Çorum’da çocuklar Vekâlet ve şehremaneti hisse senedi birliğiyle yüzme öğreniyor

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı ile Çorum Belediyesi gelişim birliğinde kentin dört yerinde kurulan portatif yüzme havuzlarında çocuklara ana yüzme becerisi kazandırılması hedefleniyor.

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığının “Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi” kapsamında şehir merkezindeki Tevfik Kış Spor Salonu, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu, Cuma Pazarı ile Çorum Belediyesi Kermen Mahalle Spor Tesisi bahçesinde seyyar yüzme havuzu kuruldu.

Çocukların spor tesislerine ulaşımını kolaylaştırmak üzere ölçülü çalışma kapsamındaki yüzme kursları başladı.

Çorum Şehremaneti Komutan Yardımcısı İsmail Yağbat ile Toyluk ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlayan, Kale Mahalle Spor Tesisi’ni müzakere ederek portatif yüzme havuzunu inceledi.

Yağbat, gazetecilere, portatif yüzme havuzlarındaki kursların bağ gördüğünü söyledi.

Kursların ilkgüz sonuna kadar bitmeme edeceğini dile getiren Yağbat, “Cümle projeden haddinden fazla memnun. Haftanın altı haset dört projeksiyon şeklinde yüzme kursu veriliyor. Burada yaklaşık bin kişiye yüzme öğretmeyi hedefliyoruz. Diğer kurslarımızla binlerce çocuğumuz yüzme öğrenmiş olacak.” dedi.

Çağlar da Bakanlığın bu zümre projelerle insanların spor etme alanlarına ulaşımını kolaylaştırdığını vurgulayarak “Vatandaşlarımızdan, ‘Tatile gidiyoruz, çocuklarımız yüzme bilmiyor.’ ifadeleri duyuyoruz. Tatile gittiklerinde, denizle, gölle karşılaştıklarında rahatlıkla yüzebilmelerini ulaşmak istiyoruz. Portatif havuzlarla erişim sorununu de ortadan kaldırmış oluyoruz.” diye konuştu.

Kursta yüzme eğitimi kayran 6. dershane öğrencisi Umut Ede ise daha yüzme bilmediğini belirterek “Açıldığını arkadaşlarımdan öğrendim ve yüzme bellemek amacıyla buraya geldim. Gelecek hafta tatile gidiyoruz, gittiğimde kendimi deneyeceğim.” ifadesini kullandı.Share: