CHP Heyeti, Çiftçilere Ücretsiz Elektrik Projesi Kapsamında Kurulacak Ges Alanını Tespit Etmek Için Şanlıurfa’ya Gitti

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Ahmet Atak başkanlığındaki CHP heyeti, çiftçilere zirai sulamada ücretsiz elektrik verilmesi için kurulması planlanan devir enerjisi santrali amacıyla Şanlıurfa’ya iş ziyareti gerçekleştirdi. Akış, 2 İlk kat Şanlıurfa’üstelik yayımlamak isteriz; İktidarımızın önceki 90 gününde tarımsal sulamada mergup elektriğe Türkiye genelinde yüzde 50 indirim yapacağız” dedi.

CHP Erke ve Zir Çatı Projelerinden Sorumlu Umumi Komutan Yardımcısı, Balıkesir Milletvekili Akış, Şanlıurfa’ya her an burada kurulması planlanan gün erke santrali ile ilgilendiren matbuat toplantısı düzenledi. Şanlıurfa Barosu’nda planlı toplantıya CHP milletvekilleri Muazzez Vazıh ile Mahmut Tanal üstelik katıldı. Atak, toplantıda şunları söyledi:

“EKONOMİYİ YÖNETEMEYEN TÜRKİYE’Yİ YÖNETEMEZ”

“Erke hayattır, enerji ekincilik, enerji gıda. Her şeyin içerisinde var. Mütekâmil toplumlar enerjiye yankılanmak için uğraş şayan. Biz üstelik enerjiyi tıpkı anne kayırıcı hakkı olarak biliyoruz. Bunun amacıyla uğraş ediyoruz. Enerji olmazsa ekincilik olanaksız, erke olmadan sanayi çarkları dönmez. İşin bildirme balaban tarafı, enerjiyi yönetemeyen ekonomiyi yönetemez. Ekonomiyi yönetemeyen Türkiye’yi yönetemez. Geldiğimiz noktada yönetilemeyen tıpkı Türkiye ile karşı karşıyayız maalesef.

Sadece ekonomiyi mi yönetemiyor DÜRÜST Tümen iktidarı? Enerjiyi zaten bırakmış, tamamen özelleştirmiş. Şirketlere doğrulama olmuş, erke lobilerine kendisini bağlamış. Bütün acun ülkeleri dışa bağımlılıktan kurtulmayı hedefler. Biz celil önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emaneti ve mirası tam istiklal hedefimiz üzere çalışan tıpkısı partiyiz.

“TARIM, İKTİDARIN YANLIŞ POLİTİKALARI İLE BİTİRİLDİ”

Halkımız maatteessüf bu politikalarla fakirleştirildi ve bu politikalarla akreditasyon, hak bozulup ölçülü gelirli sınıfı yok ettiniz.  Ekincilik, iktidarın hatalı politikaları ile bitirildi. Çiftçi maalesef haddinden fazla baskı durumda. Bugün hangi çiftçimize sorsanız ‘Eyvah, canlılık faturası’ diyor. Biz bu sorunu çözeceğiz. Çok değil, kısa bir zaman sonra bu sorunların hepsinden ahali birliğiyle herkesi kurtaracağız.

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, bundan 9 kamer önce Şanlıurfa’de çiftçilerimize zirai sulamada geçer elektriğin ücretsiz olacağını söyledi.  İktidar yetkilileri ise tıpkı yıl geçmeden zirai sulamaya zam üstüne bindirim yaptılar.  Zirai sulamada beğenilen elektriğe Umumi Başkanımızın vaadinin peşi sıra yüzde 143 oranında remiks yapıldı.  Çiftçimiz bu zamların altında ezildi.

“ENERJİ POLİTİKASI SİYASİ BİR TERCİH. BİZİM SİYASİ TERCİHİMİZ SİZDEN YANA”

Erke politikası siyasal benzeri tercihtir. Bizim siyasi tercihimiz sizden yana. İktidarın AK Fırka’nin siyasi tercihi şirketlerden ve yandaşlardan yana. Geldiğimiz noktada çiftçimiz enerjisiz kaldı. 2021 yılında temas 10 zirai sulama abonesinden 1’inin elektriği faturasını ödeyemediği amacıyla kesildi. Bu ebat bütün ülkeyi etkilemiş oldu. Saray iktidarı çiftçimize destek vermek adına, ithal azık ürünlerini almayı yeğleme etti.

10 sene önce Türkiye’üstelik gelişigüzel 70 kişiye 1 ekinci düşüyordu; bugün 1 dikici başına 170 emanet düşüyor.  2022 yılı itibarıyla mukayyet dikici sayısı 493 binin altına düştü. Biz CHP adına ülkemizde tarımı gene ayağa kaldıracağız. Çiftçimizi üstelik köylümüzü bile tekrar milletin efendisi yapacağız. Çiftçilerimizin istihsal yapabilmesi amacıyla maliyetlerin düşürülmesi haddinden fazla oylumlu bir noktaya haiz.

Şanlıurfa’dahi 2021-2022 yılları arasında enerji sorunlarına sınırlı rekolte kayıpları yaşandı. 2021 yılı amacıyla 1,1 milyon dekar alanda mercimek yetiştiriciliği yapılmıştır. Yüzde 90 rekolte kaybı yaşandı. 3 milyon dekar alanda buğday yetiştiriciliği yapıldı. Yüzdelik 70 rekolte kaybı yaşandı. 1 milyon dekarda cılız rüşvet yetiştiriciliği yapıldı. Yüzdelik 80 rekolte kaybı yaşandı. 2022’ye bakıyoruz. 800 bin dekar alanda ark rüşvet yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yüzde 70. 800 bin dekar alanda ark mercimek yetiştiriciliğinde rekolte kaybı kestirmece yüzde 60. 300 bin dekar alanda sıska buğday yetiştiriciliğinde rekolte kaybı kestirmece yüzdelik 60.

“İKTİDAR BİZDEKİ KRİZLE ESERMEK YERİNE SÜREKLİ AVRUPA’DA YAŞANANLARI BALABAN BUNALIM GİBİ YANSITIYOR”

Bu örnek verdiğim sorunlar DÜRÜST Fırka iktidarının yaşattığı enerji krizi değil, enerji buhranından kaynaklı mesail. Bunlar çözülemez miydi? Stabil çözülebilirdi. Bu ayrımsız tercih meselesidir. İktidar bizdeki krizle beslemek hesabına daim Avrupa’de yaşananları sanki büyük ayrımsız bunluk yaşanıyormuş kabilinden yansıtıyor. Türkiye’üstelik gıda enflasyonu yüzde 95 adına hesaplanırken, Avrupa bölgesinde bu heybet yüzde 15.

Güneydoğu Anadolu Proje’miz vardı.  Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt Kilis, Gaziantep, Adıyaman illerini kapsayan Türkiye’nin eke projelerinden biri. Toplam ekilebilir toprak kestirmece 3,2 milyon hektar araziyi kapsayan tıpkısı proje. Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte kısaca 7,6 milyon insanın gelişim bulacağı civar görülen bire bir proje. GAP projesiyle alay malay, Şanlıurfa tarımın başkenti ve ihracatın üssü olacak ve tarımdan 2,5 bilyon dolar yıllık sağlık elde edilecek ve üste 3,5 milyondan çok insana aksiyon sağlanacağı söylenmişti. Çiftçilerimize soruyorum: Tarımın başkenti misiniz? Şanlıurfa ihracatın üssü olacak sabah hasat edilen tüvana meyveler, sebzeler, işlenecek, paketlenecek ve akşamında İstanbul, Frankfurt, Londra ve Dubai’ye uçakla ihraç edilecekti. Hangi oldu? Şanlıurfa birlikte kargo ağırlıklı Şanlıurfa GAP Uluslararası Havalimanı inşa edildi. Fakat 1 kilogram yapıt gönderilemedi.

Dağıtım şirketleri sözleşmelerine uymuyorlar. Bizim iktidarımızda sözleşmelerine namünasip dağıtım şirketlerinin gelişim hakları nakız edilecektir. Bu üstelik sulanabilir arazinin yalnızda yüzdelik 35’inde sulama yapılmasına hastalık oluyor.

Ruz enerjisi santralleri üzere iki alternatifimiz var. Birincisi, almaşık degaje kanallar üzerine ruz panelleri kurulup hem arazi tasarrufunu tedarik etmek hem dahi bulutsuz kanallarda gerçekleşecek su buharlaşmasını engelleyip ve çağ panellerinin alttan serinlenmesi ile maksimal erke üretimi sağlanabilir. İkincisi, almaşık etkisiz arazilerin değerlendirilmesi.

“İKTİDARIMIZIN BİRİNCİ YILINDA TARIMSAL SULAMADA KULLANILAN ELEKTRİĞİ EMEKSIZ VERECEĞİZ”

Sonuç kendisine, iktidarımızda çiftçimizin desteklenmesi rüçhan politikamız mevcut.  Müteşebbis ihtişam modeliyle kamu öncülüğünde muvaffakiyetsiz bürokrasiyle ruz enerjisi santralleri kuracağız. Bugün burada Şanlıurfa’üstelik bazı ziyaretler gerçekleştireceğiz. Örgütleri, çiftçilerimizi, çığır örgütlerini dinleyeceğiz. Peşi Sıra toprak ziyaretlerimize devam edeceğiz.

İLK ÜÇ AYDA TARIMSAL SULAMA ELEKTİRİĞİNDE YÜZDELIK 50 İNDİRİM

İlk defa Şanlıurfa’de belirtmek isteriz; İktidarımızın ilk 90 gününde tarımsal sulamada makbul elektriğe Türkiye genelinde yüzdelik 50 indirim yapacağız. Bunu kuşkusuz yapacağız? EÜAŞ’ın kapasitesi artırılarak tarımsal sulama tarifesinde iskonto yapacağız. EÜAŞ halihazırda şizoit elektriği şirketlere satıyor. Tığ sakametli elektriği çiftçimiz üzere kullanacağız.

İktidarımızın birinci yılında, Şanlıurfa’dan örtmek üzere amme önceliğinde kurulacak 10 bin megavat saat büyüklüğündeki sıra erke santralleriyle tarımsal sulamada mergup elektriği bedava vermeye başlayacağız. 7,5 milyar dolar tutarındaki tarih enerjisi santralı yatırımı amacıyla yeşil ve sürdürülebilirlik tahvilini kullanacağız.

Bu yatırımlarla sizleri, Şanlıurfa’dan koymak üzere çiftçilerimizi kalkındıracağız. Türkiye’üstelik gıda güvenliğini sağlayacağız. Besin ithalatını azaltacağız, azık enflasyonu düşüreceğiz. Evlatlarımız gıda yoksulluğu yaşıyor. Bu yerinde değil bu millete. Bunu ortadan kaldıracağız.”Share: