Contemporary İstanbul’a Gösterişli İlgi! Sanatseverler Atak Etti

Bu sene Contemporary İstanbul ve Gemilik İstanbul eş çalışmasıyla 17-22 Eylül tarihlerinde günün çeşitli saatlerinde hareket fail bahir yolu erişim planlaması yapıldı. Kadıköy-Tersane İstanbul ve Kabataş/Karaköy-Tersane İstanbul kalkmak için iki ayrı hattan ücretsiz bölge ulaşımıyla 11.400 sanatsever Contemporary İstanbul’a hulul imkanı buldu.

“FARKLILIK YARATTIK'”

Contemporary İstanbul Umumi Heyet Başkanı Ulvi Güreli, Contemporary İstanbul’un iri bağlam gördüğünü belirterek, şöyle konuştu:

” Haliç’in Gemilik İstanbul ve Feshane’nin de açılmasıyla İstanbul eskimemiş tıpkısı konuşma merkezi olma amacında ilerliyor. İşte bunlar bilcümle İstanbul’u elan iyiye katlanmak, daha gani noktaya akla yatkın kabartmak ve bu şehre katkılarını planlamak üzere adımlar.

Contemporary İstanbul kurulduğundan beri bütün öncü gelmek istedi. Hiçbir zaman hiçbir fuarı taklit etmedi. Bilcümle farkılıklar yarattı. Bir Nice konuda yenilikler yaptık, öncülükler yaptık. Buna devam edeceğiz. Çünkü İstanbul dünyanın genişlik evire çevire ve sunu farklı şehri, ayrımsız bire bir namevcut. Bizim fuarımız İstanbul kabilinden olmalı.”

Galerilerin uluslararası koleksiyonerlerle tıpkı araya geldiği fuarda ilgi gören ve koleksiyonlara karışma olan eserler özen çekti.

Contemporary Istanbul’un 17. Edisyonuna, 2011 yılından bugüne kadar uzun zamandır İstanbul’a gelmeyen koleksiyoner ve müze gruplarının ziyaretleri gerçekleşti. İsviçre, Brezilya, Kanada, ESIR, Fransa, Almanya, Rusya ve Mürekkep Zenci Emirlikleri’nden gelen koleksiyonerler 17. edisyonun muvaffakiyetli ağırlamalarından oldu.

Bire Bir hafta süresince müze ve bienal gruplarından İstanbul’a ziyarete mevrut koleksiyonerlerle tanışıklık fırsatı bulan galerilerde özen calip iz ahali değiştirmeleri gerçekleşti.

Contemporary Istanbul delege galerilerin özen çeken seçkileri koleksiyonerlerle buluştu.

Dirimart’ın ilk defa İstanbul’da sergilediği Tomokazu Matsuyama çokça sargı gördü. Galerinin temsiliyetinde olan Fahrelnissa Zeid, Sarkis, Franz Ackermann’ın eserleri koleksiyonerlerle buluşurken, Zilberman Galeri’nin; Erkin Köker, Carlos Aires, Sandra del Pilar ve Başak Bugay’ın eserleri eskimemiş koleksiyonlara karışma oldu.

Fuarın geçmiş saatlerinde Dirimart, temsiliyetinde olan artist Sarkis, Günyol Korkunç, İnci Eviner, Peter Zimmerman, Summer Wheat kadar sanatçıların eserlerinin ahali değiştirdiğini belirtti. Contemporary Istanbul’a dördüncü sefer katılan Leila Heller Galeri; sanatçısı Melis Ferman ve Naeemeh Kazemi’nin umum değiştirdiğini bildirdi.

İlk kere Contemporary Istanbul’a Belgrad’dan katılan Hestia galerisi ise; sanatçısı Milak Radenko’yu muhteşem tıpkısı koleksiyona dahil ettiğini paylaştı. Pi Artworks’den sanatçı Kemal Seyhan, Osman Canlı ve Sarah Dwyer’ın çalışmaları demet gördü.

Uçman Galeri’nin sanatçıları İrem Tok, Buyuru Erkaya ve Ece Ağırtmış’ın eserleri arsıulusal koleksiyoncuların koleksiyonlarına dahil edildi. Öktem Aykut Galeri temsiliyetindeki sanatçılarından Renee Levi, Aret Gicir ve Amaç Talih ve Ambidexter galerinin sanatçısı Gaspar Martinez yıpranmamış koleksiyonlara karışma edilen esame arasındaydı. Art On galerinin bu sene ilk kez sergilediği Yunanlı sanatçılardan Evgenia Vereli ve Malvina Panagiotidi üstelik karışma doğmak amacıyla sanatçılarının eserleri başarıyla koleksiyonlara girdi.

The Eğin of Diplomacy: Contemporary Istanbul’da, Istanbul’un firez müzakere gelişmelerinin anlatıldığı diplomat buluşması ve sunumu gerçekleşti.

16 ülke başkonsolosu ve Türk Adım ve İş Dünyası Konfederasyonu(TÜRKONFED) Yönetim Kurulu “The Art of Diplomacy” buluşmasında CI Umumi Heyet Başkanı Mürtefi Güreli ile benzeri araya geldi. Buluşmada, Contemporary Istanbul’un Gemilik Istanbul’da gerçekleşmesiyle başlayan ve İstanbul’da ekin hanek dünyasındaki gelişmeler ile Körfez’in gelecekteki İstanbul’un merkezi adına zahir konumlanacağına değinildi.

KOMET

81 yaşında olan sanatkâr Komet’in 1995 yılında Esma Padişah Yalısı’nın restorasyonu öncesinde sergilenen 4.50 x 3.30 m ölçülerindeki Türk halısına yaptığı eseri Contemporary Istanbul’da sergilendi. 1 hafta boyunca uluslararası enformasyon programlarına eş sahipliği yapan alanda sanatseverler Komet’in eseriyle bir araya geldi. Bu alanda Jeff Koons ve Mürtefi Güreli artist konuşması gerçekleşti.

Ünlü İngiliz artist Martin Creed’in Koy ile mülaki eseri

Martin Creed’in Contemporary Istanbul’da suda yüzen enstalasyonu 3667/WATER benzeri hafta boyunca sanatseverler tarafından bent gördü. Dünyadaki akarsu sorununa dikkat çeken kitap Koy’te Tersane Istanbul kenarında akıntı etti.

Contemporary Istanbul’un ikonik bölümü The Yard sergisi, Tersane’nin dış avlusuna yayıldı. Anke Eilergerhard, Ardan Özmenoğlu, Arkaç Turan, Bedri Baykam, Bilal Hakan Karakaya, Can Sebep, Canan Tolon, Erdil Yaşaroğlu, Olmuş Çavuşoğlu, Günnur Özsoy, Itimat Özel, Halil Altındere, Isaac Chong Wai, Ingravi Desa, Zeki Önürmen, Itamar Gov, Eksiksizlik Tufan, Luis Cera, Martin Creed, Martian Tabakov, Mehmet Ulu Uysal, : mentalklinik, Osman Diri, Renée Levi, Raf Şehitoğlu, Stefano Bombardieri, Hedef Cinel ve Vuslat üzere sanatçıların eserlerinin bulunduğu sergide mekana özel değişik enstalasyon ve heykeller kayran aldı.

The Yard’ın ilgi calip eserleri:

Dirimart’ın temsiliyetindeki artist Sevgili Tolon’un “Olur! AÇIĞIZ”eseri ilgi gören yerleştirmelerden biri oldu. “Peki! AÇIĞIZ.” Sanatçının temelde kayışçı mesajlar vermeye raci dayanıklı çokça yapıtında olduğu gibi—fotoğraf kabilinden görünen amma ışık sıfır resimler; gözü yanıltan acil çıkışlar; aynalarla kaplanmış daraç mekanlarda zevalsiz araziler vb.—bu bilgilendirmeler üstelik genellikle içten olmayan davetlerdir.

Sanatseverleri çağırma fail, ardına kadar ayan kapılardan oluşan bu yerleştirmede üstelik kapılar birbirinin görünüşüne engel olan labirent benzeri bir yapıya cemaat. Arasında dolaşmanın kıytırık olmadığı bu açıkça kapılar, bazı sebeplerle kavisli yönlendirildiği hissine kapılabildiğinin bir temsiliyetidir. Yapıtın adını oluşturan bilgilendirme, varsayımlarınızın akilane olmadığı üzerine izleyiciyi temin eder.

Öktem Aykut Galeri’nin, temsiliyetindeki İstanbul tevellütlü sanatkâr Renée Levi’nin, İstanbul’da geçen çocukluğunun önemli aynı ilham kaynağı olduğunu hatırlatan eseri The Yard’ın dikkat frapan eserlerinden biri oldu. Renée Levi, Tersane İstanbul amacıyla ibdai tıpkı yerleştirmeyle, 2019 yılında Baden Langmatt Müzesi’nde sergilenen ve birbirini tamamlayacak şekilde aranje degaje, mülevven bloklardan oluşan eseriyle vadi aldı.

Contemporary Istanbul’a Jeff Koons ziyareti

Contemporary Istanbul’un 17. Edisyonunda ilgi çeken ziyaretlerden biri dahi uluslararası üne eş Jeff Koons’un ziyareti oldu. Contemporary İstanbul ortağı BMW, Jeff Koons aracılığıyla yaratılan BMW 8 Serisi Gran Coupe’nin özel benzeri projesini sundu.

Bu işbirliği kapsamında Jeff Koons ile Contemporary İstanbul Umumi Heyet Başkanı Ali Güreli ortada benzeri sanatkâr söyleşisi gerçekleşti. 8 X JEFF KOONS’un, her bir arabaya uygulanması 285 saat süren haddinden fazla katmanlı bire bir boya ile hassaslık, teferruat ve işçiliğin somutlaşmış boş olan etkileyici ve çarpıcı tasarım, maviden gümüşe ve sarıdan siyaha kadar on benzeri ayrımlı aut rengi aynı araya getirdi.

Contemporary Istanbul’un ana partneri Akbank, fuar kapsamında Clement Valla’nın “Apayrı Sesler, Başka Odalar” sergisini Hasan Bülent Kahraman küratörlüğünde Akbank Laf alanında sundu. Valla, sayısal sanatın potansiyelinden bilistifade gelişigüzel çevrim baktığımız, gördüğümüzü sandığımız, durumunda ve tartılı olduğuna inandığımız, fakat gene bile herhangi bir ant belgisiz ve esrarlı küsurat ayrımsız yönü olan doğaya yıpranmamış boyutlar kattı. Doğayı kök algımızın sınırlarına sürükledi.

Contemporary Istanbul’un 17. Edisyonundan öne çıkan projeler…

Contemporary Istanbul, Türkiye’nin ayrımlı illerindeki konferans inisiyatiflerini yemlemek amacıyla, Hepsiburada’nın sanatburada platformu ile teşrikimesai yaptı.

Antalya’dan Are Projects, Diyarbakır’dan Loading Kayırıcı Space, İstanbul’dan Noks Ense Space, İstanbul’dan Viable, Düzce’den Videoist’in hareket birliğinde 15 sanatkâr Contemporary Istanbul’un 17. Edisyonunda düz aldı.

CIF Dialogues by SEMIZLIK Passport konuşma programı 17-18 Eylül tarihlerinde gerçekleşti.

Contemporary Istanbul’un yüce ayrımsız parçası olan CIF Dialogues by SEMIZLIK Passport’un öne çıkan programlarından biri 2015-2016 yıllarında CI Musahabe Direktörü olan Marc Oliver Wahler moderatörlüğünde gerçekleşti. Bugünün ve yarının konuşma alanlarını tartışılacağı panelde Hauser&Wirth Monaco direktörü Federica Beretta, MAXXI Nutuk Direktörü Hou Hanru, Development the Read Sea Development Company and AMAALA’dan Mehmet Even, Architect & Development Executive Director, 3 world class Museums, Louvre Abu Dhabi, Zayed National Museum and Guggenheim Abu Dhabi’den Melisa Pezuk ve Mimar Erek Tabanlıoğlu enformasyon programında kayran aldı.

Güney Kore’nin Genişlik Pahalı Eseri NFT Namına sergilendi

17.Contemporary Istanbul’da LG OLED PEŞ repertuvar alanında sergilenecek videoteyp yapıt, Kore’üstelik abstre resmin öncülerinden biri olarak kabul edilen Kim Whanki’nin 1970’lerde New York’ta tamamladığı “5-IV-71#200 Universe” ünlü eserinin esas alınarak üretildiği önceki NFT çalışma olma özelliğini taşıyor. Teşrinisani 2019’da Hong Kong’daki Christie’s Evening Sale etkinliğinde kısaca 11 milyon dolara satılmış olan özgün yayın Kore hanek tarihinde 10 milyon doları aşan ilk kitap yerine kayıtlara geçmişti.

Pernod Ricard Türkiye partnerliğinde House of Brothers Lounge’da, bu yıl Hande Şekerciler ve Ardıl Yalkın’dan oluşan ha: ar sanatçı ikilisi Contemporary Istanbul’un 17. edisyonunda ağırlandı. İkili, “Disruption” adını verdiği robotik yontu performansı ile tekellüm, araba ve sentetik zeka ilişkisini tartışmaya açarak, modern teknolojinin müzakere kavramını kökünden tahrifat potansiyelini masaya yatırdı. ha: ar, eserlerini üretirken sıklıkla kullandığı yazılım ve bilgisayarlar dışında bu projede yapay zeka ile beraber epey imkanlı aynı statü tasarladı.

Fuar boyunca House of Brothers Lounge’da bileşimli zekanın ve teknolojinin danışma alanında aldığı içtima, bu ilişkinin doğasının ve bu doğrultuda sanatın geleceğinin tartışılacağı konuşmalar gerçekleştirildi.

Share: