CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Samsun’da partisinin takım toplantısında konuştu: (1)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Hiç kimesne bulut etmesin ego bu ülkenin 5’li çetesine talip değilim. Ben bu ülkenin fakirine fukarasına, sorunlarına talibim. Herkesin sorunlarını halletmek için uğraş edeceğim.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Bafra Belediyesi Kültür Merkezi Salonu’nda düzenlenen partisinin grup toplantısına katıldı.

CHP’ye eskimemiş katılanlara rozet takan Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, 1 Eylül’üstelik balıkçıların avlanmaya çıkacaklarına meni ederek, balıkçılara bereketli eyyam diledi.

Balıkçıların şişman sorunlarının olduğunu rapor eden Kılıçdaroğlu, “Sinop Milletvekilimizi görevlendirdim. ‘Hopa’dan başla Hazar Satma Samandağ’a büyüklüğünde git, bilcümle balıkçıları gez, balıkçıların sorunlarını getir, parlamentoda gündeme getirelim’ diyerek. Gezdi, çalıştı. Hiç kimse bulut etmesin ego bu ülkenin 5’li çetesine eğilimli değilim. Ben bu ülkenin fakirine fukarasına, sorunlarına talibim. Herkesin sorunlarını fora etmek amacıyla uğraş edeceğim. Herkesin sorunlarını çözme üzerine kaime ortaya koyarsak o ant mutluluk gerginlikten kurtulur. Ülkeye hazar, varlık hükümran tamam. Ülkede sistem kazanır, cebin terinin değeri bilinir. Bu çerçevede hazırlanmak lazım.” diye niteleyerek konuştu.

“Benim davam bayağı bire bir ülkü değildir, benim davam cebin teri davasıdır”

Çiftçilerin, müstahsil ve esnafların sorunlarını bildiğini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Amma sorunu farz etmek yetmez. Zahir çözeceğini dahi anlatmanız geçişsiz. Vatandaşa yürek yöneltmek amacıyla sorunu pekâlâ çözeceğini de anlatmanız lazım. Söylediğimiz seçkin sorunun cevabını katiyetle söylüyoruz. Bittabi çözülmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Çiftçinin sorunu mu var? Biliyorum. Burada yıllardır müteharrik şeker hastalığı fabrikasının anahtarına kilit vurulduğunu de biliyorum. O fabrikanın çalışması gerekiyor onu dahi biliyorum. 34 yıl bilahare Türkiye sınırlı dışından şeker ithal ediyor. Cenabıhak aşkına şeker hastalığı pancarı tohum çitçiminiz mi yoktu? Şeker Hastalığı pancarını tohum toprağımız mı yoktu? Şeker pancarını işleyecek fabrikamız mı yoktu? Hepsi vardı, çetelere çalıştılar. Bafralılar size sözüm var. Muhammes çetelerin burnundan getireceğim. Paralarını götürüyorlar. O paraların tamamını getireceğim. Alıyorlar paralarını nakit ayaklarına, tıpkı mangır Türkiye’üstelik, ayrımsız vakfın bir ayağı Amerika’birlikte buradan oraya milyon dolarları gönderecekler Erkek Eksiksizlik dahi bunu seyredecek. Yemezler. O paraların tamamını getireceğim. Zira benim davam Doğruluk davasıdır. Benim davam kul hakkı yiyenlerle uğraş davasıdır. Benim davam amiyane ayrımsız ülkü değildir, benim davam alın teri davasıdır.”

“Hep bu gerçekleri bilerek sandığa gitmenizi istiyorum”

Hollanda’nın arazi kendisine Konya’dan epey olduğuna dikkati çekici Kılıçdaroğlu, “Ama Hollanda’nın yıllık ekincilik ihracatı Türkiye’nin beş gâvur. Neden tığ dış satım yapmıyoruz. Bozukluk üretemiyoruz, neyimiz kem. Çiftçimiz mi natamam? Toprağımız mı? Güneşimiz mi? Suyumuz mu? Kâffesi var. Hastalık dışarıdan saman, vücut, mercimek ithal ediyoruz? ve deminden yaman da ithal ediyoruz haricen. Bir Vakitler tütün ihraç ederdik demin yaman da ithal ediyoruz. Hep bu gerçekleri düşünülerek sandığa gitmenizi istiyorum. Hep bu gerçekleri bile bile sandığa gidip vicdanınızın sesini dinlemenizi istiyorum. Ön yargılarınızdan arınmanızı istiyorum. Dolay yargılardan arının, bu arada, alay malay bu fena hâlde ülkeyi baştan nesir edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, çiftçiye kırmızı motorin vereceğini dahi belirterek, “Kırmızı motorin ÖTV’siz ve KDV’siz. Denizdeki yata ne fiyattan veriyorsan traktöre da aynı fiyattan vereceksin. Çiftçiye bire bir fiyattan vereceksin. Toprak bazlı üretim yapacağız. Türkiye’üstelik kim neyi tohum birçok dönüm ekecek bunun planlanması lazım. Planlamadınız mı olamaz. Toprak bazlı planlama yaptığımızda Türkiye’nin gerçeklerini bileceğiz. Istihsal artışı sağlayacağız. Çok üretimimizi ihraç edeceğiz. Alıcısı olmasa üstelik Afrika’de kip çokça zavallı torlak eş var, ihtişam var. Türkiye’nin itibarı için onlara göndereceğiz. Türkiye’nin hangi kadar hayırhah hangi kadar hayırhah aynı talih olduğunu bilecekler.” sözlerini harcama etti.

(Sürecek)

Share: