CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ENFLASYONU TEK HANELİ RAKAMA DÜŞÜRMEKTE KARARLIYIZ -1

İSTANBUL Tecim Odası’nın 140’ıncı Yıl Hususi Ödülleri programında mütekellim Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Şişkinlik meselesini de önümüzdeki şubat ayından itibaren önceki akıllıca düzeylere indireceğiz sonraki yıllarda üstelik enflasyonu olması gerektiği kadar tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız” dedi.

İş insanlarını bile düşük faizle yatırıma davet eden Erdoğan, çalıştıran ve çalışanlara üstelik, “Kemirmek ödemelerinde lokanta, lokanta ve aşındırmak kartı istimal zorunluluğunu kaldırıyoruz. Artık çalışanlara nakden ödenen aşındırmak bedeli tutarları de vergi istisnası kapsamına girecektir” müjdesini verdi.

İstanbul Tecim Odası’nın (İTO) 140’ıncı bünye sene dönümü dolayısıyla verdiği özel ödüller, zaman planlı törenle sahiplerini buldu. Haliç Kurultay Merkezi’nde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bile katıldı. Törende, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, İstanbul Tecim Odası Başkanı Şekib Avdagiç ve çok sayıda davetli meydan aldı. Restorasyon, firez-konuşma, turizm, teknoloji, vefa, girişimcilik ve transformasyon tevessül etmek için 6 kategoride verilen ödüller, Reisicumhur Erdoğan vasıtasıyla arz edildi.

“TÜRKİYE ARTIK ESKİ TÜRKİYE DEĞİL”

Burada müracaat özne Cumhur Reisi Erdoğan, ” Türkiye’nin son 20 yılında tarihimizin yeryüzü oylumlu demokratlık ve kalkınma atılımlarını gerçekleştirirken tıpkı zamanda kip çok saldırıyla, tuzakla, oyunla de savaş ettik. Ekonomimiz birlikte bu saldırılardan nasibini almıştır. Arsıulusal para mekanizmaları üzerinden gizlice hesaplı saldırılar 2018 Ağustos ayından itibaren açıkça bire bir düzlük okumaya dönüşmüştür. Türk ekonomisinin bu çalkantılı süreçten geleneksel yöntemlerle kurtarmanın tür olmadığını gördük. Bu tabela karşısında haddizatında haddinden fazla ilkin başlatmamız müstelzim mütenavip iktisat politikasının alelacele hayata geçirdik. Ahit ortamında küresel gelişmelere ve ülkemizin ihtiyaçlarına bakarak geliştirerek sürdürdüğümüz Türkiye Iktisat Modeli’nin hedefi ülkemizi yatırım istihdam üretim, dış satım ve cari çok vasıtasıyla mübalağa etmek olmuştur. Önceki müstevli, peşi sıra Rusya Ukrayna savaşı bilcümle dengeler kabilinden iktisadi işleyişi bile kökünden sarsmıştır. Ülkemize uyguladığı iktisadi kabil cihetiyle yeryüzü ağır sıklet şekilde eleştirenler da geldiğimiz noktada bizimle tıpkısı çizgiye yönelmişlerdir. Bunu akıbet Semerkan Zirvesi’nde peşi sıra BM Umumi Kurulu’nda orada yaptığımız Türk evindeki Türk liderlerle onların ifadeleriyle tayin ettik. Türkiye imdi çarkıt Türkiye değil” diye konuştu.

‘BÜYÜK LİDERLER BİLE FAİZİ DÜŞÜRMENİN FAYDASI OLDUĞUNU İKRAR ETMEYE BAŞLADI’

Erdoğan, “20 yıldır çalışıyoruz ve oluyor. Elan nice birçok madun yapı, kayırıcı yapı ve uluslararası anlamda yatırımlarımız olacak. Yıllardır ülkemize dayatılan getiri, enflasyon, kırat dengesi teorilerinin haddizatında tek soruna hal sağlamadığını bizzat bu işin sahipleri birlikte tesahup ediyor. Enflasyonu, faiz oranlarını artırarak arama altında destekleme yaklaşımı bundan sonra kimesne tarafından dile getirilmiyor. Getirilse dahi ciddiye alınmıyor. Çıktı büyük liderler de yükseltmek değil faizi düşürmenin faydası olduğunu benimseme etmeye başladı. Sayın Putin şahsen mukaddema efdal faizi savunurken, o da faizi düşürmeye başladı. Ümranlı ülkeler karışma hiçbir heybet sakat modelin öğüt ettiği şekilde davranarak ekonomisini durgunluğa sokmayı ve ortaya çıkacak içtimai sorunlarla boğuşmayı hücre almıyor. Bazen ülkeler pahalılık oranlarıyla kıyas edilemeyecek derecede basit repo artırımlarıyla espas kazanmaya çalışırken, kimileri üstelik bizim kabilinden getiri düşürerek için devam ediyor” dedi.

‘DÜŞÜK FAİZLE SİZLERİ YATIRIMA NIDA EDİYORUM’

Yatırımcılara seslenen Erdoğan, “Diyorum kim, karşımda yatırımcılar var. Eş, tığ başta kamu bankaları kalkmak için düşük faizle sizleri yatırıma davet ediyorum. Bağan faizle aldığınız krediyle yapacağınız yatırımlar, istihdam sağlayacaktır. Istihsal sağlayacaktır. İhracatı artıracaktır ve akan fazlayı bile lehimize döndürecektir. Bu konuda azimli mıyız? Kararlıysak sizin yanınızdayız. Bu yılın evvel yarısında yüzdelik 7 buçuk düzeyinde gerçekleşen büyüme oranımız 31 milyona raci istihdam rakamlarımız, 300 bilyon dolara akıllıca revan ihracatımız, 40 milyar dolara raci turizm gelirlerimiz hedeflerimize akla yatkın ilerlediğimizin işaretidir” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Ekonomimize müteveccih saldırıların huruç noktasının döviz ark olmasının sebebi budur. Aldığımız tedbirler kurduğumuz mekanizmalar, sağladığımız kaynaklar ve hareket dünyasının istihsal dış satım odaklı gayretiyle bu sıkıntıyı heybetli ölçüde kontrol altına aldık. Erke ve emtia fiyatlarındaki aşırı yükselişleri gibi damarlı gelişmeleri inat etmek zorunda kalıyoruz. 2021 ve 2022 enerji sübvansiyonlarımız sakat trilyon liraya yaklaşmıştır. Bu yükü hem milletimizin refahını yüklenmek hem üreticilerimizi beslemek amacıyla kamu kendisine tığ üstleniyoruz” dedi.

‘KARADENİZ’DEN DOĞALGAZI ULAŞTIRDIĞIMIZ DEVIR TALIH ÇOK ELAN FARKLI DÖNECEK’

Erdoğan, “Ülkemize ve ekonomiye hiçbir ahit hemen rakamların zaviyesinden bakmadık. Bizim amacıyla yüce olan insandır. İnsanımızın huzuru, güvenliği, refahı geleceğimizdir. İnşallah Karadeniz’den doğalgazı halkımıza ulaştırdığımız antlaşma çağ çok elan değişik dönmeye başlayacak” ifadelerini kullandı.

‘ENFLASYONU BIRICIK HANELİ RAKAMA DÜŞÜRMEKTE KARARLIYIZ’

Erdoğan, “Hiç iştiyak etmediğimiz seviyelere çıkan şişkinlik meselesini da önümüzdeki küçük ay ayından itibaren evvel doğru düzeylere indireceğiz sonraki yıllarda da enflasyonu olması gerektiği üzere yegâne haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız. Biz evvelden bunu yaptık mı? Yaptık. Faizi 4,6’evet indirdik. Pahalılık 6,2’ye geldi. Bunu tığ başardık. Birileri değil. Bunun üzerinden kendine evre görmek isteyenler var. evet sen kimsin? İmzayı atan ki, sen kimsin. 6 sıfırı Türk lirasından çıkaran, bu başbakan. Sen kimsin? Başvekil peki vermedikten sonraları sen ne yapabilirsin evet? Çıkıp televizyon ekranlarında ego yaptım. Ego ekonomi bakanıyım, ego şevket ortamında hakeza ayrımsız süreci işletiyorum. Peki ya bu işin başı kim? Başbakan evet vermeden sen ne yapabilirsin? Buna inanlar buna aldananlar bulunmayan değil var. Bütün bunların bütünü için giriyor. Çünkü benim milletim aklıselim. İşçisinden memuruna, emeklisinden içtimai destekle hayatını sürdürene büyüklüğünde tek vatandaşımızı avlu pahalılığının altında ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz. Enflasyonu mazide tıpkısı andaç haline dönüştüreceğiz” diye konuştu.

‘ENFLASYONU MAZİDE BİR HATIRA HALİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ’

İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasına birlikte değinen Cumhur Reisi Erdoğan, “İnşallah seçimlerin akabinde bu işin ikinci etabını başlatacağız. Bu kampanyanın önceki etabını oluşturan 250 bin konutun temelini bile yakında atıyor. 2 sene içinde tamamlayıp hak sahiplerine doğrulama ediyoruz. Bu kampanyanın sağlayacağı ekonomik hayatiyet birlikte fiyatları dengeye getirerek enflasyonla mücadeleye bile katkıda bulunacağına inanıyorum. Enflasyonu mazide tıpkısı hatırat haline dönüştüreceğiz. İnşallah 2023’ü hem büyük projeleri hayata geçirerek, hem global gelişmelerin ülkemizin önüne getirdiği fırsatları değerlendirerek hem dahi seçimleri başarıyla tamamlayarak kazasız belasız atlatacağız” ifadelerini kullandı.

İŞ İNSANLARINA MÜJDE

İş insanlarına bile müjdelerini açıklanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çalışanlara ödenen kemirmek ücretlerinin kazanç derogasyon rakamının ve yönteminin değiştirilmesiyle ilgilidir. Temmuz ayından itibaren çalışanlara ödenen yemek bedeli idrak istisnasını 34 liradan 51 liraya çıkardık. Yeniden tedvin oranına göre bu rakamı esasen belirleyeceğiz. İlave bir teceddüt adına, aşındırmak ödemelerinde aşçı, aşevi ve aşındırmak kartı istimal zorunluluğunu kaldırıyoruz. Bundan Sonra çalışanlara nakden ödenen yemek bedeli tutarları da rüşvet istisnası kapsamına girecektir. Çalışanlara yapılacak faaliyet ve doğalgaz ödemelerinden vergi ve prim yükünün kaldırılmasıyla ilgilidir. İş verenlerin 2023 nisan ayı sonuna büyüklüğünde çalışanlarına yapacakları canlılık, doğalgaz ve istinas gideri desteklerinin bin liraya kadar olan kısmını hem dirimlik vergisinden hem üstelik sigorta prim kesintisinden affedilmiş tutuyoruz. Sıkı dışında, yapım bakım tamirat çatı gibi işleri ve beceri hizmetlerde Türk vatandaşlarını işveren işletmelerimiz bu şahıslar amacıyla dirimsel vergisi ödemeyecekler. Bu uygulamayla amacımız sıkı dışında yapım projesi yürüten firmalarımızın zat vatandaşlarımızı istihdam etmelerini desteklemektir” dedi.Share: