Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antep ve Mardin’deki kazalarla ilişik konuştu: İhmali olanlar üzerine gereken yapılacak

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, üç haftalık aradan sonradan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki güruh yaklaşık 2 saat 45 zaman sürdü. Toplantının peşi sıra kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep ve Mardin’de bütün 35 kişinin fert verdiği kederli kazalara ait açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Sözlerime Gaziantep ve Mardin’da vadi mevrut kazalarda hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek vira etmek istiyorum. Avarız kamu boyutlarıyla soruşturulmaktadır. Soruşturmalar neticesinde, failler hakkındaki işlemler yapılacaktır. Analog kazaların yaşanmaması için temas alanda gerekli tedbirleri belirleyerek hayata geçireceğiz. Bu meselenin üstesinden gelmeye kararlıyız.

“SERENCAM KABİNEDEN BU YANA KIP ÇOK ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRDİK”

Akibet bakanlar kurulu toplantımızdan bu yana ülkemizi ve milletimizi yakından ilgilendiren mukavim çok mücahede gerçekleştirdik. GÖZYAŞI toplantımızda esmer, deniz ve albeni kuvvetlerimizde terfileri görüşüp karara bağladık. Şanla, şerefle yürüttükleri görevlerini başarıyla tamamlayarak emekliye ayrılan umum komutanlarımıza ülkemize olan hizmetleri nedeniyle şahsım ve milletim namına teşekkür ediyoruz.

Yeni kademe ve görevleriyle ülkemize oylumlu hizmetlerde bulunacaklarına inandığımız subaylarımıza başarılar diliyorum. Salgın döneminde site ziyaretlerimizi seyrekleştirdiğimiz için zorlu çok ilimize gitme imkanı bulamamıştık.

CEMEVİ ZİYARETİ

Bu çerçevede 6 Ağustos’ta Kocaeli’ni konuşma ettik. Önceki bu şehrimize derece katan iş dünyamızla bir araya geldik. Şişko açım töreninde vatandaşlarımızla buluşup özlenti giderdik. Yatırım tutarı 8,5 milyar lirayı geçen yüzlerce eserin şişman küşat törenini gerçekleştirdik.

Dünyanın yer yaygın 6. diplomatik misyonuna cemaat mevki namına şümullü istişareler yapıyoruz. 2023 ve ötesinde aptal ve şefkatli Türk diplomasisi münasebetiyle büyükelçilerimizle ayrımsız mantalite turu yaptık. İnşallah ‘dünya beşten büyüktür’ diye niteleyerek tabir ettiğimiz küresel idare değişikliğiyle ülkemizi adalet ettiği yere çıkarmak üzere uğraşacağız. Ayrımsız akşam Hüseyin Gazi Dergahı’na Alevi vatandaşlarımızla Aşure Ayı orucunu açtık. Türkiye’nin ve Türk milletinin ayrılmaz parçası adına gördüğümüz canlarımızla sebepsiz ve kuma icraat sürdüreceğiz.

“DOĞALGAZ SEVİNCİMİZİ YENİ MÜJDELERLE TAÇLANDIRACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Abdülhamid Han gemimizi 9 Ağustos’ta Antalya Gazipaşa açıklarındaki görev adına uyguladık. Karadeniz’birlikte 540 bilyon metreküplük doğalgaz sevincimizi bakir müjdelerle taçlandıracağımız bu araştırma gemimiz irademizin sembolüdür. Akkuyu’daki çekirdeksel santralimize her an incelemelerde bulunduk. Bir zaman akşam ezanı saatlerinde Konya’bile planlı 56 farklı ülkeden sporcuların katılım ettiği 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın açılışını yaptık.

Balkanlar’daki bacanak ve kardeşlerimizle mail ilişkilerimizi sürdürmeye özel ehemmiyet veriyoruz. Bu kapsamda 10 Ağustos’ta Arnavutluk Başbakanı ile tıpkı araya geldik. İnşallah Ilkgüz’ün önce haftasında 3 ülkeyi havi Balkan turuna çıkacağız. Bire Bir dönme Slovenya Cumhurbaşkanını külliyemizde konuk ettik. Türkiye’nin ilişkin su kaynaklarını arz çalışkan bereketli şekilde elde etmek üzere baraj inşasına hususi önem veriyoruz. 605 bakir hidroelektrik santraliyle bu doğrultuda kebir mesafeler itmam ettik.

“ÜLKEMİZİ HİDROELEKTRİK ÇETIN BAKIMINDAN DÜNYADA 9.SIRAYA YÜKSELTTİK”

Bu sayının 930’u bulduğunu ifşa etmek isterim. Ülkemizi hidroelektrik alçak itibarıyla dünyada 9. sıraya yükselttik. Hem kuraklığa hem dahi yeğin baskınlarına karşı heybetli enfrastrüktür kurduk. DSİ’nin düzenlediği törende 11 Ağustos’ta 34 hidroelektrik barajını hizmete alarak bu alandaki gücümüzü henüz birlikte arttırdık.

İstanbul Uygarlık Üniversitemizin 1 milyon tezkere kapasiteli kütüphanesinin açılışını 12 Ağustos’ta yaptık. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içindeki Kavim Kütüphanesi’nin ülkemiz sınırlarını bile aşan prestiji bize akıllıca istikamette gittiğine meni ediyor. Çorum’üstelik nişane ve hizmetlerin resmi açılışını yaptık hem birlikte Sungurlu Birleştirme Endüstri bölgesinde inşasına başlanan haddinden fazla mefret defans sanayi tesisinin temelini attık. 6 milyar liralık bu yatırım, yılda 2 bilyon teklik mülhak değer üreterek akan açığımızın azalmasına 4 bilyon liralık katkıda bulunacaktır. Bu yapı rastgele şeyiyle yüzdelik 100 yerel ve milli bire bir ürün olacaktır.

Nevşehir’de Hacı Bektaş Veli ihtifal programında hünkarın bire bir olalım, iri olalım, kıvrak olalım tevhidini cem olduğumuz canlarla paylaştık. Malezya Kralı sayın Sultan Abdullah’ın 16 Ağustos’ta ülkemize yaptığı resmi ziyareti iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi bakımından tarihi dönüm noktası adına değerlendiriyorum. Geçmiş akşam ezanı üstelik ailecek birlikte İstanbul’de aynı arada olduk. Hem iki mutluluk beyninde atacağımız adımların müzakeresini birlikte yaptık.

“AMACIMIZ, PUTİN VE ZELENSKİ’Yİ BİR ARAYA GETİREREK KRİZİ KÖKLEŞMIŞ ÇÖZMEK”

Rusya Ukrayna savaşı ülkemizle birlikte cemi insanlığı etkileyen sonuçlar doğuruyor. Türkiye olarak savaşın önüne teslim etmek, ardından barışla sonuçlanması üzere temas soy gayreti gösterdiğimize cümle şahitti. Dünya tahıl üretiminin üçte birinden fazlasını Rusya ve Ukrayna’nın gerçekleştirdiği göz önüne alındığında Ukrayna tahılının ülkemiz üzerinden dünyaya gönderilmesi yabanlık üzere nazik gelişmedir. Ülkemizin sergilediği tartılı, barışçı, hal odaklı anlayışın müspet neticelere ara kazanç edilmesi üzere gayretlerimizi sürdürüyoruz.

Soçi’bile sayın Putin’le bu konunun yanı sıra iki ülke ilişkileri, Ukrayna savaşını eksiksizce mülakat imkanı buldum. Geçtiğimiz Perşembe günü Ukrayna’ya her an BM Genel Sekreteri’nin katılımı ile sayın Zelenski ile yaptık. Amacımız Putin ve Zelenski’yi Türkiye’birlikte aynı araya getirerek krizi cezrî çözmektir.

Esenler’deki 60 bin konutluk kentsel tahavvül projesi konutları, terbiye, tapınma kurumları, yeşil alanları, herhangi bir soy toplumsal, kültürel ihtiyaçları karşılayacak alanları ile küçük İstanbul’a yakışacak eserdir. Bu eserlerimizle inanıyorum ki oraya ati vatandaşlarımız bizlere çok haddinden fazla dualarda bulunacaktır. İnşallah TOKİ ve Esenler Belediyemizin işbirliği ile planlı yılsonuna kadar 5 bine ulaşacak bu projeyi kadem adım tamamlayacağız

Cumartesi günü Manisa’daydık. Burada aynı üzüm bağında üreticilerimizle hasbıhal ettik. Hasbıhal ederken beklentilerini da sorduk. Beklentilerin ardından üstelik münhal fiyatı açıkladık. Şehrimize kazandırdığımız 4 milyar 665 milyon teklik nişane ve hizmetlerin resmi açılışını yaparken sıska üzüm çalım fiyatını kilogramda 27 liralık yerine açıklayarak üreticilerimize müjdemizi verdik.

“CUMA NAMAZINI MALAZGİRT’TE KILACAĞIZ”

Gerçekleştirdiğimiz haddinden fazla sayıda ikili mülakat, derinti ve programla ülkemize hizmet edecek, beklentileri karşılayacak icraat yaptık. Bugün Jandarma ve Kenar Asayiş Akademimizin bitirme törenine paydaşlık edeceğiz. Erte Filistin Ihtişam Başkanı sayın Abbas’ı görüşme edeceğiz. Perşembe haset Yabani Armut, Cuma günü Malazgirt’te olacağız. Sayın Bahçeli ile gelişigüzel bu iki önemli programımızı inşallah gerçekleştireceğiz. Cuma Namazi namazımızı inşallah Malazgirt’te kılacağız. Diyanet İşleri Başkanımızın imametiyle inşallah cuma namazi namazımızı ödeme edeceğiz. Kütahya ve Afyonkarahisar’dahi vatandaşlarımızla alay malay olacağız.

Milli iradenin üstünlüğünü kasılma edip, vesayeti etkisizleştirmek, yıldırı örgütlerinin başını çiğnemek, darbecilere ülkeyi az etmek vasıtasıyla mücadelemizin eke kısmını başardık. Serencam dönemde faiz, kur, enflasyon denklemiyle sınandığımız tutum alanı olduğu gerçektir. Ekonomimizi gark etmek tehdidi ile 2018’den itibaren kullanılmamış programı hayata geçirmeye başladık. Envestisman, istihdam, istihsal, ihracat ve cari fazla vasıtasıyla ülkemizi büyütme esasına dayalı programın nazari peş planı ve uygulamanın anlaşılması az buçuk vakit aldı.

“PARA ŞIŞKINLIĞI İÇİN TEDBİRLER ALIYORUZ”

İşimize baktık, ekonomide köklü dönüşümü adım adım hayata geçirdik. Yıllar önceki yaptığımız önceliği istihdama ve üretimi ita tercihine bugün kaslı ülkeler dahi ilkin oluşmak için tamlık dünyanın başladığını görüyoruz. Mandacı iktisatçılar hala görmezden gelmeye, üstünü örtmeye, yatmaya bitmeme ediyor. Düşünce ve vicdan sahibi iktisatçıları programı biraz mahcup ifadeyle olsa bile takdir ediyor. İktisat teorileri ve uygulamaları fizik ve hesap kabil seçkin yerde uygulanan kuralları, formülleri, denklemleri olan konular değildir.

Her ülkenin, toplumun şartlarına, kültürüne, birikimine, kabiliyetine, gücüne bakarak değişiklik gösterir. Bire Bir ülkede başarılı olan modelin diğerinde bile bir sonucu vereceğin garantisi yoktur. Ülkemizde ısrarla belirli iktisat modellerin kullanılması isteyenlerin fanatizmi eksantrik yarar ilişkilerinden kaynaklanmaktadır.

“BILCÜMLE ACUN FAZILETKÂR PARA ŞIŞKINLIĞI GERÇEĞİ İLE BOĞUŞUYOR”

Bugün itibariyle hep dünya faziletkâr pahalılık gerçeği ve aylakçılık tehdidiyle boğuşuyor. Türkiye ise kazançlı modeli sebebiyle tarihinin sunma faziletkâr üretim, ihracat, istihdam seviyesine ulaşmıştır. Para Şişkinliği rakamlarımızın nominal kendisine çok efdal seyretmesi elbette üzüntü vericidir. Biz pahalılık rakamlarının insanlarımızın hayatındaki huysuz etkilerini, seçme kesimin gelir seviyesini yükselterek kaldırılmış etmeye çalışırken bire bir zamanda enflasyonu düşürecek tedbirleri alıyoruz.

Uzunca süredir enflasyonsuz ekonomik iklimde yaşamaya alışkın ülkelerde bizimkiyle kıyas edildiğinde daha sıradan gözükün oranların etkileri çok daha koyu ve tahripkâr hissediliyor. Zaman yaşadığımız şişkinlik bütçe ve avarelik kaynaklı değil global gelişmelerin tetiklediği istikrarsız bedel hareketlerinin sonucudur. Yani maliyet odaklı enflasyondur. Mali dalgalanmalar ve dirlik hareketleri üzerinden soymayı itiyat haline getirenler bizi benzeri yola oyulgalamak amacıyla canhıraş tıpkı gayret içindeler. Ülkemiz ekonomide öz yolunu çizmiştir, kararlılıkla yürümektedir. Türkiye’nin ihtiyacı faizi arttırmak değil, envestisman, istihdam, istihsal, ihracat, cari fazlayı arttırmaktır.

“O ESKİ TÜRKİYE ARTIK GERİDE KALDI”

Mütekâmil ülkelerdeki bizden henüz dip farklar içeren politika faizi ile pahalılık ilişkisine bakmayanların Türkiye’deki durumu acı tellallığı edasıyla anlatanların halleri farklıdır. Zaman Türkiye herhangi bir alanda ayrımsız başka ligin, tıpkısı bambaşka dünyanın oyuncusudur. Öz krizlerinin yükünü hafifletmek amacıyla politikamıza benzer hassaten elan ati adımlar atan kaslı ülkeler görüyoruz.

On Paralık kimesne kusura bakmasın. O eski Türkiye artık geride kaldı. Tığ bire bir asayiş politikalarımız, erke, endüstri, sosyal politikalarımız üzere, tutum politikamızı birlikte öz ihtiyaç ve çıkarlarımıza göre belirlemeyi sürdüreceğiz. 20 yılda yaptığımız eğitim, keyif, iblağ, erke, tarım, uygulayım bilimi yatırımı hasılı inşa ettiğimiz her altyapı aha bugünler içindi. Bu yatırımları küresel finans kurumlarına çıktı temel aktarma etmek amacıyla değil özlük vatandaşlarımızın maltalık seviyesini arttırmak, geleceğini güçlendirmek içindir. 184 bilyon dolara mümasil yatırımla muvasala altyapımızı, kendisi ve bölgemizin ihtiyaçlarını karşılayacak arkaç getirdik.

Ülkemiz yollarında dolaşan taşıtları yeniledik, çoğalttık. 100 milyar doların üstünde yatırımla yerleşmiş enerji gücünü hedeflerine akla yatkın seviyeye çıkarttık. Sanayicilerimiz makina ve takım altyapılarını yenilediler, güçlendirdiler. Toplamda 3,5 trilyon dolarlık yatırımla gelişigüzel alanda ülkemizi bugünlere hazırladık. Bu çalışma ve çabaların, fedakarlıkların neticesini ahiz vaktidir. Şimdi kamu unsurlarıyla nazik, kıvrak, gönençli, mutlak Türkiye’yi hemencecik nesir ika vaktidir. Bizden ahir nesle bırakacağımız 2053 vizyonumuzu biçimlendirme vaktidir. Kasaba, ulaştırma, erke, uran, tarımdan konuta büyüklüğünde pekçok alanda bu vizyonun sütunlarını yükseltmeye de başladık.

“BÜTÇE DİSİPLİNİNDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Hiç kimsenin politika mühendisliği, sinsi tuzak, naftalin ıtırlı içtimai projeleriyle bizi bu hedeften alıkoymalarına müsaade etmeyeceğiz. Türkiye’nin baştan eksik asrı aşkın süredir oynanan oyunlarla, sıcak mal sömürgesi haline dönüştürülmesine keyif göstermeyeceğiz. Ekonomi modelimizle envestisman özne, etkin, ticaret fail kazanacak. Bunların hasılasıyla de devlet, bütçe kazanacaktır.

Hükümete geldiğimiz günden beri titizlikle durduğumuz bütçe disiplininden ödünleme vermeyeceğiz. Büyümeden, isdihdam ve ihracata, bütçe gerçekleşmelerinden, global ticaretten aldığımız behre tüm rakamlar ekonomi programının öngörülerine uygundur.

Vatandaşlardan yegâne ricam öz paralarına güvenmeleridir. Domestik parayı koruyacak değme cins mekanizmayı oluşturduk. Imdi tek kimsenin dövize ve altına yönelmesi amacıyla faktör kalmamıştır. Tasarruflarını halen döviz ve altında markajcı vatandaşlarımızı Türk Lirası mevduatlarına dönmeye davet ediyorum.

“PİYASADA DENETİMLERİ SIKLAŞTIRDIK”

Hepimiz aynı Türkiye gemisinin içindeyiz. Bu sefine asayiş gibi tutum üzerinden açılan su alarak batarsa hepimizin boğulacağız. İş dünyamızı ve vatandaşlarımızı yetiştirmek amacıyla düşük zikıymet Türk Lirasını götürüp dövize yahut altına gidermek Türkiye gemisinde dam açmaktır.

Evine, arsasına, arabasına, stoktaki malına, verdiği hizmete, sattığı ürüne şişkinlik ve girdi maliyetlerine izahı olmayan fiyatlar iletilmek Türkiye gemisinde mahpushane düzenlemek demektir. Paradan para temizlemek namına yapacağı yatırımı yapmamak, işçiyi çalıştırmamak, ürünü üretmemek, satabileceği malı satmamak Türkiye gemisinde dam düzenlemek demektir.

Tüm bu gelişmeleri harfiyyen strateji ediyoruz. Belirleme ettiğimiz sorunların çoğunun hukuki değil aktöresel bütün bütün olduğunu gördüğümüz üzere kamunun mütenavip imkanlarını kullanarak çözüm arıyoruz. Piyasada denetimleri sıklaştırdık. Gıdadaki dengesiz bedel artışlarına cebin kooperatif marketlerini devreye soktuk.

“MISIR TON FİYATI 5 BİN 700 TL”

Bu komütatör ile akdarı üreticilerimize bir erim vermek istiyorum. Yerey Mahsulleri Ofisimiz hasat dönemi doğru akdarı kurum fiyatını bindi dünya ton başına 5 bin 700 liralık namına uygulayacaktır.

İşçi, işyar, emekliye büyüklüğünde değme kesimin sevap artışlarını yüksek tuttuk. Düşük gelirli kesimin hane ihtiyacını bloke etmek için Eylül’üstelik açıklayacağımız kullanılmamış atılımı dahi atıyoruz. İstihdamı anne işgücü eğitiminden uzmanlığa kadar seçkin seviyede destekliyoruz. Kamu ç alışanlarını melfuf araz, afiyet çalışanlarının insan haklarını çözdük.

Öğrencilerimizin stajlarını Millî Staj Programlarıyla nesnel kriterlerle gerçekleştirmelerini sağladık. 100 bini aşkın öğrencimizin yararlandığı staj programımızı henüz bile geliştiriyoruz.

“DANIŞMA BİLGİ SİSTEMİ’Nİ DEVREYE ALDIK”

Müşavere Vukuf Sistemi’ni devreye aldık. Üniversiteden mezun olan gençlerimizin amme ve hususi sektörde gelişim bulabilmelerini hatırlamak amacıyla kariyer merkezlerinin kapasitelerini güçlendiriyoruz.

Hangi alana kovucuk tutarsak tutalım, seçme konuda mevcut kazanımlarına topluluk çıkarak ülkemizi daha ileriye taşıyacak, halihazırda yaşadığımız sıkıntıları çözecek icraat içindeyiz. Hazne ve Maliye Bakanımız ve ekibi özellikle gelmek için ekonomiyle ilgili bütün kurumlarımız aktif koordinasyonla görevlerini yerine getirmektedir.

Vatandaşlarımızdan hoppadak sabır ve bindi istiyoruz. Bakanlar Kurulu gündemimizdeki kâh hususlarla ait bilgileri katılmak istiyorum. 3 hafta bilahare 12 Eylül Pazartesi başlayacak olan 2022-2023 eğitim bilimi-tedris yılına hazırlıklarımız kısık şekilde bitmeme ediyor. Ücretsiz öğüt kitaplarımızın basımı ve dağıtımı tamamlandı.

“NESEP KİTAPLAR ÜSTELIK ÜCRETSİZ OLACAK”

Paramızla pusula alamıyorduk. Kitap bulamıyorduk. Kayırıcı sınıflardaki abilerimizden üretme notlarını bile satın alamıyorduk. Amma demincek kuşe kâğıdı kağıtta basılı kitapları ücretsiz kendisine temas terbiye öğretim yılının başında sıralarının üstünde yavrularımızın önüne koyuyoruz.

Bu sene ibret kitaplarının yanısıra yardımcı kaynakları birlikte ücretsiz kendisine okullar açıldığında öğrencilerimizin masalarında amade edeceğiz. Dağıttığımız havari hakikat tutarı 130 milyonu buluyor. Milli Yetişek Bakanlığımız mecmu okullarımızın sililik, kırtasiye, siftinlik onarım, işlik kadar bütçeleri bu sene aracısız okullara gönderdi. Saffet işlerinde çalışacak 60 bin gönül okulların açılmasıyla görevlerine başlayacaklar.

10 bin okul projesi kapsamında 3 milyarlık proje kullanarak çokça mebzul icraat gerçekleştirdik. Sene sonuna kadar temel okulu sayısı 3 bine tamamlanacak. 1 Eylül’üstelik atamalarını yapacağımız 20 bin öğretmenin 7 binden fazlasını meslek öncesi öğretmenliğine tahsis ettik.

YAZ OKULLARI

Yazın açtığımız vukuf, nutuk, matematik ve ecnebi anahtar yaz okullarından 1 milyon çocuğumuz yararlandı. Bu yaz yeni projeyle ilişkin köy okullarını mamure ederek köy hayat merkezleri haline getirdik. Okulların açıldığı tarihe kadar 1500 karye hayat merkezini faaliyete geçirmiş olacğız. Adam durumu ve tıpkısı taleplerle defo tayinine müracaat eden öğretmenlerimizin başvurularının ayrıcasız tamamının karşılandığı müjdesini isnat etmek istiyorum.

Uzman ve başmuallimlik kadrolarına 614 bin 446 referans oldu. Iri bölümü vacip eğitimleri tamamladılar. Erdemli lisans, doktora yapmış olan 80 bin öğretmenimiz doğrusu muaftır. Boykot çağrılarını milli iradenin tecelligahı olan Meclisimize hürmetsizlik kendisine görüyoruz.

“SAĞLIKÇILARIMIZA VERDİĞİMİZ SÖZLERİ YERİNE GETİRİYORUZ”

Sağlıkçılarımıza 14 Mart Tıp Bayramı’nda verdiğimiz sözlerin hepsini birer birer adına getiriyoruz. Hekimlerin mağduriyetine defa açan malpraktis sorunu çözüldü. Hekimlerin emekliliklerinde adalet kaybına nöbet açan düzenlemeyi tamamladık. Esenlik kuruluşlarındaki ehlivukuf hekimlerimizin hastalara henüz fazla fasıla ayırabilmeleri için 85 bin apotr personel kadrosunu açtık.

Aile hekimlerimizin temel ücretlerini de sayrı yüküne uygun şekilde baştan düzenledik. Türkiye’nin sunu güzel esenlik reformlarını hayata geçirmiş hile adına son dönemde şikayetlerin tamamını çözüme kavuşturmuş oluyoruz. Kırsal Kalkınma programının 11. çağrısı amacıyla projeler alınmaya bitmeme ediyor. Bindi üzere gereken puan seviyesini 65’den 30’a düşürüyoruz. Sonunda 4 binin altında mütezayit desteklenecek proje sayısını 7 bin 714’birlikte envestisman tutarını de 10 bilyon liraya yükselttik.”Share: