DEAŞ sanığı Moskof vatandaşına 6 sene 3 kamer dam cezası verildi

Yıldırı örgütü DEAŞ’a örgen olduğu gerekçesiyle Interpol eliyle kırmızı bültenle aranırken 7 Ilk Teşrin 2021’de Ankara’üstelik yakalanan Rusya vatandaşı Ayshat Rzaeva, 6 sene 3 kamer hapishane cezasına çarptırıldı.

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesindeki değişmeyen duruşmasına, tutuklanmadan sanık Rzaeva ve avukatı katıldı.

Cumhuriyet savcısının önceki celse dosyaya sunduğu temel üzerine mütalaaya alın defans yapması için kortej verilen Rzaeva, eşini ulaşmak üzere Suriye’ye gittiğini anlattı.

O dönüş yıldırı örgütü DEAŞ’ın olduğunu bilmediğini sav fail Rzaeva, Suriye’de bulundukları bölgeye yapılan gelgel saldırısında eşini kaybettikten sonra örgüte ilgilendiren köle kamplarında kaldığını öne sürdü.

Bir müddet sonradan kampta tanıştığı eşhas yoluyla gayrikanuni yollarla Türkiye’ye geldiğini, Konya ve İstanbul’un ardından Ankara’üstelik kalmaya başladığını anlatan Rzaeva, çevredekilerin sebebiyle kirasını ödediğini, kendisine bu şekilde dünyalık desteğinde bulunanları ise tanımadığını tez etti.

Örgüt yerine toplanan paraları alarak DEAŞ’lı ailelere dağıttığı iddiasının hatırlatılması üstüne Rzaeva, “Örgütsel tıpkı eylememim söz konusu değil, ben kimseye örgüt hesabına para yardımı yapmadım, suçsuzum.” dedi.

Maznun avukatının birlikte beyanını alan murafaa heyeti, kararını açıkladı.

Buna bakarak “silahlı terör örgütüne üyelik” suçundan sanık Ayshat Rzaeva, 6 yıl 3 ay delik cezasına mahkum edildi. Maznun hakkındaki adli arama hükümlerinin devamı kararlaştırıldı.

İddianame

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesinde, Ayshat Rzaeva’nın, Suriye’de kaldığı dönemde DEAŞ’tan yetişek aldığı, “Um Ahmed” ve “Um Yahya” kod adıyla teşkilat künyesine kaydedildiği, ayrıca Türkiye’de için teşkilat üyeliğinden muamele yapılan kişilerle irtibatının belirleme edildiği aktarıldı.

Sanıkta ele geçirilen dünyalık ve ziynet eşyasının örgütsel yapılanma süresince elde edildiği bildirilen iddianamede, “Rzaeva’nın DEAŞ’ın art dozaj mensuplarıyla kontak halinde bulunduğu, terör örgütü içerisinde hayatiyet yürüttükten sonraları Türkiye’ye döndüğü ve Suriye’den gönderilen paraları Ankara’bile teşekkül mensuplarının kayırıcı ve çocuklarına dağıttığı, ayrımsız zamanda örgüte katılacak kişilerin ihtiyaçlarını durdurmak amacıyla bu paraları kullandığı tespit edilmiştir.” bilgisine düzlük verildi.

Sanığın çökertme telefonunda DEAŞ’a ilişkin örgütsel doküman, videoteyp ve fotoğrafın bulunduğu dökme iddianamede, “Telefonda antrparantez çalışkan bomba eylemini gerçekleştirecek terör örgütü mensuplarını belirlemek amacıyla kura çekildiğini gösteren görüntülerin yanı sıra anahtar ile yapılan aynı saldırı anını gösteren kayıtların olduğu görülmüştür.” denildi.

Share: