Çoluk Çocuk, Pınar ve Kuşadası’ndaki ücretsiz yurtlarda tatillerini geçiriyor

FERDİ ETRAFLI/HALİL FİDAN – Cahillik ve Spor Bakanlığının (GSB) Seyahatsever Projesi’nden yararlanarak İzmir’in Pınar ve Aydın’ın Kuşadası ilçelerine mevrut gençler, ücretsiz dinlence yapmanın keyfini yaşıyor.

Seyahatsever Projesi kapsamında 81 ilde belirlenen GSB yurtları, yaz döneminde 18-30 gözyaşı aralığındaki gençlerin ücretsiz kendisine turizm amaçlı kullanımına açıldı.

Katılım için öğrenci olma şartının aranmadığı proje kapsamında 15 Temmuz’dan itibaren konuk akseptans edilen yurtlarda, henüz önce 3 dönüş olan konaklama süresi, 17 Ağustos’tan itibaren 5 güne çıkarıldı.

Pınar ve Kuşadası’ndaki GSB yurtları, gençlerin yer haddinden fazla rabıta gösterdiği yurtlar ortada meydan aldı.

Türkiye’de “dinlence” denilince önce akla mevrut yerlerin başında olan Pınar ilçesindeki 230 yatak kapasiteli denize akim konumdaki Pınar Mektepli Yurdu’nda, bugüne sincap 1500 tüvana konakladı.

Kuşadası’ndaki 240 hayat kapasiteli Kuşadası Az Müdürlüğü bile 1781 genci ağırladı.

Gençler, dünyaca ünlü plajlarda yüzmenin ve tarihi mekanları görmenin mutluluğunu yaşadı.

Gençler mutluluklarını paylaştı

Zonguldak’tan Kuşadası’na mevrut gençlerden İsra Enerjik, AA muhabirine, Seyahatsever Projesi’nin kendileri amacıyla tıpkı fırsat olduğunu dile getirdi.

Projeye deste gösterilmesinin kendisini de ayrıca bahtiyar ettiğini aktaran Enerjik, şunları kaydetti:

“İlk ilk Muğla’ya gittim, orada 3 çağ kaldım. Bu şekilde ücretsiz konaklayıp paramı, ekonomimi daha çok saha gezip yeme içmeye ayırmak benim amacıyla çokça bahtiyar edici aynı şeydi. daha çok il görebiliyorum, artık konaklama yapabiliyorum ayrımlı ayrımlı illerde. Değme adımda yurdumdayım. Banko bura benim ülkem, bura benim yurdum. Ülkemin bana hakeza bire bir vesile tanıması çok adamakıllı ayrımsız öz. Herhangi Bir yerde evimin olduğunu görmek, herhangi bir yerde kalacak yerimin olması çok sunturlu ve çok bahtiyar edici beribenzer.”

Pınar’ye mevrut 22 yaşındaki Diyarbakırlı Veysel Yılmaz dahi Kocaeli Üniversitesinde aut tecim bölümü okuduğunu ve bahis konusu projeyi haddinden fazla yararlı bulduğunu ifade etti.

Kendilerine bu imkanı sunan yetkililere teşekkür fail Yılmayan, şunları söyledi:

“Arkadaşlarımla hakeza tıpkı şey olduğunu duyduk ve sonra traksiyon yaptık. Ege Bölgesi’ni yeğleme ettik. İlk kendisine filhakika Çeşme’üstelik denize liyakatsiz aynı yerde güçlükle olduğunu duyunca az buçuk şaşırdık, bire bir yandan dahi sevindik. Zira denizin dibindesin ve ücretsiz ağız ağıza, çokça hoşumuza gitti yani bu format. Tığ dahi görmek istedik.”

Share: