“Çıpa Tahakküm” iddianamesi yetkisizlik kararıyla İskenderun’a gönderildi

Çipo çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden kamuyu zarara uğrattığı argüman edilen firmalara yönelik “Çıpa Tahakküm” soruşturması kapsamında Erol Eşrefoğlu’nun (Domestik) birlikte aralarında bulunduğu 17 sanıklı savca “salahiyetsizlik” nedeniyle İskenderun Güç Ukubet Mahkemesi’ne gönderildi.

Alınan bilgiye bakarak Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca 16 Ağustos’ta tamamlanan savca, Ankara 21. Çetin Ukubet Mahkemesine gönderildi.

İddianameyi kabul fail mahkeme, sav edilen suçların gerçekleştiği kayran ile sanıkların bire bir çoğunun ikametgahının İskenderun olması dolayısıyla “yetkisizlik” kararı vererek, dosyayı buradaki güç ukubet mahkemesine gönderdi.

Mahkemenin dosyayı akseptans etmesi halinde usa vurma İskenderun’birlikte yapılacak, itiraz etmesi durumunda ise yargılamanın hangi mahkemede yapılacağına Yargıtay değişmeyen verecek.

İddianame

İddianamede sanıkların, çipo polat sektöründe zindelik gösteren ve hesaplı az boğaza sakıt fabrikaları, baştan amal hale getirileceği vaadiyle sahiplerinden kiraladığı, iştirak yönetimlerini üstelik akrabaları üzerinden devraldığı belirtildi.

Evcil ve beraberindekilerin bu şekilde 9 şirketi ele geçirdiği, bu iş yerlerini paravan yönetimler yoluyla yönetim ettikleri aktarıldı.

İddianamede, sanıkların, piyasadan kütük demir alıp bu fabrikalar yoluyla piyasaya sürdükleri, bu süreçte gerçekleşme eden Munzam Derece Vergisi, Ön Kesinti Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek devleti zarara uğrattıkları tespitleri kayran aldı.

Sanıkların antrparantez bu fabrikalardaki istihsal karşılığı alınan paraları, haczedilmesine alın, ERE Çıpa Çelik Limited Şirketi ve Eşrefoğlu Çipo Polat Taşımacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmalarının banka hesaplarına aktardıkları belirtildi.

Bu kapsamda sanıklar Erol Eşrefoğlu, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Miğfer Demirel’in, “yanlışlık örgütü dayamak”tan 4’er yıldan 8’er yıla, “zincirleme şekilde kamu kurumlarına müteveccih ayyarlık”tan 5’er yıldan 17 yıl 6’şar aya ve “zincirleme şekilde kamu alacağının tahsiline mâni olmak” suçundan ise 8’er aydan 5 yıl 3’er taban kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Toplam 9 yıl 8 aydan 30 sene 9’ar ayak tabanı büyüklüğünde hapsi maksut bu sanıkların antrparantez suçtan elde edilen gelirin iki cellat büyüklüğünde adli dünyalık cezasına çarptırılmaları temenni edildi.

Sanıklardan Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin “cürüm örgütüne uzuv kalkmak”, “kamu kurumlarına müteveccih dolandırıcılık” ve “müteselsil şekilde amme alacağının tahsiline engel olmak” suçlarından 7 sene 8 aydan 26 yıl 9’ar aya, Fettah Erdem, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Bağlı Fırat Ekşioğulları’nın de “cürüm örgütüne organ almak”tan 2’şer yıldan 4’er yıla kadar hapsi istendi.

“Hiyerarşik yapıya karışma olmamakla alay malay örgüte yardım” suçundan sanıklar Derviş Şengül, Ayten Yerli, Nişancı Nuri Şengül, Gülderen Yerel Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Domestik Şengül ve Salih Yerel’in bile 2’şer yıldan 4’er yıla kadar hapisle cezalandırılması kâm edildi.

Share: