Davutoğlu’ndan “Başörtüsü” Açıklaması: “Partilerin Anlaşması ile Kanuncu veya Anayasal Tıpkı Aranjman Gelecek Dönemler İçin Hayır Olacaktır”

ERKAN YAĞIZ

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Sayın Cumhur Reisi, tıpkısı taraftan başörtüsü sorunu yok diyor. Ama tıpkı taraftan de anayasal tıpkı düzeleme yapalım diyor. Akıbet dönemdeki bu momentumu makul görüyorum. Partilerin anlaşması ile yasal veya anayasal bire bir düzenleme, gelecek dönemler amacıyla hayır olacaktır” açıklamasını yaptı.

Gelecek Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Çorum İl Başkanı İsmail Barış Coşkunsu’nun nikahına akmak amacıyla Çorum’daydı. Davutoğlu, nikah töreninin peşi sıra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP’nin başörtüsü ile ilişik kanun teklifinin peşi sıra kanunuesasi değişikliği çıkışının sorulması üzerine Davutoğlu, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Sayın Reisicumhur, tıpkı taraftan başörtüsü sorunu namevcut diyor. Amma bir taraftan birlikte anayasal ayrımsız düzeleme yapalım diyor. Türkiye’bile başörtüsü yasağı, fiili olarak başlamıştır. Yani hiçbir yasalı temeli olmadan zorbaca benzeri yasak uygulanmıştır; 28 Şubat’ta, 12 Eylül’dahi. Daha sonradan de benim da içre bulunduğum hükümetlerde, bağımlı Sayın Cumhur Reisi’nın bile olduğu hükümetlerde fiili adına kalktı. Ama bunun yasalı yahut anayasal güvenceye kavuşturulması geçişsiz ki gitgide aynı elan tek siyasi, hiçbir nüfuz değişimi ile bu değişmesin. Onun üzere ego, akıbet dönemdeki bu momentumu akıllıca görüyorum. Partilerin anlaşması ile yasal veya anayasal bir düzenleme ati dönemler üzere yararlı olacaktır.”

Üst dozaj bürokratların gürpedek fazla aylık alması ile ait soru üzerine da Davutoğlu, “Kul hakkıdır. Öz türe ettiği mahiye dışında mahiye kabul etmek; hem bizim değerlerimiz açısından hem bile hukuken yanlıştır. Doğru görmem, hiçbir şekilde”

Share: