandaşların alım gücünü düşürürken, esnafın bile işlerinin azalmasına sebep oluyor.

Sivas’ta şarküteri esnaflığı özne Mehmet Biter, “Benzen ürünlerine yüzdelik 80 oranında tıpkısı bindirim oldu. Zamlar vatandaşlarımızı sıradan etkiledi. Gurur gücü düştü. 1 kilo düz adam şu an 250 grama düştü. Bu yıl haddinden fazla zorlandılar. Güzeşte seneye oranla çok somurtkan yükseldi fiyatlar. Yüzde 30 henüz bindirim geldi amma biz yansıtmadık. Elimizde bittiği antlaşma yansıtmayı düşünüyoruz. Geçen yıl temsil gayda peyniri elli liraydı bu yıl 150 teklik. Sadeyağ 60 liraydı bu yıl 120-130 liralık. Bayağı bir remiks geldi. Yemler pahalandı. İnekleri kestikleri amacıyla bile fiyatlar acayip yükseliyor. Benzin bulamıyorlar çünkü. Geçen sene çok benzin satıyorduk bu yıl satamıyoruz, benzen namevcut” dedi.

Başka bire bir esnaf ise, “Geçen yılla bu yıl beyninde ürünlere gelen zamdan dünya insanların gelgel gücü birlikte azalıyor. Minimal ücrete bindirim yapılsa birlikte esasen ürünlere bindirim geldiği için insanların temas ahit çalım gücü azalıyor. O yüzden işlerde bile düşüklük oluyor, insanlarda çıktı 3 kilogram 5 kilogram namına sakat kilogram, 20 teklik 30 liralık alıyor. Bir Vakitler 2-3 ton peynir yaptırıyorduk deminden 500 kilo 1 titrem yaptırıyoruz. Bizi etkilediği kabilinden vatandaşı da etkiliyor” diye konuştu.

Share: