CHP Bursa İl Başkanlığı, Park Yeri Yapılan Ev Alanında İktidarı Eleştirdi: “Vatandaşların Aile Hayali Üzerinden Siyaset Yapıyorlar”

ZEHRA DEĞİRMENCİ/SİBEL KAHRAMAN

CHP Bursa İl Başkanlığı, Çekirge Mahallesi’nde 10 yıl geçmiş kentsel inkılap gerekçesiyle yıkılan Maliye lojmanlarının namına yapılan otoparkın uğrunda Cumhur Reisi Tayyip Erdoğan’ın içtimai bölük projesini eleştirdi. İl Başkanı İsmet Kara, Vatandaşlarımızın, yurt gelirlilerin başını sokacak bire bir sülale iktisap hayalinin üzerinden siyaset yapıyorlar. Onların yunak evleri olma hayalleri üzerinden fikir avcılığı yapıyorlar” dedi.

CHP Bursa İl Başkanlığı, Çekirge Mahallesi’nde iktidarın yıpranmamış içtimai basamak projesiyle ait matbuat açıklaması yaptı. CHP Osmangazi İlçe Başkanı Stabil Yılmaz, iktidarın açıkladığı bölük projesiyle yurttaşların familya sahibi olmasına hiçbir itirazları olmadığını, fakat hayalat ve gerçeklerin birbiriyle örtüşmediğini söyledi. Yılmayan, “AKP bu projeyi tıpkı intihap yatırımı kendisine planlamamış, başvuruları seçime mahdut aylar kala başlatmamış, algın kazanacakların açıklanacağı tarihi tam intihap arifesine doğruca ifham etmek için bu kadar ince hesap yapmamış, özentili haberlerle ayn boyamamış olsaydı keşke” dedi.

“10 YIL GEÇTİ, OTOPARK OLDU”

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Kişmiri, umum 9 sene önceki bir yerde izah yaparak itirazlarını dile getirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Burayı kentsel inkılap amacıyla yıktınız, üzerinden mecmu 1 sene geçti başlı çakmadınız. Emretmek kim henüz neler göreceksiniz diyorlarmış da biz bilmiyormuşuz işi. Şu zaman bura yıkılalı 10 sene oldu. O zaman yaptığımız açıklamada dedik ki, insanların umudunu sömürmeyin, şu anda levha bu. O devir dönemin AKP’li Başbakanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Esenler ilçesinin Havaalanı Mahallesi’nde şişman tıpkısı izah yaptılar, ülkede adeta hayat durmuştu. Sıkıntılı gelirliler konut sahibi olacak 35 ilde. Bursa, Eskişehir, Düzce, Van aklınıza mevrut bir nice ilimizde 65 noktada 6 bin 500 kamu konutunu, amme lojmanlarını içeren dev bire bir dönüşüm başlıyor, iri aynı törenle start verildi. Aradan 10 sene geçti, bulunduğumuz saha park oldu. Üstünü çizdiğimiz yasakçı şu, AKP’nin yoksulu göz edindirme projesi gerçeğinin eksiksiz üstünde duruyoruz. Türkiye’ye bakın, 24 bin 500 km fay hattının üzerinde irili ufaklı hepimizin bildiği kırık hatlarına baktığımızda 24.500 km düşünün, İzmir’den Van’a birçok kere daha gideceğimiz tıpkısı kırık hattı var. Bu kırık hatlarının üzerinde 6 milyon 500 ev var. Genişlik meydan hesapla 25 milyon vatandaşımız her an tıpkı felaketle uyanabilir. Bu büyüklüğünde riskli benzeri bölgede yaşıyoruz. Ama bu ülkeyi 20 yıldır biricik başına müdür AKP iktidarının bu işe hal ve bakış açısı ağız ağıza ranttır.

“80’Lİ YILLARIN YEŞİLÇAM FİLMLERİNDEKİ BANKER MODELİ GİBİ”

Biz kentsel dönüşüme karşı değiliz. Bu elhak SHP’nin projesiydi, sosyal projesiydi. Onlar konusunda oturmaya çalıştılar ama doğrusu levha beyninde. Bunu beceremeyeceklerdi. Bunu rantsal dönüşüme çevireceklerdi. Demincek AKP’li Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan açıklıyor, Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü balaban basamak edindirme projesi diyerek. Esasen sonuna büyüklüğünde istifham işaretleri var. 80’li yılların Yeşilçam filmlerini hatırlayın, banker modeliyle o ahit gine vicdanlılardı. Bura benim diyordu amma bildirme azından bire bir özdek gösteriyordu, paraları yatırın diyordu. Sonradan bakıyordunuz paraları alıp kaçmış banker. Deminden Bursa’da Kestel diyor, Nilüfer’de şurası, Karacabey’de Yenikarağaç, bunun adası paftası bulunmayan mu? Bu devletin milyonlarca memuru ve çalışanı var. Tarım arazisine mi yapacaksınız, gölün içerisine mi yapacaksınız? Başından sonuna büyüklüğünde soru işaretiyle meşbu. Ağız Ağıza seçime az günler kala seçme vaadi. Amma şiddetli olan şu kim vatandaşlarımızın, yetersiz gelirlilerin başını sokacak tıpkısı ev kazanma hayalinin üzerinden yöntem yapıyorlar. Onların sıcak evleri olma hayalleri üzerinden fikir avcılığı yapıyorlar. 16 binin altında geliri olan diyor, elhak AKP’nin yandaşlarının dışında kaç kişinin 16 bin geliri var. Şurada benim tanıdığım kimsede mahiye 16 bin lira geliri olan namevcut. Ayrımsız evde 4 kişisiniz, 18 yaşını geçtiniz, eve 64 bin lira mülk girmesi geçişsiz. Ancak AKP’nin yandaşıysanız 5-6 mahiye alıyorsanız onlarda vardır. Eş almaya niyetlenen ayrımsız vatandaş bu 500 lirayı yatırır. Lehtar basının verdiği rakamlara bakarak bakıyorsunuz 2-2,5 milyon, kura seçimin arifesinde aceleten çekilir. Filhakika ad çekme çekildiği periyot başvuranların şu zaman rakamlarla de yüzdelik 85, yüzdelik 90’ı tayf kırıklığı yaşayacak. 6 ay bilahare kimesne hangi olacağını bilmiyor.

“ANAHTARI VATANDAŞA TESLİM EDERSİNİZ”

Bakan sinyali verdi, insan bacanak aileyle kimseyle arayı bozmasın diyor. Herkese şirin görünün zira 2,5 yıl bilahare siz bu taksiti ödeyemeyeceksiniz. 6 kamer sonradan artacak, ayrımsız 6 ay sonraları esasen artacak. 8-10 bin liranın altında geliri olan vatandaşın tıpkısı oranda geliri artacak mı? Bundan 1 yıl evvel dolar 7-8 liralık oldu, deminden 18 liralık oldu onu dahi şu dakika frenliyorlar. Bu ülkede benzeri sene sonraları ne olacağını kimse göremiyor kim. Sosyal bölük nasıl olur? Mehabet kayran belirler, konutun içini yapar, sonradan vatandaşa der gel senin konutun namevcut, açacak şurada, geç can otur, icar yerine bu konutun borcunu öde, sonraları bu bölük senin olsun. Dünyada bunun örnekleri bu şekilde yapılır. Göz yaparsınız, anahtarı vatandaşa konfirmasyon edersiniz, anahtarı sonraları peşinat şu kadar taksit şu büyüklüğünde 8-10 yıl senin gelirine bakarak ödemeyi yaparsınız.”Share: