CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Niğde’de partisinin kol toplantısında konuştu: (1)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kul hakkı yiyenlerle katiyen helalleşmeyeceğiz. Kocaman Yaradan’ın birlikte huzuruna kul hakkı yiyici kimesne çıkamaz, çıkmamalı. O yüzden tığ sevgide, barışta, dostlukta, kalbimizi kırdıysak bu çerçevede oturacağız, kucaklaşacağız helalleşeceğiz.” dedi.

Çeşitli programlara katılmak amacıyla Niğde’ye gelen Kılıçdaroğlu, Niğde Hars Merkezi’nde partisinin ekip toplantısında yaptığı konuşmada, kentin henüz evire çevire ve açık aynı toplantı salonuna ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bir kenti site özne alanların parklar ve güruh salonları kadar halkın ortak alanlar olduğunu tamlayan Kılıçdaroğlu, “Derinti salonları hemen yöntem amacıyla değil, düşünürlerin, yazarların, çizerlerin, emeklilerin gelip konuştuğu, haklarını istek ettiği mekanlardır benzeri zamanda. Güruh salonları bizim hayatımızda önemlidir. Burada gerçekten bire bir salonda çokça cıvıl cıvıl bir ortamdayız. Güdük ve katışıksız konuşacağım, beni tatlılıkla karşılayacağınıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Niğde’nin tarımda çokça gani ayrımsız yerde olduğunu ancak siyaset kurumunun, devleti yönetenlerin Niğdelilere verdikleri sözleri tutmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“‘Niğde’ye havaalanı yapacağız’ dediler, tek aynı başlı çakılmadı. ‘Lojistik doldurma merkezi’ dediler, 20 yıldır yapılmadı, ‘erdemli hızlı katar buradan geçecek’ dediler, 20 yıl geçti yapılmadı. ‘Enerji önsezi alanı olacak bura’ dediler o de olmadı. ’10 bin şahsiyet stadyum yapacağız’ dediler, 7 bine düşürdüler, çivisi birlikte çakılmadı. Siz evvel Niğde’ye yakışan bir konuşma salon yapın. Biz bunların tamamını iktidar olunca yapacağız, göreceksiniz. Niğde’ye, Kayseri’ye, Nevşehir’e neler yapılıyor, göreceksiniz. Anadolu’nun içini boşalttılar, değme şeyi büyük metropollere taşıdılar. Buradaki fakir alperen üniversiteyi bitiren gepegenç pırlanta gibi evlatlarımız büyükşehirlerin varoşlarında iş arıyor. Burada üretimevi yapılamaz mı, yapılabilir. Mersin’e haddinden fazla mail burası, ateş parçası benzeri demir yolu ağı olursa buradaki fabrikadan oraya ürünleri taşıyabilirsiniz, dünyanın seçkin hesabına dış satım yapabilirsiniz. Bunların tamamını inşallah biz yapacağız, göreceksiniz.”

Türkiye’dahi tarımın mühim seksiyon olduğunun daha kavranamadığını anlatan Kılıçdaroğlu, çiftçi üretmezse herkesin aç kalacağını dile getirdi.

Pek haddinden fazla tarım ürününün ithal edildiğini ifade fail Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Tarımı önemli çağ olmaktan çıkardıkları amacıyla Türkiye tarımda dışa sınırlanmış ülkelerden biri haline geldi. Yasmık haricen, et haricen, efsanevi, nohut, ağızotu, saman dışarıdan. Aklınıza ne gelirse haricen gelmeye başladı. Türkiye’nin buradan çıkması geçişsiz, bunlar çıkaramazlar. Hastalık bunu bu kadar açıkça ve kemiksiz söylüyorum? Çünkü bunlar karşı terinden yana değiller, üretenden yana değiller, bunlar 5’li çeteden yanalar, kaynakların tamamını 5’li çeteye veriyorlar. Peki Erkek Eksiksizlik ne yapacak? 5’li çetelerden tamamını alacağım ve bu ülkeye, millete tamamını vereceğim. Kul hakkı yiyenlerle asla helalleşmeyeceğiz. Makro Yaradan’ın birlikte huzuruna kul hakkı yiyen kimesne çıkamaz, çıkmamalı. O yüzden tığ sevgide, barışta, dostlukta, kalbimizi kırdıysak bu çerçevede oturacağız, kucaklaşacağız, helalleşeceğiz. Birbirimize merhaba diyeceğiz, ayrımlı düşüncelerde üstelik olsak sevgiyi, saygıyı boşlama etmeyeceğiz. Amma bunların yaptığı kabil paraları alıp bire bir apaz rantiyeye teslim etmeyeceğiz.”

Tarım Itimat Kooperatiflerindeki gâh ürünlerde fiyatların düşürüldüğünün belirtildiğini aktaran Kılıçdaroğlu, “Kardeşim düşüreceksen Ekincilik Kredi Kooperatifinin tezek fabrikası var, oradaki fiyatları düşür, ekinci bozuk para basılmış alsın. Ona gelince bulunmayan.” dedi.

Rekabet Kurulunun basılmış fiyatlarıyla ilişkin aldığı tıpkı kararı paylaşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Basılmış fabrikalarının fiyatları yüksek terviç konusundaki teşrikimesai hakkında değişmeyen aldı ve bunlara çok vahim cezalar yazdı. 7 trilyon 315 bilyon 759 milyon 390 bin 184 liralık. Bunların süresince Ekincilik Güven Kooperatifinin kuruluşu olan Gübretaş üstelik var. Bu 6 matbua fabrikası tıpkı araya gelip ortak akım ediyorlar, çiftçiye pahalıya basılmış satıyorlar. O gün bu kuruluşun yöneticileri kimdi, demincek neredeler? Gazeteci arkadaşlarımız araştırsın. Fellah üretmesin diyerek uğraşıyorlar, maraba üretmesin kim 5’li çete daha ferah yararlansın. 5’li çete haricen dünyalık da getirecek, ithalat dahi yapacak. Seçme şeyi onlar getirecekler, gene onlar kazanacaklar, kaybeden yine çiftçimiz olacak.”

Artvin’in Yusufeli ilçesine esenleme gönderen Kılıçdaroğlu, afet nedeniyle ilçenin taşınacağını fakat ekol, kat, hastane ve aile gibi ihtiyaçlar karşılanmadan halkın taşınmaya ilişkin bırakıldığını, şu zaman bütün aksiyon yerlerinin mecbur olduğunu, halkın bu durumu ihtarname ettiğini aktardı.

Kaynakların degaje kitlelerden alınarak benzeri avuç kişiye alıntı edildiğini öne süren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hepimiz, yıpranmamış doğmuş yavru üstelik yükselen fiyatlarla yaşadığımız enflasyonla benzeri apaz peş dirimlik grubuna milyarları aktarıyoruz. Düzey korumalı mevduat sahipleri, parayı getirip yatırıyorlar, dolar garantisi var, nema garantisi var, ‘senden hiç alacak almayacağız’ diyor, tıpkısı üstelik ‘kaput emniyet vereceğim’ diyor. Evet buradan 6 ayda milletin sırtına yüklenen nedir? 60 milyar 500 milyon teklik 5 ayda. Taş atıp kolu yorulmadan, ayrımsız bir tane alın teri damlatmadan 60 milyar 500 milyon TL mal veriyorsunuz. Bakmayın siz faizin düştüğüne filan, kimin faizi düştü? Niğdeli esnafa ülkü, bankaya gidip itimat alsın, nema düştü mü düşmedi mi? Bankalar, Forma Bankasından yüreklilik alırken faiz düşüyor, o düşük faizle kredi alıyorlar, ek repo koyup millete satıyorlar. Bankaların ev yüzdelik 400. Niğdeli esnafa, sanayiciye, göçüm şoförüne, çiftçiye soruyorum, siz yüzdelik 400 kar elde ettiniz mi? Yüzdelik 400 kar sağladılar, ne politikayla? Bunların uyguladığı politikalarla.”

(Sürecek)

Share: