Deneme gayeli ektiği ağababa buğdayında 3 yılda 32 ton verime ulaştı

Ardahan’ın Çıldır ilçesinde tecrübe gayeli ağababa buğdayı siyez eken çiftçi, 32 titrem verime ulaştı.

Kentte “Eti buğdayı” yerine üstelik aşina siyez buğdayını 2019 yılında Çıldır ilçesine sınırlı Kenarbel köyünde tecrübe gayeli 2 dönüme eken Şentürk Akgün, ongun verim alınca ilk teşrin alanını genişletti.

Bu mevsim 80 dönüme ağababa buğdayını eken Akgün, dönümde 400 kilo oluşmak üzere toplam 32 ton ürün elde etti.

Şu sıralar hasat fail Akgün, ihtiyacı dışındaki üretimini mülk geneline pazarlayacak.

Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Fatih Cineviz, hasat fail aileyi tarlasında konuşma ettikten sonra AA muhabirine, siyezin ağababa tohumu olması dolayısıyla bölgede ekimini arttırmayı planladıklarını söyledi.

“Susuzluk ve damarlı abuhava şartlarında da yetişiyor”

Siyez eken ailenin verimden memnun olduğunu tabir fail Cineviz, şöyle konuştu:

“Daha evvel kavılca ektik. Demincek ise ilk kânun siyez buğdayında. Ardahan’de dede tohumumuzu toprakla buluşturduk. Şu an ise hasat programında çıkmak üzere buradayız. Sonuçtan serencam derece memnunuz. Üreticimizin 3 sene geçmiş başladığı bu çalışmayı alelhusus geçen sene alay malay yürüttük. Şu zaman geldiğimiz bekçi son rütbe olumlu ve verim erdemli. Siyez, susuzluk ve münasebetsiz abuhava şartlarında dahi hulul yeteneğine sahip benzeri eser. Feyiz açısından umduğumuzun dahi üstünde bire bir ürün almak bizi akıbet evre memnu ve bahtiyar etti.”

Cineviz, Ardahan’de yetişen kavılca ve siyez kabilinden ürünlerin Ardahan markası adı altında pazarda yerini bulması amacıyla çekicilik yerine çalışmalar yürüttüklerini sözlerine ekledi.

“Bire Bir deneyelim dedik, Kastamonu’dan 50 kilo döl getirdik”

Çiftçi Şentürk Akgün dahi önce ekime deneme gayeli başladığını ancak gelinen noktada erdemli ürün almanın sevincini yaşadıklarını anlattı.

Ata buğdayını çiftçilerin üretmesini talip Akgün, “Aslında tığ buna zül ile başladık. İlk namına ‘bire bir deneyelim’ dedik. Kastamonu’dan 50 kilogram nesil getirdik. İlk namına 2 dönüme ektim. Bugün ise gelinen noktada 80 dönüme ulaştık. Tıpkı dönümde 400 kilo yavru elde ettik. Sonuçtan mutluyuz.” diye konuştu.

Eşi His Akgün ise sağlıkçı olması dolayısıyla ürünün faydalarını çokça nikbet ettiğini belirterek, “Dosdoğru tagaddi namına ‘tıpkısı deneyelim’ dedik. Bugün böyle ayrımsız noktaya geldik. Çokça mutluyuz. Beslenmemize özen ettiğimiz amacıyla bu arayışa girdik. ‘Kaybedecek tıpkısı şeyimiz namevcut, deneyelim’ dedik. Baktık oluyor ve elan de ürün yükseliyor. Şu zaman ise bu boyuta geldik. imdi dahi dolgunca olur inşallah.” ifadelerini kullandı.

Akgün ailesi hasada katılan Cineviz ile ekibine, siyezden yapılan ekmeği ağırlama etti.Share: