Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzde 80’lik gelecek oranına imza attık”

– Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini bile analiz, traksiyon ve uygulama namına üç anne başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı Mikro referans sonuçlarının birinci fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Site Yurdu süresince mevcut Ancak Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Sıkıntılı müracaat sonuçlarının birinci fazda dubara oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini birlikte çözümleme, cazibe ve aplikasyon kendisine üç anne başlıkta inceliyoruz”

Ev müracaat süreçlerini ‘çözümleme, cazibe ve aplikasyon’ yerine 3 ana başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, aplikasyon noktasında mektepli katakulli işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Bakanlık olarak tam çalışmalarımızı malumat odaklı aynı şekilde tüm ile tıpkı tümce yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini de analiz, çekim ve uygulama adına üç anne başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün bir numara safha sonuçlarını açıklayacağım. Temel amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara iskân sürecini en okunabilen şekilde, genişlik bol, kıpırdak tıpkısı koordinasyon ile gerçekleştirmek. Öncelikle tamam başvuruların hepsi afaki aynı şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını ifade etmek isterim” diye niteleyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun sayısal altyapı verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini nâkil Vekil Kasapoğlu, “Biliyorsunuz kullanılmamış eğitim bilimi talim yılı için başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 kamu kurumu aracılığıyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Türe Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mesai ve Içtimai Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ocak ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital namına konfirmasyon edilen altyapı ile çözümleme edildi. Başvurusu makbul sevgili öğrencilerimiz, sağlık, muvaffakiyet ve sosyal kapsam kriterleri temel alınarak dijital ortamda objektif benzeri şekilde tayin edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tertip ile öğrencilerin okullarına en mümasil vekillik yurdundan yolmak sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, fent aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açım tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları özellikle değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

Bir Numara fazda toplam yetersiz başvurularının yüzdelik 80’ini sükse ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Nazır Kasapoğlu, “Yıllık bazda yer fazla talebi almış olmamıza karşın tarihimizin sunma faziletkâr kaşkariko oranını gerçekleştirdik. Devlet yerine bir numara fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı sıkıntılı faaliyetlerinin dünyada eşi bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, ESIR yüzde 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzdelik 80’lik tıpkı karşılama oranı ile hem de bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 yer topu topu ile yerleşimini bittiğini, 20’ye yakın ilde de ikinci safha yerleşimlerin bitirilmek üzere olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere kayran verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tutmak üzere 41 devlet merkezimizde bilcümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci faz sürecinde kişiselleştirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin bütünü yurtlara yerleştirildiler.”Share: