CHP’li Erbay’dan “Kutsi Zeytin” Eleştirisi: “Onların Kutsalları Servet Olmuş, Bindikleri Arabalar, Saraylar Olmuş”

CHP Muğla Mebus Burak Erbay; zeytinliklerin madencilik faaliyetlerine açılmasının öngören kanun teklifine cebin; Kur’an-ı Kerim’da zeytinin şerif bire bir semere namına geçtiğini anımsattı, “Kutsalları onların para olmuş, doğrulmak reşit, bindikleri arabalar, saraylar olmuş. Bunu bu kanun ile de tıpkısı yol elan gördük” dedi.

TBMM’bile Endüstri, Tecim, Erke, Elbette Kaynaklar, Bilgelik ve Teknoloji Komisyonu’nda, bugün; AKP’nin zeytinlik alanların madencilik faaliyetlerine açılmasını öngören, “Elektrik Piyasası Kanunu ile Ara Sıra Kanunlarda ve 375 Çevrilmiş Yasa Mesabesinde Kararnamede Uymazlık Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” görüşülecek.

Muhalefet milletvekilleri, çevreciler ve vatandaşlar, bugün TBMM’birlikte; teklifin köylü çekilmesi amacıyla izah yaptı. CHP Muğla Saylav Burak Erbay, teklifi ANKA Bilgi Ajansı’na değerlendirdi. Erbay, şunları söyledi:

“Zeytin bizim hayat kaynağımız, yüzyıllardır insanlar zeytin sebebiyle geçimlerini sağladılar, karınlarını doyurdular. Zeytini satarak, zeytinyağından geçimlerini sağladılar. Maalesef serencam yıllarda kâin kudret uygulamalarla maden şirketlerinin önünü beğenmek adına bu zeytinliklerin kesilmesi veya taşınabilmesi hesabına birtakım düzenlemelerle sürekli şansını zorluyor. Daha önceki yönetmelikler çıkardılar, yasalar geçirdiler.

Anayasa ile mahfuz zeytin. (İktidarın yaptığı düzenlemeler) Türel mücadelelerle hep geri döndü. Yüz Kere bu yönetmelikler bile fesih oldu. Kanunuesasi Mahkemesi yasaları dahi tahrip etti. Amma doymayan tıpkı çatı var. Sürekli henüz fazlasını isteyen tıpkısı bina var. Bu şirketlerin biliyoruz Meclis koridorlarında kimleri gezdiklerini, kimlerle görüştüklerini biliyoruz. Yaptıkları o görüşmeler sonucunda tekrardan bu yasayı Sedir gündemine apar topar getirdiler.”

Erbay, köylülerin ve çevrecilerin zeytinlikleri korumak için Sedir’e süzülmek istediğini fakat polis güçleri marifetiyle engellendiğini aktararak, onları CHP’li milletvekillerinin girişimleri sonucu Sedir’e getirebildiklerini söyledi.

Erbay, iktidara Kur’an-ı Kerim’üstelik güzeşte zeytinle ilgili dahi “huluskârlık” eleştirisinde bulunarak, “Zeytin haddinden fazla kutsaldır, ana ihtiyacımız. Buna rağmen artık onların kutsallığı dünyalık olmuş. Yeşil, doların yeşili reşit. Onlar amacıyla kutsallık bu reşit. Bu konkre gösterge. Uygulamaları kesin şekilde, konuşurken çok iyicene konuşuyorlar, bütçe görüşmeleri sırasında çok domuzuna naralar attılar amma gerçekleri bu şekilde uygulamalarla görüyoruz. Kutsalları onların para ergin, zenginleşmek reşit, bindikleri arabalar, saraylar ergin. Bunu bu yasa ile üstelik bire bir yol henüz gördük” dedi.

Share: