Cumhur Reisi Erdoğan, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (4)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizin dünyadaki sunu prestijli markalarından biri haline gelen İstanbul Hava Meydanı bu ayın 22 günü 30 bin 970 uçuşla 5 milyondan fazla yolcuyu ağırladı.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Hükûmet Toplantısı’nın ardından millete seslendi.

Havalimanlarındaki geçici sayılarına değinen Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:

“Ülkemizin dünyadaki bildirme prestijli markalarından biri haline gelen İstanbul Havalimanı bu ayın geçmiş 22 günü toplanmış 30 bin 970 uçuşla seyahat eden 5 milyondan çok yolcuyu ağırladı. Mesele bu, eşek ölür kalır semeri, eş ölür kalır eseri. Tığ bu eserlerle övüneceğiz. Sen hangi yaptın, hangi? Onu söyle. Öyle İstanbul’bile gidip bir çeşmenin musluğunu çevirmekle küşat olamaz. Bak bu kadar büyükşehir belediyeleri kazandınız, bu büyükşehir belediyeleriniz ne yaptı evet bunları söyleyin. Aynı kere yapmaktan acizsiniz. Yapamazsınız zira kentlileşmiş oluşmak eksantrik aynı şeydir amma gayrimedeni kalkmak alelacayip aynı şeydir.

Tığ ‘Yol medeniyettir’ diyoruz, ‘Su medeniyettir’ diyoruz ama siz gelirken suyu çok çokça ucuzlatacağınızı söylemiştiniz amma şimdi suya remiks üstüne bindirim yapıyorsunuz. Hangi oldu? Hastalık? Ben vatandaşlarıma bunu ifham etmek istiyorum. İşte İstanbul’un Şehremini olduğum devir sizler suyun ne kavrama geldiğini gayet iyi biliyordunuz. Sular akıyor muydu? Bulunmayan. Biz bilcümle bu işleri hallettik mi, hallettik. Suyu gayet sıkıntılı fiyata tığ İstanbul halkına verdik. Hangi ahit? 94’te. Bizden ilk yeniden CHP vardı amma onlarla maalesef suyu hatırlamak adalet getire, yoktu.”

Reisicumhur Erdoğan, Antalya Havalimanı’nın 20 bin 235 uçuşla 3,6 milyonu fazla yolcuya bakım verdiğini belirtti.

Türkiye’nin dünya ile yarıştığına belen fail Erdoğan, şunları söyledi:

“Sabiha Gökçen… Erkek Kemal televizyon televizyon dolaşıyordu ‘Sabiha Gökçen için ne gerek var, ihtiyacımız namevcut ki’ böyle konuşuyordu. ya şu anda Sabiha Gökçen’den bir dönemde 13 bin 200 uçuş ve 2,2 milyon yolcuyla, o bile bu kervana katıldı. evet anlamaz bunlar anlamaz. Ben sevgili vatandaşlarıma sesleniyorum, diyorum ki ‘Bak deminden tığ ikinci pisti da yapıyoruz.’ İnşallah mayısta ikinci pistimiz bitiyor ve bire bir başka taraftan yeni terminal binasını de yapacağız Sabiha Gökçen’e ve Malezyalılar ‘Bırakın biz yapalım’ diyorlar. Henüz önceki geçmek istiyorlardı ama baktılar kim burasının maşallahı var, yarışlık tertemiz, inşallah mayısta bitiyor. Bire Bir taraftan bile şu anda terminalin yapımı ile alakalı çalışmaların kararını vereceğiz. Malezyalılarla ortak mı yaparız, yoksa halis Malezyalılara mı bırakırız, hep bunların kâffesi adisyon pusula işidir. Erkek Eksiksizlik bu işlerden anlamazsın. Biz ülkemizin hayrına ne varsa bunları yapacağız. Avrupa’dakiler özellikle kalkmak amacıyla dünya havacılığı haddinden fazla aheste sorunlarla boğuşurken hamdolsun bizim havalimanlarımız rekordan rekora koşuyor. Konfor var, izzetüikram.. Hiçbir havalimanında ve havayollarında bizimkiler büyüklüğünde kalite, ikram bulunmayan.”

Reisicumhur Erdoğan, güzeşte cumartesi haset Sakarya’birlikte hizmete açılan Kaynarca-Glokom yolunun 49 kilometrelik kısmının bölgedeki ciddi trafiği şanlı ölçüde rahatlatacağını kaydetti.

Ulaştırma projelerinin açılışlarını kıvrak sürdürdüklerini, bu hafta birlikte açım olacağını ve Kaz Dağları bölgesinde 4,6 bilyon liralık ayrımsız yatırım bedeli ile düz yazı edilen, ortamında 5,7 kilometreyi bulan Assos ve Troya tünellerinin birlikte kayran aldığı toplamı 9,6 kilometre olan Ayvacık-Küçükkuyu yolunun açılışa hazır ayla getirildiğini vurgulayan Erdoğan, Aklı Kıt Dağı’nın artık yangınlarla anılmamasını istediklerini belirtti ve “İşte buralardan araçlar bu tünellerden rahatlıkla geçsin.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Diyarbakır’birlikte Cenup Gün Batısı Mekân Yolu’nu 29 kilometreyi aşan uzunluğu, köprülü kavşakları ve köprüleri ile 1 milyar teklik maliyetle tamamladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

” Malatya’dahi yatırım bedeli 2,6 bilyon lira olan Malatya- Hekimhan yolunu üzerindeki 8 tüneli, 16 köprüsüyle hizmete almaya hazırlanıyoruz. evet ayrımsız birlikte sen kalk de kim ya ‘Böyle hakeza, tığ şurada şöyle metro yaptık’, ‘Şöyle tünel yaptık’. evet anlamaz, bilmez bu işleri. Artağan verimli biber dolması söyler. Hakkaniyet bulunmayan, üretim namevcut. Gaziantep’te güzergahı 25,5 kilometreyi bulan 16 istasyonlu, günce 358 bin yolcuya bakım verecek Gaziray’ı bitirdik. İstanbul’bile Kadıköy- Pendik metro hattının devamı niteliğindeki 7,4 kilometre uzunluğa erbap günce 1,2 milyon palyatif kapasiteli Pendik-Sabiha Gökçen yer altı treni hattının inşasını nihayete erdirdik, o birlikte bitti. Birlik bu projeleri teşrinievvel ayı zarfında inşallah hizmete açmayı planlıyoruz. Bu ürün ve hizmet şöleninin açılışını önümüzdeki iş haset, 2 Ekim’de Pendik-Sabiha Gökçen metro hattıyla yapıyoruz. Ülkemize bugüne kadar 183 bilyon dolarlık eriştirme ve enformasyon altyapısı nasıl kazandırdıysak, inşallah 2053’e kadar 198 milyar dolarlık arttırma iblağ ve altyapı yatırımıyla bile buluşturacağız.”

Eserleri milletin hizmetine sunmayı sürdürdüklerini vurgulayan Erdoğan, yeryüzü şişman sağlık yatırımlarından birisi olan Ankara’nın 2. kent hastanesi Etlik Kent Hastanesinin 28 Eylül Çarşamba törenle hizmete açılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki hafta sonu devlet genelindeki cemevlerinin temel atma ve şişman açılış töreninin gerçekleştirileceğini kaydetti.

(Sürecek)

Share: