Cumhur Reisi Erdoğan Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya- Ukrayna savaşının barışla sonuçlanması için gelişigüzel türlü gayreti gösterdiklerini belirterek, “Amacımız, inşallah ırak sıfır benzeri tarihte, Sayın Putin’le Sayın Zelenskiy’i da ülkemizde bir araya getirerek, bu krizi kökünden çözecek yolu açmaktır.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından millete seslendi.

İstanbul Medeniyet Üniversitesinin 1 milyon pusula kapasiteli yeni kütüphanesinin açılışının 12 Ağustos’ta yapıldığını anımsatan Erdoğan, Türkiye’nin katalog atılımıyla ilişik şümullü benzeri yorum etme imkanı bulduklarını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içindeki Kavim Kütüphanesi’nin devlet sınırlarını aşan prestijinin dahi akla yatkın istikamette gittiklerini meni ettiğini belirtti.

Erdoğan, güzeşte hafta Çorum ziyaretinde, yatırım bedeli 3 bilyon 263 milyon lirayı bulan eser ve hizmetlerin resmi açılışını yaptıklarını, Sungurlu Kombinasyon Uran Bölgesi’nde inşasına başlanan çok heybetli aynı savunma endüstri projesinin temelini attıklarını hatırlattı.

Çorum’bile, 6 milyarlık yatırımla yapılan üç ayrı fabrikanın önce etabının 2023’te hizmete alınacağını tamlayan Erdoğan, bu tesislerin yılda 2 milyar teklik melfuf derece üreterek, cari açığın azalmasına 4 bilyon lira katkıda bulunacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Araba ve Kimya Endüstrisi şirketinin teknoloji ve hikmet birikimi desteği ile kurulan tesisin herhangi bir şeyiyle yüzdelik 100 evcil ve milli bir işaret olacağını kaydetti.

Erdoğan, Nevşehir’bile Hacı Bektaşi Iye Anma Programına katıldığını birlikte hatırlatarak, “Hünkarın ‘ayrımsız olalım deneyli olalım tüvana olalım’ tevhidini toplama olduğumuz canlarla paylaştık. Hazreti Hünkarın ‘gelin canlar bire bir olalım’ çağrısına milletimizin, İslam aleminin ve dünyanın gelişigüzel zamankinden bundan sonra ihtiyacı olduğu benzeri dönemde Hacıbektaş’tan verdiğimiz mesajların tekmil gönüllerde makes bulduğuna inanıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Malezya Kralı Şehriyâr Abdullah Ri’ayatuddin Desise-Mustafa Billah Şah’ın Türkiye’ye resmi ziyaretini, iki devlet ilişkilerinin geliştirilmesi bakımından tarihi bire bir dönüm noktası kendisine değerlendirdiğini nâkil Erdoğan, “Cemaziyelevvel akşam birlikte ailecek gelişigüzel İstanbul’dahi aynı arada olduk ve oradan birlikte yeniden hem iki mutluluk ortada artık atacağımız adımların bile müzakeresini birlikte yaptık.” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşı

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın genişlik koskocaman akse başlığı olan Rusya-Ukrayna savaşının Türkiye ile cemi insanlığı ait sonuçlar doğuran etkilerinin bitmeme ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye olarak bu savaşın önce önüne ayrılmak, peşi sıra dahi barışla sonuçlanması üzere her cins gayreti gösterdiğimize bütün şahittir. Hububat krizinin önüne geçecek mekanizmanın kurulması birlikte yine bizim gayretlerimizle olanaklı olmuştur. Dünya tahıl üretiminin üçte birinden fazlasını Rusya ve Ukrayna’nın gerçekleştirdiği ayn önüne alındığında, çabucak Ukrayna tahılının, ülkemiz üzerinden dünyaya gönderilmeye başlanması birlikte adamlık üzere çivi başına eleştiri tıpkısı gelişmedir. Ülkemizin Rusya-Ukrayna krizinde sergilediği dengeli, barışsever ve hal odaklı yaklaşımın önümüzdeki günlerde farklı alanlarda bile olumlu neticelere ara kazanç edilmesi için gayretlerimizi sürdürüyoruz.”

Erdoğan, Rusya Oran Başkanı Vladimir Putin ile 5 Ağustos’ta Soçi’üstelik aynı araya geldiğini hatırlatarak, Putin ile iki devlet ilişkilerini, bölgedeki sair gelişmeleri ve Ukrayna Savaşı’nı müzakere imkanı bulduklarını aktardı.

Ukrayna’dahi sabık hafta planlı Üçlü Zirve’yi, Konfedere Uluslar Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile gerçekleştirdiklerini tabir eden Erdoğan, “Amacımız inşallah ırak olmayan tıpkısı tarihte Sayın Putin’le Sayın Zelenskiy’i birlikte ülkemizde tıpkısı araya getirerek, bu krizi kökünden çözecek yolu açmaktır.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Esenler’dahi, Türkiye’nin bildirme şişman kentsel transformasyon projesinin geçmiş etabının ev teyit törenine dahi katıldığını belirterek, “Esenler’deki 60 bin konutluk kentsel tahavvül projesi, konutları, yetişek ve perestiş kurumları, yeşil alanları, seçme kalem sosyal ve kültürel ihtiyacı karşılayacak alanlarıyla hoşur İstanbul’a reva tıpkısı eserdir.” diyerek konuştu. Erdoğan, projenin sene sonuna kadar etap adım derakap tamamlanacağını bildirdi.

Manisa’ya yaptığı ziyarete da değinen Erdoğan, burada sıska üzüm çalım fiyatını kilogramda 27 teklik yerine açıkladıklarını hatırlattı.

Erdoğan, Filistin Kerem Başkanı Mahmut Abbas’ı erte mihman edeceğini, çarşamba haset Müteahhitler Birliğinin Bağış Töreni’ne katılacağını belirtti.

MHP Umumi Başkanı Devlet Bahçeli ile perşembe günü Ahlat’ta, cuma haset Malazgirt’te programlara katılacağını kaydeden Erdoğan, “Anadolu’yu bizlere yurt kendisine bırakan ecdadımızı namahrem edeceğiz. Cuma namazımızı inşallah Malazgirt’te kılacağız. Kült İşleri Başkanımızın imametinde inşallah Cuma Namazı namazımızı orada ifa edeceğiz. Önümüzdeki haftanın önce gününü birlikte Büyük Taarruz’un 100. Yılının heyecanını Kütahya ve Afyonkarahisar’daki programlarda vatandaşlarımızla alay malay yaşayacağız. Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle balaban ve faal Türkiye’nin inşası uğrunda dursuz duraksız, gözü kapalı, çalışmaya, işaret ve hizmet üretmeye, mücadeleye selis bitmeme edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: