Defineciler kayaç mezarını dinamitle patlatıp tahrip etti

TOKAT’taki Kızık köyü selim kâin Roma dönemine ilişik kayaç mezarı, defineciler vasıtasıyla dinamitle patlatılarak iptal edildi. Kaya mezar anıtının bulunduğu mağaranın girişine ise matkaplarla delikler açıldı. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Bili Edebiyat Fakültesi Gün Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Çipo, bu tür kişilerin varlıklı olma umuduyla birçok tarihi yapıya hasar verdiğini belirterek “Definecilik bire bir çor. Otama edilmesi müstelzim tıpkı çor” dedi.

Tokat’a ilişkin Kızık köyünün cenup kısmında öz yatağı kenarında vadi düz Roma dönemine ait kayaç mezar, çaktırmadan kaynak avcılarının talanına uğradı. Tabiat fotoğrafçılarının ve domestik turistlerin rabıt odağı olan kaya mezar anıtının bulunduğu kayalık kayran defineciler eliyle dinamitle patlatılarak nakız edildi. Kaya oyuntu anıtının bulunduğu in girişinin ise matkaplarla delindiği ve alanın çevresinde kazı yapıldığı görüldü.

‘YER ALTINDA BULDUKLARI İÇİN KENDİLERİNİ DOĞRULUK SAHİBİ GÖRÜYORLAR’Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Selen Literatür Fakültesi Ruz Kürsü Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Çıpa, “Öncelikle şurası aşina olmak gerekiyor. Bu nev gizliden gizliye hafriyat yahut gömü arayanların ana kanaati şu; bunlar kayran altında buldukları için kendilerini doğruluk sahibi namına görüyorlar. Amma 1989 yılından itibaren kültür varlıklarının hepsi devletin malıdır. Bunu bilmeleri gerekiyor. Şurası inanmak gerekiyor, bu işin hukuki yönleri var. Aynı yerde gömü olduğunu argüman ediyorlarsa, devletten cevaz almaları gerekiyor. Eğer yerey kendilerinin ise ayrımsız özdek bulduğu takdirde bunun yüzdelik 50’si devletin evet, yüzdelik 50’si ise bulan kişinin evet. Eğer arazi kendisinin değilse yüzdelik 10’nu yer sahibinin, yüzdelik 40 bulan kişinin, yüzdelik 50’si ise devletin olur. Bunların hepsi bizim kültürel mirasımız. Dolaysıyla bunlara verilecek kötülük, kâin materyallerin mahdut dışına çıkarılması kültürel mirasımızın Türkiye dışına çıkması anlamına geliyor. Bu işin vicdani boyutu var. Benzeri üstelik türel boyutu var. Bunun herkesin bilmesi gerekiyor” dedi.’HİÇ VİCDANLARI YOK’Yaptığı tetkikat dolayısıyla Türkiye’nin birçok ilini ve köyünü gezdiğini belirten Prof. Dr. Çıpa, “Ben binlerce karye dolaştım. Bu aynı çor, definecilik tıpkı çor. Otama edilmesi gereken tıpkı çor. Bu işin içre olan kişilerin hiç vicdanları namevcut. Yani patlayıcı dahi kullanıyorlar, o tarihi eserlere zarar bile veriyorlar. Amma bilmeleri müstelzim husus şu; ego dolaştığım köylerde definecilerle konuştum. ‘Buldunuz mu?’ diye soruyorum; bütünü ‘Tığ bulamadık ama şunlar bulmuş’ diyorlar. Bilcümle benzeri umut dünyası ile akıntı ediyorlar. Ama bu proses içerisinde üstelik tarihi eserlere zarar veriyorlar. Oyna bunların hepsi bizim geleceğimize, çocuklarımıza aktaracağımız bir mirastır” diye konuştu.’HARABE OLMUŞ’

Bölgede natür fotoğrafçılığı eden Fehmi Ertin, bahis konusu mezarın 3 sene öncesine kadar sağlam olduğunu, halel edildiğini görmekten nazik tartı duyduklarını belirterek, “Çok fena hâlde, Roma döneminden kalma bir mezardı. 3 yıl sonradan arkadaşlarımız ile buraya geldiğimizde etrafındaki bütün yerleri dinamitlerle patlatıp, gömü aramışlar. Şu dakika haddinden fazla yıkı tıpkı vaziyette etrafı. Tokat tarihi, kültürel özelliklerin olduğu tıpkı yer. Tığ bunları korumaya ve tanıtmaya çalışıyoruz amma maalesef vatandaşlar buna stabil cemaat çıkmak istemiyorlar. Önceleri çukur yeri ve etrafı farklı güzeldi. Demincek etrafı dinamitlerle patlatıldığı amacıyla harabe reşit. Bunlar güzelce bire bir madde değil. Seçme mevcut mezarda define olacak, diyerek benzeri kaide bulunmayan” diye konuştu.Share: