Chp, Sedat Peker’in İddialarında İsmi Geçenler Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu. Muharrem Eş: “Çürüme O Büyüklüğünde Büyüdü Ki Ölmezlik Sorunu Haline Geldi”

Bilim: GÜRKAN DEMİRTAŞ – Kamera: ÜNAL AYDIN

CHP, Sedat Peker’in ‘vergi ve yöntemsizlik’ iddialarında ismi geçenler için Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na yanlışlık duyurusunda bulundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, AKP’nin “yolsuzluk, yasaklar ve yoksullukla uğraş” sloganıyla iktidara geldiğini belirterek, “Bakir Y’ler eklediler bu 3Y’ye. Bozunum, hile, edepsizlik. Çürüme o kadar büyüdü ki, soysuzlaşma o büyüklüğünde büyüdü kim ana tıpkı ölmezlik sorunu haline geldi” dedi.

Sedat Peker, sosyal iletişim araçları hesabından hesaptan yaptığı paylaşımlarda, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, çarkıt Sermaye Piyasası Aranjman Oturmuş Başkanı Mualla Fuat Taşkesenlioğlu, Reisicumhur Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB Bahir Meclisi üyesi Salih Orakçı ve Ayraç Envestisman Holding Umumi Heyet Başkanı Mine Tozlu Sineren’in adının karıştığı rüşvet iddiasında bulundu. Peker, Mine Tozlu Sineren’den, borsada benzeri işlemi gerçekleştirmek üzere alacak istendiğini ve ismi sabık sair şahıslar bile bu vergi ağının süresince olduğunu öne sürdü.

CHP, Peker’in iddialarında güzeşte isimler karşı zaman Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na yanlışlık duyurusunda bulundu. Yanlışlık duyurusunun arkası sıra adliye önünde matbuat açıklaması yapıldı. Açıklamaya, CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan ve Aşure Ayı Erkek, Artvin Saylav Kasıt Bayraktutan, Ankara Milletvekilleri Levent Asuman, Ulu Haydar Hakverdi ve Kasıt Irade, Okumuş Mebus Süleyman Bülbül, Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan ve Ankara İl Başkanı Mualla Bilgelik Aptal katıldı.

CHP’li Koca, Türkiye gündeminin serencam iki gündür ‘soysuzlaşma, yöntemsizlik ve rüşvetle’ karşı karşıya olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Toplumun çok mehabetli bire bir kesimi, nüfusumuzun yarısı, milyonlarca işsiz, milyonlarca zor, milyonlarca minimum ücretli, milyonlarca taze, ev kadını, koyu benzeri yoksullukla karşı karşıya. Yolsuzluğun olduğu yerde yoksullukla mücadele edemezsiniz. Amma biz kararlıyız. Tığ, bugünkü saray iktidarı kabil yoksulluğu yönetmeyeceğiz, yoksulluğu bitireceğiz. Yoksulluğu yeneceğiz. Bu topraklarda yetersizlik asla bir felek değildir.

“YENİ Y’LER EKLEDİLER”

Tıpkı aktarılma bulunan iktidarın içerisinde düz kayran, alay malay akıntı eden, kuvvet ve çevreleri yerine yıldırı, çaba folk kabilinden eylemleri gerçekleştiren, yani erk ve çevresinin desteklediği benzeri yapının içerisinde düzlük alan bir güç, Sedat Peker’in bu bunaltıcı iddiaları sebebiyle zaman Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na eksiksiz milletvekillerimizin imzası ile suç duyurusunda bulunduk. 2002’üstelik bir tane başına iktidar olduklarında ‘3Y ile savaş edeceğiz’ diyenler; ‘Yolsuzluk, yoksullukla ve yasaklarla mücadele edeceğiz’ diyenler, yeni Y’ler eklediler bu 3Y’ye. Yozlaşma, hile, arsızlık. Tefessüh o kadar büyüdü ki, dejenerasyon o kadar büyüdü ki nesep aynı kalıcılık sorunu haline geldi. Onun üzere cesaretle çıktı topyekün herkesin; sivil toplumu, basını, siyasetçisi, yargısı, emniyetiyle bu yöntemsizlik ve alacak çarkının konusunda başvurmak zorundayız. 85 milyona cebin hepimizin görev ve sorumluluğu bu. Amma yargının durumu birlikte içler acısıdır. Şiddet, yürütmenin bati aynı tahakkümü altında. Cumhuriyet Altını savcıları harekete geçemiyor. Biz, zaman CHP milletvekilleri olarak ne için buradayız? Cumhuriyet savcıları dolaysız harekete geçemediği amacıyla. Halbuki kanun, bu görevi savcılara veriyor.

“YARGI YÜRÜTMENİN VESAYETİ ALTINDA”

Peki ne için harekete geçemiyor Cumhuriyet Altını savcıları? Zira saray iktidarının, yürütmenin gösterişli tıpkı vesayeti altında etki. Onun için ne diyoruz? İlk seçimde kudret olacağız, katiyetle ve kategorik demokratik hususiyet devleti amacıyla müstakil ve yansız yargıyı üretim edeceğiz.

“AKTÖRE ÇÖKTÜ”

Bugün saray iktidarı, ülkeyi yöneten siyasal kuvvet, ülfet devletinden uzaklaştıkça suç organizasyonlarına yakınlaştı. Birçok ağır sıklet iddianın üzerine gidilemiyor. Metal ticaretiyle ilişkin, apayrı suçlarla ilgili; yolsuzluklarla, rüşvetle ilişkin ağır sıklet iddialar var. Akva şüpheler var. Onun için buradayız. Bildirme temel sorunlarımızdan biri. CHP adına, Kavim İttifakı yerine ne diyoruz? İlk seçimde erk olacağız, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı, Türkiye’nin 13. Cumhur Reisi olacak. İlk tıpkı hafta ortamında, TBMM Genel Yerleşmiş’ndan geçmiş çıkaracağımız yasa, Siyasi Ahlak Yasası olacak. Çünkü aktöre çöktü. Görüyorsunuz, bir siyasi, mebus, tıpkısı kamu personeli ile şirket kuruyor, hizmet veriyor. Nerelere bakım veriyor, kuşkusuz bakım veriyor? Resülmal Piyasası Kurumu’nun başındaki hayat, ortalık dolandırıcılığı suçlamaları ile karşı karşıya. Yatırımcının, aşağı hisse sahiplerinin durumunu düşünün. Toplumda sarsılan güveni, piyasayı, ekonomiyi düşünün. Bugün tarihin bildirme yoğun siyasi ve iktisadi krizini yaşıyorsa topluluk, bunun sunma asıl sebebi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında yaratılan bu ucube sistemdir. Bu sistemde çürümeyen tek alım, çürümeyen tek asamble kalmadı.

“KURUMLAR ÇÜRÜDÜ”

İşte görüyorsunuz, ÖSYM’sinden tutun, KPSS’ye tutun, üniversitelerine tutun, Form Bankası’na tutun, Resülmal Piyasası Oturmuş’na en üst bakın. Bilcümle kurumlar çürüdü. Tığ hangi diyoruz? Hareketli kurumlar olmalı. Yaşayan kurullar, tüvana kadrolar, zihayat kavait olmalı. Gücü tıpkısı kişide topladığınız devir çürüme, yozlaşmayı bilcümle alay malay açıkça görüyoruz. Demincek buradan yargıya ve Cumhuriyet savcılarına çığırmak istiyoruz. Siz, Cumhuriyet Altını savcısısınız. Siz, bu usulsüzlük, alacak çarkı ile cesurca mücadele edeceksiniz. Nereye uzanırsa uzansın, arkasında ki olursa olsun, kamu bu pahal iddiaların cesurluk ile üstüne gideceksiniz. Çünkü sizin bire bir tek efendiniz vardır. O bile hukuktur. Bambaşka yerlere bakmayın, cesur olun. Hukukçular külhanbeyi olmazsa 85 milyon vatandaşın, tek kimsenin birey ve para güvenliği yoktur. Bizim mücadelemiz bunun için. Bizim mücadelemiz, demokratik ünsiyet devleti ve türe için.

“GERÇEĞİN ÜZERİNİ HİÇBİR AHESTE ÖRTEMEZ”

Türe olmazsa; türe, şiddet suçla, usulsüzlük, algı ile savaş edemezse her husus mahvolur. Adalet olmazsa kazanç, iş ve savsaklamak birlikte gayrimümkün. Zaman mufassal bir şekilde parçalanmamış olayları, aheste iddiaları ve akva şüpheleri savcının önüne koyduk. Savcılardan kapsamlı bire bir araştırma bekliyoruz. Zira ceza hukukunun, soruşturmaların, yargılamaların asıl amacı maddi gerçeğe ulaşmaktır. Bunu yapacak olan da ilk aşamada savcılardır. Bu soruşturmanın, bu iddiaların sonuna büyüklüğünde takipçisi olacağımızı de buradan vurgulamak istiyoruz. Tek kimsenin endişesi olmasın. Artık gırtlağına büyüklüğünde batmış ve kaba nüfuz, Türkiye’nin hiçbir sorunu çözemez. Bunu üstelik biliyoruz. Bu memlekette seçim kararı alındığı aktarılma birlikte kâh şeyler düzelmeye başlayacak. İlk seçimden sonraları yaşanan majör, şişman bir değişimle, bakir bir siyaset kültürü ile ilkeli, ahlaklı, sadık bire bir siyasetle ve yönetimle bu memleketin, vatandaşlarımızın tüm sorunlarını çözeceğiz. Kül usulsüzlükler, yolsuzluklar, kazanç çarkları üstelik zaman ortaya çıkmazsa ferda ortaya kategorik çıkacaktır. Gerçeğin üzerini tek bunaltici örtemez. Kimesne unutmasın kim hukuk herhangi bir şeyi sonuna büyüklüğünde strateji paha.”

62 YIL 6’ŞAR TABAN KADAR HAPİSLE CEZALANDIRILMALARI İSTENDİ

CHP’nin savcılığa sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, eski Anamal Piyasası Oturmuş Başkanı Ulu Fuat Taşkesenlioğlu, AKP Erzurum Saylav Zehra Taşkesenlioğlu, akademisyen Ünsal Ban, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB Deniz Meclisi üyesi Salih Orakçı, Borsa Gündem gazetesi sahibi Orhan Pala, Hürriyet gazetesi yazarı Burak Taşçı, bozuk Budur İl Milli Terbiye Müdürü Nesrin Kakırman, aksiyon insanı Nedim Özbek ve Peker’in iddiasında güzeşte “Ahmet ve Süleyman” isimli şahısların cezalandırılmaları istendi.

Bu isimlerin, Anamal Piyasası Kanunu’nun 106’ıncı maddesinde düzenlenen ‘bilgi suistimali yolu ile menfaat sağlama’ suçundan 5 yıla kadar, 107’inci maddesinde planlı ‘meydan dolandırıcılığı’ suçundan 5 yıla kadar, Türk Ceza Kanunu’nun 152’inci maddesinin ikinci fırkasında planlı ‘kamu görevlileri ile ilişkisini kullanarak bir işi müşahede vadiyle bir başkasını aldatma’ suçundan 10 yıla kadar, benzeri kanunun 220’nci maddesinde planlı ‘suç harıldamak üzere teşekkül kurma’ suçundan 18 yıla kadar, 250’inci maddesinden planlı ‘irtikap’ suçundan 5 yıla büyüklüğünde, 252’nci maddesinde planlı ‘kazanç’ suçundan 12 yıla büyüklüğünde, 255’inci maddesinde düzenlenen ‘nüfuz ticareti’ suçundan 7,5 yıla kadar ve Idrak Asıllar Kanunu’nun 359’uncu maddesinde planlı ‘kaçakçılık’ suçundan cezalandırılmaları istek edildi. Bu isimlerin, Anamal Piyasası Kanunu ve Türk Ukubet Kanunu’ndaki hükümlerden toplamda 62 yıl 6’şar taban büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları istendi.Share: