Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete’de

Ankara, Antalya ve Yalova’de gâh turizm bölgesi ve merkezlerine ilişkin sınırların yeniden belirlenmesi ile 4 ilde kâh taşınmazların çabuk kamulaştırılmasına ilişik Reisicumhur kararları Resmi Gazete’da yayımlandı.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararlara göre, Ankara Kızılcahamam Turizm Bölgesi, Antalya Alanya İncekum Turizm Merkezi ve Yalova Armutlu Termal Turizm Merkezi’nin sınırları baştan belirlendi.

Söz konusu değişmeyen 2634 az Turizmi Heveslendirme Kanunu’nun 3’üncü maddesi mucibince verildi. Kararda, tamlanan turizm bölgesi ve merkezlerine ilgili yeni sınırların gösterildiği krokiler bile saha aldı.

4 ilde acele devletleştirme kararı

Bitlis’in Yabani Armut ilçesine sınırlanmış Tunus Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ara sıra gayrimenkul Şişman Hane İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca başlatılan ev projesi kapsamında gerekseme duyulan yapılaşmanın ivedilikle sağlanması amacıyla TOKİ eliyle çabuk kamulaştırılacak.

Sakarya’nın Glokom ilçesine bağlı Fevk İncilli Mahallesi’nde bulunan tıpkı gayrimenkul restore edildikten bilahare “ekin evi” namına toplumsal, kültürel ve aynı muhtevalı faaliyetlerde kullanılmak için Glokom Şehremaneti Başkanlığı vasıtasıyla, Kocaeli’nin Dilovası ilçesi Tavşancıl Mahallesi’ndeki gâh taşınmazların birlikte bölgedeki tescilli yapıların ve çevresinin diriltme edilmesi üzere Dilovası Uray Başkanlığınca tez kamulaştırılması yapılacak.

Muğla’nın Bodrum ilçesi Mazıköy Mahallesi’ndeki belirlenen parsel üzerindeki taşınmazın ayrımsız kısmı ise Anastasiapolis Antika Kenti 1. Paye Kazı Bilimsel Sit Alanı’ndaki yapı kalıntılarının ortaya çıkarılması üzere Kültür ve Turizm Bakanlığınca çabuk kamulaştırılması gerçekleştirilecek.

Bu arada Van’ın Edremit ilçesi Çarkıt Cami ve Yıpranmamış Cami mahalleleri sınırları içerisinde saha düzlük gâh alanlar Kentsel Dönüşüm ve Aksiyon Proje Alanı zar edildi.

Karar doğrultusunda kentsel tahavvül ve gelişim projesi ortamında düzlük düzlük ve harca asıl ayar üzerinden belediyelere devredilen Hazineye ilgili emlak, kentsel inkılap ve iş amacına yönelik ümran planı ve uygulaması yapılmadan satılamayacak.

Kütahya’dahi “Iyesiz Hayvanları Koruma Birliği” kuruldu

Resmi Gazete’birlikte yayımlanan benzeri bambaşka Reisicumhur kararı ile Kütahya’birlikte “Sahipsiz Hayvanları Himaye Birliği” kurulmasına izin verildi.

Söz konusu müsaade 5355 mahdut Mahalli İdare Birlikleri Kanunu’nun 4’üncü maddesi uyarınca verildi.

Share: