Dededen toruna 131 yıldır bıçakçılık yapıyorlar

Dededen toruna 131 yıldır bıçakçılık yapıyorlar

SİNOP Sinop’ta canlı Kazım Özekes, 131 yıl önce dedesinin babasından başlayan bıçakçılık mesleğini sürdürüyor. Paslanmaz çeliği özenle işleyerek üretilen bıçaklar, boynuz kemiğinden oluşturulan sapı ile nutuk eserine dönüştürüyor.

Ocak mesleğinin bittabi başladığını anlatan Kazım Özekes(38), 1850’li yıllarda anne mesleği tüfek ustalığı olan dedesinin babası Hüseyin Bey’in, tüfeğin yanında 1890 yılında umum yapımı kaliteli bıçaklar de üretmeye başladığını ve bu sanatı oğlu Ali Beye aktardığını söyledi. Babası Cengiz Özekes’e dökme ev mesleğini dördüncü gömlek olan kendisi bitmeme ettiriyor. Küçüklük yıllarında okuldan arta kalan zamanlarda babasının birlikte mesleğini öğrendiğini tamlayan Kazım Özekes, “1990’lı yıllarımda çocukluğumda meslek harici zamanlarım hep dükkanda geçti. Okul bittikten bilahare 2000’li yılların esasen itibaren birlikte daim olarak mesleği yapmaya babamla alay malay bitmeme ediyorum” dedi. Rastgele biri öz tasarımları olan, av tipinden sonuç bıçağına kadar gelişigüzel tür bıçağın paslanmaz çelik kullanılarak umum emeği özel ürünler ortaya çıkardıklarını dile getiren Özekes, “Mutfak türü günlük tasarruf, kasap bıçakları, kurban bıçakları, yerel bıçaklar var. Vaktiyle rustik kesimde insanların üstünde taşıdıkları bıçaklar, dinlenme kampı derlem ve doğada kullanılacak türden bıçaklar var” diye niteleyerek konuştu.

Sap kısmında sunma çokça geyik boynuzu kullanılıyor

Sap üretiminde bahar aylarında geyiklerin doğaya bıraktığı boynuzları gerçekleştirme ettiklerini söyleyen Özekes, “Saplarda saf malzemeler kullanıyoruz, geyik boynuzu, manda boynuzu, gül ağacı kökü, esas zeytin, ara sıra ancak dışından mevrut ithal tropikal ağaçlar var. Çeliklerde genellikle Alman ve Fransız menşeili polat kullanıyoruz. Geyik tabii yaşantısında her sene ilkbaharda doğaya boynuzunu bıraktığından çevre çıkarmak amacıyla değme hayvan beis görmüyor, yalnızca camız boynuzunda kesimhanelerde et olarak kesilen hayvanların boynuzlarından temin ediliyor” şeklinde konuştu. İşlenen koleksiyon türü bıçaklardan çokça sayıda bürokrata ve adlı isimlere gönderdiklerini söyleyen Özekes, “Elan ilk Cumhurbaşkanı, bozuk Başbakanlar, Bakanlar, milletvekilleri, hisse senedi adamları kadar icap öz siparişlerinde gerekse başkalarına bergüzar gayeli yapım ettik. Mikro dışına gönderiyoruz amma pandemiden kontekst kargo konularında mesail yaşandı. Ayrımsız bile dünya genelinde biraz konuşu teessürat olması tabii namına bizi üstelik etkiledi” dedi.

Yeni neslin daha çok teknolojiye menus olmasından kaynaklı bağlam duyulmadığını vurgulayan Özekes, her an bu zümre tekellüm ve el işçiliği gerektiren mesleklerin kaybolduğunu söyledi.

Share: