Çorum’da “bal hasadı” başladı

Türkiye’nin en majör bal istihsal merkezlerinden olan Çorum’da arıcılar bal hasadına başladı.

Merkeze ilişkin Boğacık Köyü’nde düzenlenen törende konuşan Günahsız Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yücel Imtina Etmek, dünyanın yeryüzü kaliteli katışıksız sütünün Çorum’birlikte üretildiğini açıkladı.

Çorum’bile dağ bayır, ayçiçek ve plato kalkışmak için üç nev bal üretimi yapıldığını belirten Gocunmak, Çorum’da balın beraberinde günahsız sütü ve propolis üretimi da yapıldığını açıkladı.

Bugüne büyüklüğünde günahsız sütlerinde HDA-10 değerinin 2.48 görülmesine karşın Çorum’bile üretimi yapılan öz sütünün değerinin 2.75 çıktığına dikkat çekti.

Bal üretimi üzerine da hikmet veren Kaçınmak, “Güzeşte sene 100 ton ayçiçek balı üretimi yapılırken bu yıl 300 tonu yakaladık. Henüz ayçiçek balında üretilmeyen 350 ton henüz var. Şuanda devşirme usulü ile 120 ton bal üretimi yapıyoruz. Çorum’de dışardan gelen 87 arıcımız var. Bu arıcılarımızın 24 bin kovanı var. Çorum’u borsa merkezi yapacağız. Ziraat Bankası’na aynı proje hazırlıyoruz. Gelişigüzel yıl ilimizde 8 bin kovan dağıtacağız. 5 yılda bu benzer 40 bine ulaşacak. Bu Türkiye genelinde eş olacak” dedi.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın de, dünyanın nitelikli katışıksız sütünün Çorum’da üretilmesinden yağlık kurum duyduklarının altını çizdi.

Çorum Belediyesi yerine Hanımeli Yerel Mahsulat As Merkezleri’nde Sili Yetiştiricileri Birliği ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile alay malay Türkiye’ye kat sayı bir dublör geliştirdiklerini anlatan Aşgın, “Hanımeli Yörel Ürünler Koca Merkez’nin beşinci Fath caddesinde açıyoruz. Bu şubede kadın kooperatiflerinin yanında Sili Yetiştiricileri Birliği ve Maya Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin ürettiği ürünlerin satışını yapıyoruz. Adamakıllı olan rastgele işe bindi vermeye devam edeceğiz” dedi.

DOĞRU Tümen Çorum mebus Erol Kavuncu da, Türkiye’nin kapçık sayısı itibarıyla dünyada üçüncü, bal üretimi açısından Çin’den bilahare ikinci sırada yer aldığına işaret ederek, ” 20 yılda verilen desteklerle kapçık sayısı yüzde 110, bal üretimi ise yüzdelik 40 artırıldı. Talih genelinde 9 milyon kapçık bulunurken yaklaşık 100 bin titrem bal üretimi yapılıyor. Bu süreçte Türkiye’birlikte aracılarımıza 792 milyon TL devletimiz destek sağladı. Bu desteklerin yarısı son 4 yıl içerisinde gerçekleştirildi. Türkiye’birlikte kapçık başı 15 kilo bal alınırken Çorum’birlikte bu kısaca 24 kiloya büyüklüğünde çıkıyor. Antrparantez Çorum’dahi 7 bal ormanı oluşturuldu” şeklinde konuştu.

Çorum Valisi Mustafa Çifti üstelik, Çorum’un bal istihsal merkezi olması gerektiğini belirtti.

Çorum’da 40 bin civarında kovan bulunduğunu açıklanan Ilbay Dikici, birliğin yıpranmamış projeleriyle bu sayı daha üstelik artıracağının bu oranında üretime yansıyacağını ifade etti.

Çorum’birlikte 446 ton bal üretimi yapıldığını anlatan Ilbay Maraba, unları kaydetti; “Balın dışında salt sütü, propolis ürünlerimiz var. Bunları de düşündüğümüz antlaşma toplanmış istihsal 465 tonu buluyor. Bunlarla bu arada istediğimiz üretim miktarına cemaat değil. Benim gönlümden güzeşte Çorum bal istihsal merkezi olmalı. Çorum bu noktada birinci olmalı. Bal denildiğinde Çorum denilmeli. Bunun için elimizden geldiği müddetçe birliğimizi destekliyoruz. Üretimlere karşın istediğimiz noktada değiliz. Çorum benzeri endüstri ve turizm kenti olmasının yanında bir zamanda bire bir ekincilik kenti. Bu yıl 75 bin dekar henüz gündöndü ekimi çok oldu. Ancak bu bal üretimine yansımadı. Neden bunu değerlendiremiyoruz. Bal üretimi fail vatandaşlarımız imdi plato balı ve çiçek balı üretiyor. artık pazarlayacağı satabileceği ürünler üretiyor”

Konuşmaların arkası sıra tören düzeni üyeleri yoluyla katışıksız yetiştiricilerine plaket verildi. Programa Hitit üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yüksek Osman Öztürk, İl Kurnaz Komutan Vekili Alb. Çok Şaşmaz, MHP İl Başkanı Agah Karapıçak ve saf yetiştiricileri katıldı. – ÇORUM

Share: