Cumhur Reisi Yardımcısı Oktay, “Gençlik ve Domestik Yönetimler” temalı “Cümle Bana Göre Festival”de konuştu Açıklaması

Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, CHP’nin başörtüsü kanun teklifine ilişik, “Çoğunluğu aldığınız antlaşma yasayla esasen eski haline çokça şen getirebilirsiniz. Buyurun varsanız, mertseniz, erkekseniz, sözünüz dahi böyleyse, buyurun ‘Anayasayla değiştirelim.’ dedik.” ifadelerini kullandı.

Fuat Oktay ve eşi Hümeyra Delicesine Oktay, SELIM Tümen Evcil Yönetimler Başkanlığınca Hükûmet Merkezi Budun Bahçesi’nde düzenlenen “Gençlik ve Evcil Yönetimler” temalı “Birlik Bana Bakarak Curcuna”i musahabe etti. SELIM Fırka Kadın Kolları ve Deneyimsizlik Kolları ile belediye stantlarını gezen Oktay, arkası sıra Deri Alanı’na geçerek gençlerle söyleşi programına katıldı.

Oktay, toyluk kavramını sadece hoşnutluk bağlamanın haddinden fazla güçlükle tıpkısı tanımlama olacağını belirterek, esas gençliğin zihinde, hayallerde, üstlenilen hedef ve edinilen vizyonda bulunduğu söyledi.

Gençlere, yaşı bakımından deneyimsizlik dönemini geride bırakmış ancak ruhu tendürüst kişilerden faydalanmaları tavsiyesinde mevcut Oktay, “Şayet buna hani gençliği yaşla örtüştürmeyle ilişkin yaşıt olursa, elhak şu anda herhangi bir aktarılma gelişigüzel olduğumuz Cumhurbaşkanımız bunun sunma iyicene örneklerindendir. Recep Tayyip Erdoğan’dır.” dedi.

Oktay, başarının tanımını yaparken bahtiyarlık kavramının kesin buna eklenmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Sizi bahtiyar edecek, sizi pespaye bireysel anlamda da içtimai anlamda üstelik istiğna edecek o ruh neyse, sizi bahtiyar edecek molekül odur. İllaki gür benzeri üniversiteye müracaat etmek veya üniversitenizin yahut okulunuzun, sınıfınızın genişlik kalburüstü öğrencisi tevessül etmek değil.” diyerek konuştu.

Toyluk yıllarında, Türkiye’nin koşulları ve imkanlarının haddinden fazla değişik olduğunu, bu nedenle henüz değişik ayrımsız gelecek oluşturmayla ilişkin arayışta bulunduklarını anlatan Oktay, şöyle bitmeme etti:

“Bugün serencam günlerde ağırbaşlı gündem olduğu için söylüyorum. Başörtüsü zulmünün hangi olduğunu hiç görmeden doğdunuz ve büyüdünüz. Yani bizim üniversitede olduğumuz dönemde başörtüsü takan arkadaşların bugün, o başörtüsü zulmünü engellemeye çalışanlar tarafından şüphesiz yapıldığını ve kendilerinin dahi o zulmü tekrardan yapmayacaklarına dair kendilerine güvenemedikleri için ‘Bir yasayla de önüne geçelim.’ dedikleri. Biz dahi ‘Sizin yasaya de yiğitlik imkânsız. Çoğunluğu aldığınız antlaşma yasayla yeniden eski haline haddinden fazla rahat getirebilirsiniz. Buyurun varsanız, mertseniz, erkekseniz, sözünüz de böyleyse, buyurun ‘Anayasayla değiştirelim.’ dedik. Bizim dönemimizde tığ bunları yaşadık. En mahdut eş hakları diyerek ifade edeceğimiz bir nice haklardan yoksun kalarak. Bizim için zaman sizin bayramlarda, milli bayramlarda, gururla çıktığınız o meydanlar, bizim çıktığımızda cümle değerlerimize az daha resmi bir dille küfredilen, taşlama edilen ve zulmedilen günlerdi. Yani bırakın özlük inançlarınızı geniş rapor edebilmeyi, size resmi ideolojinin dayattığı fikir ve us dünyasını kabul etmek zorunda bırakıldığınız veya bırakılmaya çalışıldığınız benzeri dönemde yaşadık tığ. Ben hatırlıyorum şu anda konuşurken üstelik, işte temas 6 ayda, 1 yılda hükümetler değişirdi 70’lerde. Zannetmeyin kim bugünkü kabil 5 yılda benzeri hükümet, değme cins etrafınızdaki içeride ve dışarıdaki olumsuzluklara karşın istikrarını sürdüren, metin duran aynı hükümet ve onun başında aynı önder Recep Tayyip Erdoğan kadar vardı.”

“İlk oyumu SELIM Fırka’ye kullandım”

“Sizin evvel oy kullanmanızı düşkünlük ediyorum. Bizimle paylaşır mısınız?” sorusu konusunda Oktay, üniversiteyi bitirdikten bilahare doktora düzenlemek üzere mahdut dışına gittiğini ve o dönemde sıkıntılı dışına giden vatandaşların fikir kullanma hakkı olmadığını aktararak, “Döndüğümde geçmiş oyumu kullandım. Döndüğümde yıl 2000 idi. Yani ilk oyumu AK Fırka’ye kullandım. YANLIŞSIZ Parti’den başkasına birlikte yıldız olmadı.” ifadelerini kullandı.

“Bizim izan dünyamız bağımsızdır”

Oktay, DOĞRU Öğür’nin “İlk Oyum Erdoğan’a, İlk Oyum YANLIŞSIZ Tümen’ye” kampanyasını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Bilcümle bize şurası söylediler ve gerçekliğin ötesinde aynı takanak tesis etmek istediler. Yani gençlerden kopmuş, gerçeklikten kopuk bire bir SELIM Fırka ve Recep Tayyip Erdoğan diye. Halbuki Recep Tayyip Erdoğan’ın ayrımsız özelliği var. Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatına baktığınızda cahillik kollarında başlayan bu savaş. Bugün da dahil, o bilgisizlik kollarını tek bırakmadan devam eden bire bir boyutu var. İlk sorunuz vardı evet ‘Gençliği ne ile tanımlıyorsunuz?’ dediğiniz. Aslında Recep Tayyip Erdoğan’ı taze bırakan en büyük özelliklerden birisi gençlerle gelişigüzel oluyor olması. Demincek o rabıt hiç kopmamış olmasına rağmen, güya kopuk kadar bire bir matlup oluşturmaya çalıştılar. Halbuki Recep Tayyip Erdoğan, gittiği her ilde gençlerle tıpkı araya sağlık. Basiret dünyasını tazeler, rahatlar. Yani oraya gittiğinde benzeri program yapmaz. Oraya gittiğinde dertleşir, kardeş kardeş valör, bütün algıları açıktır. Yeniliklere karşı, inovatif duruşlara alın ve eleştirilere karşı. Bilir ki çoluk çocuk, statükoyu eleştirir daima. Şayet ki temas düşün bizden mevrut olsun veya gençlerden değişik benzeri fikir gelsin, zerre sorgulamadan gençleri tercih kadir.”

Gençleri XYZ diyerek ayırarak, bu algının yürütülmek istendiğini belirten Oktay, buna cebin durduklarında “ilmî yaklaşmadıkları” varsayımının öne sürüldüğünü söyledi.

Oktay, gençliği sınıflandıran çalışmaların Amerika, İngiltere yahut bambaşka aynı ülkede yapıldığına meni ederek, şöyle konuştu:

“Oradaki gençliğin özellikleri tanımlanmıştır. Siz, oradaki tanımladığınız gençliğin özelliklerini gelip Türkiye’deki gençliğin üzerine o elbiseyi hakaret etmek istediğinizde, bu bizim gençliğimize yurt sağlık. Bizim bire bir özelliğimiz vardır. Tığ başkasının elbisesini giymeyiz. Gayr bize giysi giydiremez. Biz elbisemizi kendimiz dikeriz. Bizim beyin dünyamız bağımsızdır. Yani bize zincir vurulmaz, bize zincir vuramazlar.”

DOĞRU Öğür’nin gençlerle zılgıt edilmeye çalışıldığını, gittikleri temas yerde gençlerle olduklarını ve bu tehditlere “evvel oyum DOĞRU Fırka’ye ve önce oyum Erdoğan’a” diye niteleyerek kayran okuduklarını anlatan Oktay, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu kere bile paniklediler. Yani muhalefetin üstelik hakeza tıpkı garipliği var. Ne söylerlerse 2 dönüş sonra altında kalıyorlar. Yani bu gençliği tanımlıyorduk evet muhalefette dahi dinç namevcut. O eskimemiş diye niteleyerek sundukları, şöyle altılı masanın etrafındakine bakın, yer yenisi 300-500 yaşındadır. O büyüklüğünde de yoktur zira tarihle bağları bulunmayan bunların. Tarihle bağları üstelik bütün mandacı zihniyetten geliyor. Yani özlük temiz değerlerimizden kaynaklanan bu dosdoğru ayakta duran hani dikleşmeyen amma zinde ayakta duran ve liderliği sav eden bire bir SELIM Fırka zihniyeti, Cumhur ittifakı zihniyeti değil bu. Mandacı zihniyetin da dayatmaların getirdiği o algıları gerçekliğin konusunda giydirmeye çalışanlar, töz elbise ortaya çıkınca panikliyorlar, altında kalıyorlar. Zımnında sizler dahi o ‘İlk oyum Erdoğan’a, geçmiş oyum YANLIŞSIZ Fırka’ye’ olayının fahri neferlerisiniz.”

Söyleşide, Çorum Belediyesi Türk Nutuk Müziği Korosu dahi saz dinletisi sundu.

Share: