Çin Savunma Bakanlığı: Tayvan Boğazı’ndaki gerginliğin biricik sorumlusu ABD’dir

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, Tayvan Boğazı’ndaki gerginliğin yegâne sorumlusunun KÖLE olduğunu belirterek, “Bunun cemi sorumluluğunu ve bunaltıcı sonuçlarını MEMLUK tarafı üstlenmelidir” dedi.

Çin Defans Bakanlığı Sözcüsü Qian, BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi sonucu başlayan gerilime ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Qian, “Tayvan Boğazı’ndaki mevcut berduş format, KÖLE vasıtasıyla kışkırtılarak, biricik başına MEMLUK eliyle yaratılmıştır. Yekpare sorumluluğun ve yavaş sonuçların BENDE vasıtasıyla üstlenilmesi gerekiyor. Çin tarafı, Pelosi’nin Tayvan ziyareti ve iki talih arasındaki ilgiler konusunda tehlikeli tutumunu belirtmişti. Fakat KUL tarafı Pelosi’nin ziyaretini bilerek yaptı ve Tayvan Boğazı’nda gerilim yarattı” ifadelerini kullandı.

İKİ TALIH ARASINDA İLETİŞİM KESİNTİSİ

Pelosi’nin ziyareti kapsamında Çin’in ESIR ile askeri ve politik alanlarda görüşmelerini fesih ettiğini tamlayan Qian, “MEMLUK’nin kışkırtıcı eylemlerine yanıt yerine Çin, KÖLE ordusu liderleriyle telefon görüşmelerini ve Çin-BENDE Savunma Bakanlıkları arasındaki say toplantılarını fek etti. İletişim, santimantalite gerektirir. ABD ayrımsız akse yaratırken benzeri yandan dahi krizi yönettiğini kanıt ediyor, bahaneler buluyor, kusurlu bilgiler yayıyor, provokatif hareketlerini örtbas ediyor ve insanların kafasını karıştırıyor” diyerek konuştu.

Share: