CHP İzmir İl Başkanı Bahir Yücel geçmişe atıfta bulundu: Türkiye Cumhuriyeti Devleti Alevilerle helalleşmek zorundadır

Buca’nın Çamlıkule mahallesinde bulunan Aşık Mahzuni Kutsal Parkı’nda geçkin yapılan etkinliğe, Bahir Yücel’in birlikte Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, CHP Buca İlçe Başkanı Hacer Taş Gültepe ile yurttaşlar katıldı.

“SALDIRILAR PLANLI VE SİSTEMATİK”

Alevilere ve cemevlerine müteveccih saldırıların akseptans edilemez olduğunu tamlayan Yücel, şöyle konuştu:

“Kerbela olayı, yabanlık tarihinin bildirme trajik olaylarından biridir. Zahir kim Yezid zulmüne karşı Hz Hüseyin’den, Hz. Hüseyin’in adaletinden yanayız. Kerbela’dan, orada yapılan zulümden ve yaşanan acılardan çok muhteşem sonuçlar çıkartmak gerekir. Butlan, adaletsizlik, eşitsizlik ve çaba, kimden gelirse gelsin karşısında zinde durmak gerekir. Bugün Alevi vatandaşlarımıza ve cemevlerine cebin yapılan planlı, programlı, dizgesel saldırılar bibi ülkemizde bitmeme ediyor. Bu, haddinden fazla çetin, sakil ve kabul edilemez bir durumdur. Umumi Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bu ülkeye sosyal huzuru ve barışı haberdar etmek amacıyla benzeri yola imdi, ayrımsız helalleşme çağrısı yaptı. İşte burada, sizlerin nezdinde ego de benzeri el daha altını çizmek istiyorum; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Alevilerle helalleşmek zorundadır.

“ÖZELEŞTİRİ YAPILMALI”

Eskiden yaşanan travmaların iyileşmesi, yaraların sarılması ve ülkede huzurun ve barışın hakim kılınması amacıyla, fehamet birlikte özeleştirisini yapmalı ve o helalleşmeyi sağlamalıdır. Toplumun cümle kesimleriyle kucaklaşmaya ihtiyaç var. Biz, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde bu ülkeye huzuru ve barışı getireceğiz. Bu helalleşmeyi istiyoruz. Bu davet, bu ülkede 84 milyon aynı arada kardeşçe ve huzur süresince yaşasın diyedir. Ülkemizde ihtilaf, arbede, kaos fotoğraflamak isteyenlere fırsat verilmesin diyedir. Bugün barışın, kardeşliğin, birliğimizin ve bereketin simgesi olan aşure ikramında sizlerle gelişigüzel olmaktan duyduğum mutluluğumu benzeri kat henüz rapor ediyor, tuttuğunuz matem-ı yas oruçlarınızın, okuduğunuz dualarınızın ve verdiğiniz hizmetlerin türe katında akseptans olmasını diliyorum. “

“BİR OLACAĞIZ, İRİ OLACAĞIZ, DİRİ OLACAĞIZ”

Etkinlikte mütekellim Buca Belediye Başkanı Erhan Tığ ise Kerbela olayının bin 383 yıldır hala dinmeyen tıpkısı şiddetli olduğunu vurguladı ve “Gün boyunca halkı birbirine yabancılaştırmaya çalışanlara karşı ‘aynı olacağız, kurnaz olacağız, zihayat olacağız’ diyoruz. Kazanlarımızı kaynatırken 4 bap 40 makamın birlikte öğrettiği gibi, 72 millete bir gözle bakacağız. Deyişlerimizi hep ayrımsız ağızdan söyleyeceğiz. Aşuremiz bedenimize felah, soframıza bereket, derdimize deva, hepimize helal olsun. Tanrı lokmamızı kabul etsin. Hızır, yoldaşınız olsun” dedi.Share: